Poplatek za vedení hypotéky? Většinou 150 Kč měsíčně


16. 05. 2011  03:36     BP.com     komentáře (0)

Poplatek za vedení hypotéky patří k poplatkům, jimiž bankám každý dlužník přilepšuje do výsledovky, konkrétně v položce neúrokových výnosů. Ale není měsíční paušální poplatek za vedení úvěrového účtu u hypotéky zbytečný? To se zeptejte v bance, až na mBank jej vybírají všichni.

 

 

 

VEDENÍ HYPOTÉKY

Tento poplatek je skutečně absurdní. Banky vysvětlují jeho existenci s náklady na vedení účtu, na technologické zajištění produktu, na výpisy, na zaměstnance, atd. Paradoxní ovšem je, že tyto náklady jsou v zahraničních bankách standardně as nemalým ziskem pokrývány již samotným úrokovým výnosem, navíc o poplatcích za vedení hypotéky jsme vás informovali v prvním díle seriálu o hypotékách.

Oněch 150 Kč za vedení úvěrového účtu přitom zahrnuje pouze přijetí měsíční platby (probíhá automaticky), vygenerování elektronického výpisu z účtu (taktéž) a jednou ročně vystavení potvrzení pro daňové účely. Na daný poplatek, který je větší než mnohý poplatek za vedení balíčku běžného účtu (obsahuje o dost více služeb), těch služeb věru není mnoho.

NAJDĚTE SI SVOJÍ HYPOTÉKU – HONZOVA HYPOTÉKA

A jak na tom tedy naše banky jsou? Absolutorium zaslouží mBank, která tento poplatek nevybírá a zachovává si auru poplatkově vstřícné banky. Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, LBBW, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank, Volksbank a Wustenrot mají tento poplatek (náhodou?) nastavený na totožné výši 150 Kč za měsíc. Nejnáročnější je v tomto ohledu UniCreditBank, jež za vedení úvěrového účtu k hypotéce požaduje 200 Kč měsíčně.  Poplatky mohou být navázány na nutnost vlastnit u banky další produkt, většinou běžný účet. Pokud tomu tak není, může měsíční vedení vyjít ještě dráže, než je uvedeno v tabulce.

TABULKA:

Poplatek za vedení hypotéky (měsíčně)
Banka Výše poplatku
Česká spořitelna 150 Kč
ČSOB 150 Kč
mBank zdarma
GE Money Bank 150 Kč
Hypoteční banka 150 Kč
Komerční banka 150 Kč
Wüstenrot hypoteční banka 150 Kč
LBBW Bank 150 Kč
Oberbank 150 Kč
Poštovní spořitelna 150 Kč
Raiffeisenbank 150 Kč
UniCredit Bank 200 Kč
Volksbank 150 Kč

Zdroj: sazebníky bank

Zpracování: www.bankovnipoplatky.comPoplatek za vedení hypotéky? Většinou 150 Kč měsíčně

Diskutovat (0)