Průzkum Ušetřeno.cz:
Před dovolenou v cizině Češi nepodceňují cestovní pojištění ani plán výdajů


13. 07. 2019  00:25          komentáře (0)

Podle průzkumu srovnávacího portálu Ušetřeno.cz tráví 45 % Čechů dovolenou v tuzemsku. Zbytek vyráží do zahraničí, nejčastěji k moři v některé z evropských destinací. Pojištění na dovolenou už dnes považují za samozřejmost – jednorázové cestovní pojištění uzavírají tři čtvrtiny z nich. Průzkum také ukázal, že na dovolené chce mít většina Čechů své peníze pod kontrolou. 59 % z nich si stanovuje finanční plán dovolené s limitem do 15 000 Kč a 10 % si dokonce vystačí jen s částkou 5 000 Kč.

Průzkum Ušetřeno.cz: Před dovolenou v cizině Češi nepodceňují cestovní pojištění ani plán výdajů
Letní dovolená v naší domovině je u Čechů stále populárním fenoménem, avšak oblíbenost zahraničních destinací rozhodně neklesá. Jak potvrdily výsledky červnového průzkumu srovnávacího portálu Ušetřeno.cz u 850 respondentů, 31 % českých dovolenkářů volí pobyt u moře v rámci Evropy, 8 % pak preferuje moře v zemích mimo EU. Do zahraničí se však Češi v létě vypravují i na poznávací zájezdy či nejrůznější wellness pobyty, jak uvedlo 16 % oslovených. Při výběru letní dovolené mají oba partneři ve většině případů rovnocenný názor.

Z průzkumu dále vyplynulo, že Češi rozhodně nepodceňují otázku pojištění na dovolenou. 74 % z nich uzavírá jednorázové cestovní pojištění a 15 % využívá své celoroční pojištění k platební kartě. „Vnímám velmi pozitivně, že Češi si nezapomínají sjednat pojištění na cesty, ať už na letní dovolenou vyrážejí do jakékoli cizí země. Samotná kartička zdravotní pojišťovny totiž nemusí pokrýt riziko spojené se zraněním, nehodou nebo případnou hospitalizací,“ hodnotí výsledky průzkumu Lukáš Kaňok, finanční analytik portálu Ušetřeno.cz. Také považuje za zajímavé, že dvě třetiny dotázaných vědí, co dělat a na koho se obrátit v případě pojistné události. 

Výdaje na dovolenou tvoří značnou část ročního rodinného rozpočtu na rok, proto je vhodné stanovit si maximální finanční limit a pevně se ho držet. To ovšem dělá pouze 11 % respondentů. Na druhou stranu alespoň hrubý plán na dovolenou si vytváří 59 % dotázaných, zatímco 30 % se vůbec neomezuje. Na nákladech se přitom oba partneři podílejí stejným dílem, případně využijí společný účet. S finančním plánem úzce souvisejí celkové náklady, které na letní dovolené v cizině utratíme. Čtvrtina dotázaných vydá zhruba do 10 000 Kč na osobu za týden, další čtvrtina nanejvýše 15 000 Kč a maximálně 20 000 Kč pak utratí 20 % dotázaných. Na týdenní pobyt v zahraničí si lze vystačit i s pouhými 5 000 Kč, jak uvedla desetina respondentů.

Pobyt v zahraničí jde ruku v ruce s výměnou valut. Z průzkumu vyplynulo, že zde jsou tábory poměrně vyrovnané. 45 % dotázaných si obvykle vymění určitou část v Česku a zbytek valut si vymění, případně vybere z bankomatu až v cílové destinaci. Podobné množství respondentů – 43 % převážně z řad osob starších 55 let – si naopak z domova vozí veškeré valuty, protože si je nepřeje vybírat ani měnit v zahraničí. 

Na dovolené Češi nejčastěji kombinují platby ve valutách spolu s platební kartou, což potvrdilo 45 % respondentů. Lukáš Kaňok z portálu Ušetřeno.cz dodává: „Je dobré mít s sebou do zahraničí platební kartu i valuty. I v nejoblíbenějších turistických destinacích – Chorvatsko, Itálie nebo Řecko – se úplně bez valut neobejdete, obzvlášť když platíte drobné věci, jako je zmrzlina, jídla ve stánku nebo suvenýry na trhu. Jinak si na dovolené vystačíte s debetní kartou a placení s ní většinou vyjde nejvýhodněji. Za zvážení stojí i kreditní karta, kterou oceníte v případě ztráty peněz nebo v letadle, kde nelze platit debetní kartou.“

Pouze ve valutách hradí své útraty 32 % oslovených, jde především o osoby nad 55 let. Platby převážně kartou využívá 23 % českých dovolenkářů, zejména mladší ročníky a lidé střední generace do 45 let. Mobilní telefon plánuje použít k platbě na dovolené pouze 6 % dotázaných. 

Průzkum srovnávacího portálu Ušetřeno.cz byl proveden v období 12. – 26 6. 2019 na vzorku 850 respondentů starších 18 let napříč Českou republikou.Průzkum Ušetřeno.cz: Před dovolenou v cizině Češi nepodceňují cestovní pojištění ani plán výdajů

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20816522984

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

655


ČÍSLO TÝDNE - 655 právě tolik bylo vyhlášeno bankrotů tuzemských podnikatelů jen v průběhu června tohoto roku. Jedná se o nejvyšší počet bankrotů za celý rok. Podnikatelé krachují zejména z důvodu postižení koronavirovou krizí. Ohroženi jsou podnikatelé podnikající v automobilovém průmyslu či turistických službách.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více