TOP20 prací projektu Ideální banka 21. století - 19. místo


07. 10. 2013  00:25     BP.com     komentáře (0)

Opět pokračujeme v představování 20 nejlepších prací projektu Ideální banka 21. století, který i v letošním šestém ročníku s podtitulem „Jak se mohou banky při zlepšování svých služeb a klientského servisu inspirovat u nejlepších firem na světě“ nabízel soutěžícím odměnu v podobě hodnotných cen za celkem 65 tisíc Kč. Na 19. místě skončil Jiří Kasal - na fotce uprostřed. Cenu mu předáváají Patrik Nacher (portál BP.com, na fotce vlevo) a Vladimír Komjati (tiskový mluvčí Air Bank, vpravo).

TOP20 prací projektu Ideální banka 21. století - 19. místo
Z počátku jsem si nebyl jistý, jak bych měl tuto práci pojmout. Stále jsem přemýšlel, co by mohlo být zajímavé. Nakonec jsem se pokusil zauvažovat o tom, jak to ve skutečnosti u mě osobně je. Nejsem vlastníkem bankovního účtu, a proto se budu snažit pracovat podle informace, které poslouchám od přátel, rodiny a z masových médií.

Všichni už známe tu ohranou písničky se silným refrénem, „poplatky, poplatky, poplatky“ v první sloce a ve druhé ohraný rif „nízké úroky“. Domnívám se, že tuto „hudbu“ nemá nikdo příliš rád, přesto jí musíme poslouchat. Myslíte, že opravdu musíme? Co například zkusit říct ne a postavit se dlouhotrvajícímu teroru bank, které jen v této uspěchané době nutí lidi šetřit a přemýšlet o každém výdaji na nákup. Možná kdyby banky trochu povolili, divily by se, jakou hnací silou ekonomiky by se mohli stát a jaké vrátka by se mohla otevřít. Já se například do bankovního světa příliš neženu jen kuli těmto důvodům. Nejsem natolik bohatý, abych pocítil míru inflace, která korunku po korunce snižuje naše bohatství. Je vůbec možné, že úroková míra například na běžném účtu stačí jen na to, abychom neprodělávali? Naprosto chápu všechny majetné, kteří se uchylují k dluhopisům a ostatním alternativám pro růst svých peněz. Nejsem sice žádný ekonom ani statistik, ale i přesto si jako laik myslím, že se českým bankám tímto způsobem zrovna neblízká na lepší časy. Z čeho potom budou vypláceny mzdy a platit ostatní výdaje.

Nechme teď banky bankami a zeptejme se opačně, ne jak banka slouží nám, ale jak my můžeme v dobrém posloužit bankám. Představme si slogan „ I banka vás může mít ráda“. Nevidím jediný důvod, proč by se o nás, o občany nemohla banka opřít. Budete asi namítat, že se o nás banky opírají, až nám z toho praskají záda. Ale ekonomická situace v našem státě není tak nepříznivá, abychom si nemohli pomoct vzájemně a ne jen jednostranně. Neodvažuji se naší situaci srovnávat s Německou nebo Francouzkou situací. Ale máme se k čemu vracet a na čem stavět. V dnešní době je to téměř neznámá a nemožná věc, pokusit se zakládat věci na solidaritě a lidskosti, jen si vzpomeňte, že když k sobě měli lidé blíž, tak mnoho věci fungovalo. Za zmínění stojí například staré dobré kamenné pobočky, kde vám poradí, podají ruku a příjemně se usmějí. Není tak špatný nápad se pokusit trochu oprostit od rychlé doby internetu s dotazníkovým stylem klikání na číslice hodnotící vaší spokojenost. Snad jen Česká spořitelna drží tento trend kamenných poboček a sami jistě víte, jak vypadají její bankovní služby v kategorii úrok. Není to žádná sláva, zaměstnanci něco stojí a nájemné budov, které banka nevlastní také nejsou zadarmo. A lidé raději šáhnou po větším úroku, než po solidním a osobním přístupu. To si myslím, že je velká škoda ale nemohu to mít nikomu za zlé. Každý chce, aby jeho mnohdy těžce vypracované peníze rostly a ne stály nebo v nejhorším případě strádaly na běžných účtech.

Nemohou si za to banky sami? Není jejich strategie příliš neprostupná? Nevděčnost přenesená v podobě poplatků za možné i nemožné. Místo toho aby byli vděčni za to, že k nim vkládáme své úspory. Převody ze zahraničí, další bod, na kterém naše bankovnictví vázne. Jak se máme otevřít světu a točit obnosy v cizí měně, když jsou převodové poplatky ubíjející. Za další, proč se banky jakoby bojí spolupracovat, myslím tím další poplatky za výběry z jiných bankomatů. Je na čase se zamyslet a jí klientům opravdu naproti férovou cestou. Není žádný nesmysl tvrdit, že spokojený klient utrácí a vkládá více, tím udržuje velké množství peněz v oběhu i na účtech. Banky potom nemají problém financovat velké projekty s vysokou návratností.

