Průměrné bankovní poplatky v listopadu stouply na 176 Kč


05. 12. 2011  14:09     Ing. Ivan Soukal, Ing. Martina Hedvičáková, Ph.D.     komentáře (1)

Klientský index za měsíc listopad dosáhl úrovně 176,- Kč a dosáhl tak historicky nejvyšší nákladové úrovně. Byla zaznamenána zvýšená frekvence klientů ve využívání specifických služeb a produktů bank (např. předvánoční nákupy). Rozdíl je v mezích statistické chyby.

Kalkulátor sleduje velmi podrobně chování klientů, resp. zachycuje užívání retailových bankovních služeb respondentů (podrobněji o respondentech v závěrečné kapitole). Nejedná se jen o to, u jaké banky jsou, ale hlavně kolikrát danou službu užijí. Díky tomu je celkový poplatek klienta ovlivněn nejen tím, jak drahou banku má, ale především jak se v ní chová. Pokud je někdo velmi aktivní, tak i v průměrně drahé bance bude platit měsíčně stokoruny. Pokud někdo banku prakticky neužívá, tak i v drahé bance se může dostat pod 100,- Kč měsíčně. Ve výpočtu je přesně sledováno, jaký účet daný klient užívá. Vzhledem k tomu je ovšem také nemalé procento účtů, kde nemůže být výpočet proveden.

   

Graf 1 - Vývoj Klientského indexu: leden 2011 - listopad 2011

 

Průměrný klient zaplatil v listopadu 2011 za užívání bankovních služeb 176,- Kč.

.  

Pokud se blíže zaměříme na cenovou politiku bank a zatraktivnění služeb pro klienty, v měsíci listopadu 2011 došlo pouze k následujícím změnám:

S platností od 15.11.2011 nabídla mBank všechny odchozí platby z běžného účtu mKONTO na účet v jiné bance v ČR zdarma. Veškerý platební styk v rámci České republiky tak bude pro klienty banky zcela zdarma (dříve 3 Kč od 11. platby). Dále mBank začala nabízet i mezinárodní platební styk.

.

HLASUJTE V ANKETĚ O NEJABSURDNĚJŠÍ BANKOVNÍ POPLATEK 2011

.

Také Citibank Europe plc rozšířila nabídku služeb pro širokou retailovou klientelu a od 15. listopadu 2011 začala nabízet nový balíček produktů a služeb pod názvem Citikonto Plus. Ten klientům umožní zvolit si libovolnou kombinaci bankovních služeb s možností výběru běžného, spořícího či investičního účtu podle individuálních potřeb. Klient k balíčku Citikonto Plus získá zdarma debetní kartu a internetové, telefonní i mobilní bankovnictví. Výhodou nového balíčku Citikonta Plus je také možnost 4 výběrů hotovosti zdarma z jakéhokoliv bankomatu v ČR. U této banky ale nebylo za měsíc listopad dostatek validních dat.

 .

V tabulce č. 1 lze nalézt konkrétní hodnoty průměrných nákladů klientů u jednotlivých účtů bank v ČR (viz. tabulka 1).

 .

Tabulka 1: Průměrné náklady klientů na jednotlivých účtech za listopad 2011

ÚČET Průměrné náklady v Kč
mBank mKONTO 7,00
FIO Běžný účet 38,00
PS Osobní účet Zadarmo 39,00

Raiffeisenbank eKonto Premium (min.obrat 25tis. Kč)

94,00
PS Osobní účet ERA 103,00
 .

Tabulka č.1 zobrazuje průměrné náklady klientů u vybraných typů účtů za měsíc listopad 2011. První místo stabilně obhájila mBank s mKontem. U tohoto účtu se průměrné měsíční náklady na vedení účtu nepatrně snížily na 7,00 Kč. Na druhou pozici se tento měsíc vrátila  FIO banka s Fio Běžným účtem. Klienti u tohoto účtu v měsíci listopad zaplatili průměrně 38 Kč. V těsném závěsu za FIO bankou se umístila Poštovní spořitelna s Osobním účtem Zadarmo, kde klienti tento měsíc zaplatili průměrně 39 Kč.  Na čtvrté pozici se umístila Raiffeisenbank s eKontem Premium (min. obrat 25 tis. Kč). U tohoto účtu klesly průměrné měsíční náklady na vedení účtu na 94 Kč. Pětici nejlevnějších účtů završuje opět Poštovní spořitelna. U Osobního účtu ERA klienti zaplatí průměrně 103 Kč/ měsíc. Do 150 Kč hranice se ještě vešla UniCreditBank s Partners kontem, ale zde nebylo dostatek validních dat. U ostatních bankovních účtů došlo ke zvýšení nákladů na jejich vedení a nevešly se do 150 Kč hranice.

.

UŠETŘETE NÁKLADY PŘI INVESTOVÁNÍ DO PODÍLOVÝCH FONDŮ!

.

Tyto výpočty kromě výše poplatků a provizí na jednotlivých účtech v sobě zahrnují výraznou složku spojenou s chováním klienta. To je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů výborného výsledku mBank, kdy je tato banka vyhledávány klienty, kteří nepoptávají celou paletu služeb a jde jim o základní vnitrostátní elektronický low-cost banking (mKonto nenabízí možnosti pobočkových operací). Jinými slovy i přes výborný výsledek, nelze její první místo brát automaticky jako plošné doporučení pro přechod všech klientů na mKonto. Velmi dobrého výsledku se opět podařilo dosáhnout Fio a Poštovní spořitelně, kde obě banky již nabízí širší paletu služeb než mKonto, přitom, především Fio, lze stále označit za nízkonákladový účet. Stejně jako Fio i Poštovní spořitelna s účtem Era zadarmo, u kterého již také musíte plnit minimální zůstatek, dokáže cenově konkurovat prémiovým účtům velkých bank. Ovšem poté, co na prémiových účtech klienti splní často nemalé nároky na obrat, případně průměrný měsíční zůstatek (viz např. úspěch prémiového účtu GE genius gold). Otázka, zda se vyplatí držet na účtu nemalou sumu peněz, aby byly odpuštěny určité poplatky nebo by bylo rozumnější je přesunout na spořicí účty, je potom na zvážení jednotlivým klientům.

 . Metodiku výpočtu ke klientskému indexu najdete zde:

https://www.bankovnipoplatky.com/klientsky-index---metodika-12507.htmlPrůměrné bankovní poplatky v listopadu stouply na 176 Kč

bankovní poplatky
Zdravím,jsem u Raiffeisen bank a platím 210.-Kč a nemám kromě jednoho inkasa nic navíc.Nejdražší ban...
Diskutovat (1)