Přebytek rozpočtu ke konci září stoupl na 16,8 miliardy Kč


08. 10. 2018  00:52     ČTK     komentáře (0)

Přebytek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 16,8 miliardy korun ze srpnových 14,8 miliardy korun. Loni v září vykázal státní rozpočet přebytek 17,4 miliardy korun.

Přebytek rozpočtu ke konci září stoupl na 16,8 miliardy Kč
Informovalo o tom ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

Po očištění o peníze z EU by rozpočet ke konci září skončil se schodkem 5,2 miliardy Kč, ve stejném období loni by rozpočet vykázal přebytek 0,9 miliardy korun.

Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci září stouply meziročně o 84,1 miliardy na 1024,2 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o 84,7 miliardy na 1007,4 miliardy korun. Daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply o 59,4 miliardy na 905,7 miliardy korun.

Schodek letošního rozpočtu bude podle ekonoma Komerční banky Jakuba Matějů o něco nižší, než očekává ministerstvo financí. "Později se rozjely některé investiční výdaje a státu se daří oproti očekávání vybírat více na DPH. Vláda také odsunula zvýšení platů učitelů z letošního září na počátek příštího roku. Proto letos oproti plánům ministerstva rozpočet dopadne výrazně lépe,a je velká šance, že skončí opět v přebytku," uvedl.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška vykáže za celý rok státní rozpočet schodek do 20 miliard korun. Hlavní ekonom ING Jakub Seidler očekává letos schodek kolem 15 miliard korun. "Celkové hospodaření veřejného sektoru však velmi pravděpodobně skončí v solidním přebytku díky kladnému hospodaření obcí a krajů, tak jak tomu bylo i minulý rok," uvedl.

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček dnes v souvislosti s údaji o rozpočtu kritizoval vládu za to, že nedělá vůbec nic pro období, kdy se ekonomice nebude dařit a deficit automaticky poroste. "Pak budou čísla mnohem horší a ucítí to nejvíce ti, které si dnes populistická vláda kupuje slevami na jízdném a podobnými volebními úplatky, na které náš rozpočet objektivně nemá. Není možné dlouhodobě ustát trend, kdy i přes slušnou ekonomickou konjukturu rostou rychleji výdaje státního rozpočtu než příjmy," uvedl.

Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 4,2 procenta na 198,3 miliardy korun. Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 1,7 miliardy na 115,4 miliardy korun.

Největší objem výdajů rozpočtu jde na sociální dávky. Ke konci září na ně stát vydal 414,9 miliardy korun, meziročně o 18,3 miliardy více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 557,9 miliardy korun.Přebytek rozpočtu ke konci září stoupl na 16,8 miliardy Kč

Diskutovat (0)


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více