Soud se vyjádří k okolnostem, jež předcházely pádu kampeličky


06. 01. 2014  09:39     ČTK     komentáře (0)

Ústavní soud (ÚS) se dnes vyjádří k okolnostem, jež předcházely pádu Metropolitního spořitelního družstva (MSD). Konkrétně vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti kampeličky proti postupu Vrchního státního zastupitelství a Vrchního soudu v Praze v loňském roce. Zastupitelství zablokovalo družstvu účty kvůli podezření z úvěrového podvodu. Vrchní soud to v polovině roku opakovaně potvrdil.

Soud se vyjádří k okolnostem, jež předcházely pádu kampeličky
Podle kampeličky byl postup vrchního státního zastupitelství zjevně nepřiměřený. Žalobci prý nechali zajistit mnohem více peněz, než situace vyžadovala. Tím údajně paralyzovali kampeličku a poškodili zájmy jejích členů. MSD nakonec v prosinci přišlo o licenci a skončilo v konkurzu, tato rozhodnutí však nejsou předmětem zkoumání ÚS - zabýval se pouze postupem při zablokování účtů.

Podle dostupných údajů bylo na účtech celkem asi 2,3 miliardy korun. Státní zastupitelství argumentovalo tím, že záložna poskytovala úvěry nesolventním zahraničním společnostem bez historie a zastoupeným zřejmě nastrčenými lidmi. Financováním nekonkrétních, neověřených i nereálných záměrů argumentovala také Česká národní banka, která v polovině prosince odňala kampeličce licenci. MSD považuje postup národní banky za nestandardní, likvidační a předem rozhodnutý.Soud se vyjádří k okolnostem, jež předcházely pádu kampeličky

Diskutovat (0)