Stravenky bude zřejmě vydávat i Česká pošta


18. 02. 2020  01:27     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Omezení systému stravenek a jejich možné nahrazení zaměstnaneckým paušálem je dlouhodobým plánem ministerstva financí. Nyní přišla ministryně Alena Schillerová s revolučním nápadem. Zapojme do stravenkového byznysu stát, resp. státní podnik Česká pošta.

Stravenky bude zřejmě vydávat i Česká pošta
Bude Česká pošta zvládat další masovou službu?

Česká pošta je státní podnik s problematickou pověstí. Neprošla totiž zásadní modernizací a její monopol na některé služby se již, podle názoru mnoha lidí i odborníků, zanechal hluboko v minulosti.

Pošta se potýká s objektivními problémy nedostatku zaměstnanců, zejména kvalitních zaměstnanců, nedostatkem investic, zastaralým obchodním modelem a nepružností. Každoročně také vykazuje stamilionové ztráty údajně z důvodu plnění služeb pro stát.

Od stravenkových firem zpět ke státu

Zapojení státu do stravenkového byznysu je přesto logickým krokem. Ministerstvo financí dlouhodobě kritizuje stravenkové firmy za to, že z provizí, které získávají i díky daňovým výjimkám, odvádějí většinu zisků do zahraničí. Na zisky vlastníků stravenkových firem pak doplácí nejen stát, a tedy všichni daňový poplatníci, ale také provozovatelé restaurací, kteří musí platit za akceptování stravenek 5 a 7 procent hodnoty stravenky.

Stát by zavedením vlastních stravenek zabil dvě mouchy jednou ranou. Jednak by mohl získat část zisků, které z daní končí v kapsách stravenkových firem, a jednak by logicky doplnil svůj návrh na zřízení zaměstnaneckého daňového paušálu pro všechny zaměstnance, kteří o to budou mít zájem.

Buď paušál, nebo stravenku. Ale vše od státu

Buď tedy zaměstnanec využije daňové zvýhodnění na stravování ve formě finanční částky, o kterou mu více zůstane ve výplatě nebo si pořídí státní stravenky od České pošty. Daňová zvýhodnění se pak z velké části teoreticky vrátí zpět státu.

Konkrétní parametry stravenek, jejich konkurenceschopnost a výhodnost nejsou zatím známé. V každém případě se jedná o zajímavý nápad, jak skutečně a revolučně změnit systém stravenek a zvýhodnění stravování zaměstnanců.Stravenky bude zřejmě vydávat i Česká pošta

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

36250009149

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

57


ČÍSLO TÝDNE 57 právě tolik procent Čechů nakupuje pravidelně na internetu. Je to o 18 procent více než v roce 2019, tedy před nástupem koronavirové krize. Zájem o internetové nakupování se bude zvyšovat i nadále.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4360
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,4870
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5265
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,7645
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4935
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,9650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1393
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více