Půjčky a hypotéky podraží, ČNB zvedla úroky


29. 11. 2007  16:01     Novinky.cz     komentáře (0)

Bankovní rada České národní banky zvýšila již počtvrté v tomto roce úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Hlavní sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzrostla na 3,5 procenta, tedy na nejvyšší hodnotu za posledních pět let. Na základě této informace posílila koruna na historické maximum 26,37 Kč za euro. Vůči dolaru stojí česká měna na 17,90 Kč/USD.

Analytici byli rozděleni v názoru, zda centrální bankéři nechají sazby beze změn, nebo je zvýší. Česká republika má stále nejnižší sazby v Evropské unii.

Ekonomové upozorňovali, že čtvrteční hlasování bude těsné. Řada z nich očekávala zvýšení sazeb kvůli růstu cen, tedy inflace. Na druhou stranu proti tomuto kroku hovořila posilující koruna, která v posledních dnech překonávala svůj rekord k euru.

Bankéři zvýšili úrokové sazby, aby byla koruna silnější

Koruna zaútočí na nový rekord 26,30 Kč/EUR a v dalších dnech se bude pokoušet prolomit hladinu 26,20 Kč za euro, odhadl Pikora další vývoj. "Dnešním výrokem totiž centrální bankéři neřekli nic jiného, než že chtějí korunu ještě silnější. "Fakt, že inflace zrychluje rychleji, než ČNB čekala, asi zvýšil obavy centrálních bankéřů z růstu inflačních očekávání a podle hesla „pokud je třeba zvýšit sazby, tak to udělejme hned“ zvýšila sazby i přes slušně utažené měnové podmínky," uvedl dále analytik. Půjčky a hypotéky podraží, ČNB zvedla úroky

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

28103494538

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

2139


ČÍSLO TÝDNE - 2139 právě tolik koronavirem nakažených lidí bylo odhaleno v České republice během jednoho dne. Konkrétně středy. Výrazně se tak zvyšuje nárůst nemocných, což bude vést k nepříznivým ekonomickým důsledkům. Jedná se o dosavadní rekord.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více