Slovenský úřad podezírá bankovní asociaci z organizování kartelu


07. 05. 2014  10:50     ČTK     komentáře (0)

Slovenský antimonopolní úřad (PMÚ) začal vyšetřovat Slovenskou bankovní asociaci za to, že prý umožnila komerčním bankám navzájem komunikovat o připravovaných produktech a stanovení poplatků za bankovní služby.

Slovenský úřad podezírá bankovní asociaci z organizování kartelu
PMÚ dnes sdělil, že tímto způsobem mohla vzniknout kartelová dohoda. Název prověřovaného subjektu úřad nezveřejnil. Bankovní
asociace v reakci uvedla, že právě toto sdružení peněžních ústavů čelí vyšetřování PMÚ. Současně odmítla nařčení z nekalého jednání.

PMÚ už loni na podzim provedl razii v několika finančních ústavech a také v bankovní asociaci. Ředitel odboru kartelů PMÚ Peter Demčák dnes novinářům řekl, že ve finančních institucích úřad zopakoval razii i letos v dubnu. Šlo o inspekci v největších bankovních domech.

Následně PMÚ zahájil vůči bankovní asociaci správní řízení, jehož výsledkem může být uložení vysoké pokuty. "Jde o společnou strategii při vytváření bankovních produktů," řekl Demčák o vyšetřování. Finanční instituce měly podle něj přístup k informacím konkurence o připravovaných produktech a poplatcích. PMÚ se v tomto případu zaměřil na vyšetřování takzvaného základního bankovního produktu, tedy běžného účtu, který banky musejí poskytovat ze zákona, a na poplatek za vklad na vlastní bankovní účet.

Bankovní asociace v prohlášení odmítla, že by porušila zákon o ochraně hospodářské soutěže. Tvrdila, že od komerčních bank pouze sbírala informace, které si vyžádalo ministerstvo financí. "V žádném případě ale nebyl členským bankám umožněn přístup k takto získaným informacím. S členskými bankami se rovněž nejednalo o postupu v souvislosti s připravovanými opatřeními," uvedl výkonný ředitel asociace Ladislav Unčovský.

Podle PMÚ není vyloučeno, že vyšetřování rozšíří i na další instituce, ve kterých byla provedena razie. "Šetření vůči ostatním subjektům nebylo ukončeno," dodal Demčák.

Slovenské banky dlouhodobě čelí tlakům politiků v souvislosti s poplatky za služby. Parlament loni zákonem zakázal komerčním bankám, stavebním spořitelnám a firmám poskytujícím spotřebitelské úvěry vybírat poplatek za vedení úvěrového účtu. Kromě toho stát zatížil peněžní ústavy zvláštní daní, která je jednou z nejvyšších v EU.

Slovenský antimonopolní úřad už v roce 2009 potrestal tři velké slovenské banky pokutou za kartelovou dohodu proti českému obchodníkovi s devizami Akcenta CZ. Sankci pro dvě z této trojice bank loni potvrdil slovenský nejvyšší soud. Řízení vůči třetí bance, peněžnímu ústavu Československá obchodná banka (ČSOB), začalo znovu. Jeho výsledkem loni bylo uložení sankce 3,18 milionu eur (zhruba 87 milionů Kč). Slovenská banka se vůči tomuto rozhodnutí odvolala. PMÚ dnes ale sdělil, že potvrdil svůj dřívější verdikt vůči ČSOB. Slovenskou ČSOB stejně jako českou Československou obchodní banku vlastní belgická skupina KBC Bank.

Dašlí aktuální informace ze světa bankovnictví najdete ZDE!

Demcak_Peter_NEWSlovenský úřad podezírá bankovní asociaci z organizování kartelu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

16621582607

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 345 000

345000


ČÍSLO TÝDNE: 345 000 právě tolik žádostí obdržely dosud banky o odklad splácení hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Klienti tak na splátkách ušetří až 10 miliard korun.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více