Role internetu při výběru banky a využívání jejích služeb je v ČR mnohem vyšší než na Západě


27. 07. 2012  20:30     Zdeněk Bubák (Poplatkozrout.cz)     komentáře (0)

Čeští klienti se už nespoléhají na informace získané z letáčků na bankovních pobočkách nebo od bankovních pracovníků. O produktech či službách se radí spíše s rodinnými příslušníky a přáteli, na sociálních sítích nebo se informují na srovnávacích internetových portálech. Internetové bankovnictví volí pro ovládání svého bankovního účtu 78 % respondentů z České republiky, což ve srovnání se západní Evropou nemá obdoby. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu, který provedla společnost Ernst & Young mezi 28 560 klienty bankovních institucí z 35 zemí celého světa včetně České republiky.

Vysoké poplatky nebo necitlivý přístup pracovníků pobočky jsou nejčastěji impulzem ke změně banky


Češi jsou senzitivní na přístup pracovníků bankovních poboček k nim jako ke klientům. Špatná zkušenost v pobočce je druhým nejčastěji zmiňovaným impulzem ke změně banky, přičemž tím prvním je výše poplatků. Svůj bankovní účet ovládá raději přes internet než návštěvou pobočky 78 % klientů v ČR, průzkum současně ukázal, že klienti v západní Evropě on-line aplikace v takové míře nevyužívají.

 

Role internetu jako nástroje pro výběr banky roste

  • 78 % respondentů v České republice ovládá svůj bankovní účet přes internet
  • 48 % klientů českých bank používá pro získávání informací srovnávací portály, diskusní fóra a sociální sítě 
  • 67 % Čechů si vybírá banku nebo bankovní produkty na doporučení rodiny a přátel nebo na základě srovnávacích internetových portálů

„Finanční gramotnost běžných bankovních klientů je v Česku sice stále poměrně nízká, ale funguje zde dobře osobní doporučení. Češi při rozhodování o bankovních službách dají na radu rodiny a přátel. Stále významnější roli hrají u českých klientů také sociální sítě, diskusní fóra a srovnávací internetové portály,“ říká Pavel Riegger, partner oddělení poradenství pro finanční instituce společnosti Ernst & Young. Průzkum ukázal, že při zvažování, jakou banku či bankovní produkt zvolit, upřednostňuje 67 % Čechů informace získané od rodiny a přátel nebo na srovnávacích internetových portálech. Srovnávací portály ve spojení se sociální sítí a diskusními fóry používá 48 % respondentů z České republiky, zatímco celosvětově činí průměr 37 %. Jednoznačně nejmenší vliv, alespoň dle názoru respondentů, mají při rozhodování reklamy.

 

Lidé srovnávají na internetu - jednou z možností je i Poplatkozrout.cz

Znatelný je rozdíl ve využití sociálních sítí, diskusních fór a srovnávacích portálů mezi západní a východní Evropou, přičemž je to právě střední a východní Evropa, kde jsou tato média využívána výrazně více. Podobný trend jako východní Evropa má i Indie a Saudská Arábie. „Klienti se při výběru nejoptimálnějšího finančního produktu nebo služby už zdaleka neradí jen se svou bankou, ale informace získávají i ze srovnávacích portálů. Tento fenomén, před pěti lety ještě prakticky neznámý, je dnes využíván častěji než bankovní poradci. Podlehli mu i Češi,” říká Pavel Riegger a dodává: „Z průzkumu jasně vyplývá, že banky mohou získat velmi cennou zpětnou vazbu o úrovni svých služeb právě sledováním těchto sítí a komentářů klientů na různých fórech a srovnávacích webech. Význam těchto sociálních médií tedy pro banky nepochybně dále roste.“Role internetu při výběru banky a využívání jejích služeb je v ČR mnohem vyšší než na Západě

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20038697384

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

5740


ČÍSLO TÝDNE - 5740 korun. Právě tolik bude činit dle rozhodnutí vlády tzv. paušální daň. Každý živnostník s příjmem do 800 tisíc korun ročně tak bude moci hradit sociální, zdravotní i daň v jedné paušální částce. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více