Poradna BP:
Při refinancování půjčky se zajímejte hlavně o RPSN


01. 07. 2019  00:04     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ SERIÁL - PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Čtenář se zajímal a dotazoval, jakým způsobem má vybírat produkt refinancování své staré nákladné půjčky. Domnívá se, že nejdůležitější je výše nové splátky. Má pravdu? Čtěte dále!

Poradna BP: Při refinancování půjčky se zajímejte hlavně o RPSN
Hned na úvod můžeme říci, že přístup čtenáře k nové půjčce není správný. Výše splátky je totiž jen velmi zavádějící a nepřesný údaj. Porovnání původní výše splátky a nové výše splátky po refinancování totiž nic nevypovídá o kvalitě a výhodnosti produktu.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, mám z minula už několik let velmi nevýhodnou půjčku. Jsou tam vysoké úroky a je na poměrně krátkou dobu a poslední dobou mi dělá velký problém splácet takto vysoké splátky. V jedné reklamní brožuře jsem se dočetl, že u jedné novější banky může refinancovat nebo revitalizovat půjčku a budu platit až o pětset korun méně, což mi velmi pomůže. Myslím, že ten rozdíl je natolik podstatný, že bych do toho šel. I když je výše splátky pro mě nejdůležitější, existují ještě jiné parametry nebo něco co bych měl sledovat a dát si na to případně při sjednání půjčky pozor?

Odpověď odborníka:

Dobrý den, právě tento pohled  na refinancování půjčky je velmi chybný. Nemůžete výhodnost porovnávat pouze výší splátky, protože ta je pouze informativní a nic neukazuje o výhodnosti celého úvěru. Teoreticky se také může stát, že nový úvěr, kterým budete refinancovat ten svůj starý bude méně výhodnější, přestože budete hradit nižší splátky. Je to z jednoho prostého důvodu. Nový úvěr vám totiž mohou rozvrhnout na mnohem delší dobu, čímž se vám sice sníží splátky, ale celkově zaplatíte výrazně více, než v případě původního úvěru. A na to je třeba dávat pozor. Vůbec tedy nevěnujte pozornost samotné výši splátky, i když chápu, že i tento údaje je pro vás v současné chvíli důležitý, ale věnujte se klasickým ukazatelům, tedy zejména výši RPSN. RPSN je ukazatel, který vám ukáže souhrně všechny náklady, které s novým úvěrem hradíte. Pokud bude tato částka, resp. procentní vyjádření nižší než u staré půjčky, pak je vše v pořádku a refinancovat svůj starý úvěr můžete bez váhání. Pokud však RPSN bude stejná nebo vyšší, pak nemá cenu refinancovat tímto produktem a hledejte si pak jinou, výhodnější nabídku na trhu.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ PORADNĚ NALEZNETE ZDE!Poradna BP: Při refinancování půjčky se zajímejte hlavně o RPSN

Diskutovat (0)