Mám takový naivní studentský sen, že by se z komerčních a státních bank stal dokonale spolupracující celek, který by zahrnoval několik států nebo například spolky jako je Evropská unie. Vzpomeňte, jak například fungovala obrovsky rozšířená působnost Tomáše Bati. Tento obuvník přeci také začínal od těch nejmenších obuvnictví a dostal se do celého světa. Je tak nereálné převést tuto ideu na banky a bankovnictví obecně? Od těch nejmenších komerčních bank, až po světové trhy s penězi. Myšlenka obouvání světa nemá v širším pojetí tak daleko od zajištění světového bankovnictví. Stejně jako kdysi lidé potřebovali levnou obuv, tak dnes potřebují levnou cestu k penězům pro svůj rozvoj.

Má představa není v podstatě vůbec složitá, přesto je téměř nedosažitelná a to jen díky lidské chamtivosti a nečestnosti. I když Tomáš Baťa neměl takové možnosti, jako mají dnešní ekonomové, tak dokázal udělat téměř z každého obuvníka a ševce podnikatele, který věděl o svém denním obratu po každém ukončení své práce. Dnes se můžeme spolehnout na větší úroveň vzdělanosti, technický pokrok a nižší mezistátní mantinely. Proč tedy nedokážou banky a trhy spolupracovat celosvětově nebo alespoň ve státních sdruženích. Proč si například banky v Rakousku nebo Německu nedovolí to, co banky v České nebo Slovenské republice. Když jsem se jednou zmínil před kamarádem z Německa o stavu našeho bankovnictví, tak se mě z vážného výrazu ve tváři zeptal, zdali opravdu musíme. Jen jsem smutně odpověděl, že u nás není téměř na výběr. Jedny poplatky u konkurence sice zmizí, ale snadno se vyberou zpět například na převodových poplatcích a kdekoliv jinde. To se opravdu nedá najít směr, kterým by se ubíralo bankovnictví globálně? Podnikání každého na svém písečku s ochočenými klienty, kteří jsou zahnání do kouta. Opravdu není úniku od nesmyslných a někdy i protiprávních poplatků? Nemůžeme přeci jen přihlížet a říkat si, že to někdo vyřeší za nás. To nejmenší, co může každý z nás udělat je, vznést svůj názor. I k tomu jsou přeci fóra na internetových stránkách. Lidé jsou placeni za jejich spravování a vyřizování, tak ať si své peníze zaslouží.

Nebojte se nesouhlasit, nedávejte bankám pocit, že nad vámi mají moc a už vůbec ne pocti vlastnictví klientů. Myslím si, že jsme to stále my, kdo by měl určovat podmínky bankám. Je třeba si uvědomit, jakou máme jako klienti a plátci splátek sílu, bez našich peněz v oběhu nemůže bankovnictví a ekonomika celkově vůbec fungovat. Proč to tak není? Jak je možné, že si banky neváží své klientely tak, jak se sluší. Proč, jak jsou to zatím jen otázky bez odpovědí. Je třeba přejít činům. Ale nemám strach, lidé nevydrží dlouho bez odpovědí. Dříve nebo později se dočkáme změny. Jde asi jen o to, jak té změny docílíme a kdy to vlastně bude.

Určitě nejsem sám, komu mé uvažování připadá neuspořádané a zmatečné. Je to tak. Nemám uspořádané myšlenky o tom, jak by měla vypadat ideální banka 21. století. A ano, mám v tom jen velký zmatek, nechápu proč se některé banky obejdou bez někdy až astronomických poplatků a jiné docela slušně prosperují i bez nich. Vážně nás teď čeká doba, kde se dá slušně vydělat jen na hyenismu a zneužívání neznalosti občanů. Jako budoucí plátce daní a kdo ví ještě čeho všeho z mé vlastní kapsy, se nehodlám s touto skutečností jen tak smířit. Alespoň skrz těchto pár zmatených řádku, které působí spíše jako změť nápadů a nereálných přání, než jako plnohodnotné uvažování o tom jak situaci pomoct.

Když už nic, tak se pokusím aspoň o smysluplný závěr na úrovni. Buďme rádi, že v dnešní době je alespoň na výběr a některé banky už se opravdu blíží k našim ideálním měřítkům. Avšak nebyl by to člověk a už vůbec ne občan České republiky, aby byl někdy naprosto spokojený. Snad jen kdyby pršeli peníze a přesto bylo nebe čisté. Ideální banku zatím nemáme, máme však ideální cestu k tomu abychom jí našly.

.

VÝSLEDKY NALEZNETE ZDE!

.

ZAJÍMÁ VÁS I DALŠÍ PRÁCE? 19. MÍSTO JE ZDE

.TOP20 prací projektu Ideální banka 21. století - 19. místo

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

35909453153

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

337


ČÍSLO TÝDNE - 337 právě tolik miliard korun činil schodek státního rozpočtu v listopadu tohoto roku. Za celý rok 2022 má schodek rozpočtu dosáhnout 375 miliard korun. V číselném vyjádření se jedná o takovéto neuvěřitelné číslo 337 000 000 000 korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,3730
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1550
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2080
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,4295
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,6975
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,9400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9493
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více