Průzkum:
Úroky a splátka. To nás zajímá při výběru půjčky


05. 03. 2012  11:08     Zuzana Bienvenue     komentáře (0)

Když si vybíráme půjčku, zajímá nás, kolik zaplatíme na úrocích a jaká bude částka, kterou budeme měsíčně splácet. Odhalil to průzkum Home Credit a.s., který se dotazoval na hlavní kritéria při výběru půjček Čechů a Slováků.

Pro Čechy je úrok hlavním kritériem při výběru půjčky. Zatímco loni tento údaj uvádělo jen 12 % dotázaných, letos je to téměř každý pátý. Těsně za úrokem se umístila výše pravidelné měsíční splátky, která se tak propadla z loňského prvního místa. Za nejdůležitější údaj ji považuje 16 % dotázaných. Přitom úroková míra nemusí být pro výslednou cenu úvěru až tak důležitá. „Člověk by při posuzování výhodnosti půjčky rozhodně neměl brát zřetel jen na výši úroku, ale i na všechny další poplatky, které si společnosti mnohdy účtují. Ty totiž ve výsledku mohou vyjít dráž než samotné úroky,“ říká analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

.

HRAJTE SNADNO A RYCHLE O NOTEBOOK TOSHIBA

.

Kritérium, které dokáže všechny další náklady úvěru shrnout – tedy roční procentní sazba nákladů, takzvané RPSN – je mezi lidmi s úvěrem zmiňované jen okrajově. Letos ho za nejdůležitější při sjednávání půjčky považuje pouhých 7 % lidí, o procento méně než vloni. Přitom zákony kladou důraz na to, aby RPSN bylo uváděno téměř všude – musí být součástí každé nabídky, reklamy, ve které se objevují ceny úvěrů, je i povinnou součástí předsmluvního formuláře. Jen 10 % dotázaných přitom RPSN v průzkumu vůbec jen jako kritérium zmínilo. „Pro řadu lidí je jen obtížně pochopitelné, co RPSN vlastně znamená, a jestli je u posuzované nabídky nízké nebo vysoké. Proto radši sledují výši splátky, což je pro ně mnohem srozumitelnější údaj,“ dodává Kozub.

Roste význam nefinančních kritérií

Podle letošních výsledků ale roste význam kritérií, která se nepojí přímo s cenou a náklady. Mezi nejdůležitější se zařadila dostupnost úvěru (13 %). Lidé očekávají rychlé vyřízení a minimální administrativu. Dnes již běžným požadavkem je možnost sjednání úvěru přes internet. „Loni lidé z nefinančních kritérií nejčastěji uváděli dobrou pověst věřitele. Letos na tuto zásadní kategorii trochu zapomněli,“ vysvětluje Kozub a dodává, že právě bezpečnost a důvěryhodnost finanční instituce by měla hrát při výběru půjčky zásadní roli. 

Jak správně vybrat úvěr?

  1. Spočítejte si, kolik z Vašeho rozpočtu můžete vynaložit na splátky a kolik potřebujete půjčit.
  2.  Oslovte co nejvíce společností, aby Vám daly nabídku úvěru s těmito parametry.
  3. Porovnávejte podle více kritérií – například i to, kolik celkově splatíte nebo výši RPSN.
  4. Využijte akčních nabídek – například vrácení úroků nebo odpuštění poplatků.
  5. Vždy si nechávejte finanční rezervu

Nejdůležitější kritéria při výběru půjčky:

Kritérium Podíl
Úroky 18%

Výše splátky

16%

Dostupnost úvěru

13%

Vlastní zkušenosti

11%

Akční nabídka

8%
Aktuální pocit 8%
Jiné 7%
RPSN 7%
Doporučení známých 5%
Přeplatek 2%
 

Telefonický průzkum proběhl v únoru 2012 na vzorku 468 klientů Home Credit a.s. a XXX klientů Home Credit Slovakia a.s.Průzkum: Úroky a splátka. To nás zajímá při výběru půjčky

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

1690977763

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

14


ČÍSLO TÝDNE: 14 tolik bilionů korun by musely investovat České firmy, aby dosáhly kapitálové vybavenosti našich Německých konkurentů. Do té doby bude naše ekonomika pracovat s výrazně nižší přidanou hodnotou a tedy i mzdami a výnosy.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více