V zákoně je díra. Banky mají problém


21. 10. 2009  10:27     Miroslava Jirsová     komentáře (0)

Dlužníci mohou získat ze zablokovaných účtů víc, než na co mají mít nárok. V zákoně je totiž skulina. Ombudsmanovi se to ale nelíbí a chce to změnit.





Klienti bank, kterým exekutor zablokoval účet, dostávají už od července bankéře do svízelné situace. Dlužníci totiž mají nově nárok na to, aby jim banka z jejich účtu vyplatila dvojnásobek životního minima, což je 6252 korun. Jenže v zákoně není nikde psáno, že si o tuto částku mohou požádat jen jednou. Pokud tedy přijdou do banky podruhé, nebo chtějí minimální částku na každou exekuci zvlášť, banky jen těžko hledají způsoby, jak jim odmítnout peníze znovu vyplatit, aby to bylo v souladu se zákonem. Výsledkem nejasné normy je, že v praxi dostávají někteří dlužníci od bank minimální částku hned několikrát. O sporných případech a jejich řešeních minulý týden jednali zástupci bank a Exekutorské komory.

Dlužník dostane i třicet tisíc

Skulin v zákoně je víc. Například v případě, že na dlužníka je uvaleno několik exekucí, což je zcela běžná praxe, by banka měla teoreticky šest tisíc vyplatit na každou exekuci zvlášť. "Při striktně právně formálním výkladu je skutečně možné dovodit, že banka musí uplatnit postup podle daného paragrafu na každé řízení samostatně," potvrzuje náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek. Je přitom zcela běžné, že exekucí na jednoho člověka je třeba pět i více. V takovém případě by si dlužník z účtu "vytáhl" přes 30 tisíc korun. Pokud má klient účet ve dvou bankách a požádá o výplatu minimální částky v obou z nich, dostane částku automaticky dvakrát. Neexistuje totiž způsob, jak by si banka mohla ověřit, zda jiný finanční ústav už částku konkrétní osobě nevyplatil. "S ohledem na bankovní tajemství banky a nemohou mít informaci o účtech vedených u jiných bank," vysvětluje rozpory Matoušek. Jediná instituce, kterou finanční domy musejí o výplatě minimální částky informovat, je soud. Jenže ten nemá povinnost informovat exekutora ani ostatní banky. I kdyby to udělal, banka musí jednat podle zákona a ten jí nedovolí částku odmítnout vyplatit na základě vyrozumění exekutora ani soudu. Navíc než komunikace mezi bankou, soudem a exekutorem proběhne, dlužník už má peníze dávno v kapse. Kuriózní situace vzniká, když dlužník požádá o minimální částku podruhé. Některé banky, například Česká spořitelna nebo Komerční banka, si ustanovení vykládají tak, že jde o jednorázovou pomoc dlužníkovi v obtížné situaci, jiné jako UniCredit Bank vyplatí peníze jednou za měsíc. V neoficiálních vyjádřeních někteří bankéři dokonce přiznávají, že pokud si dlužník na přepážku přivede právníka, raději si "nečiní zbytečné problémy". Současné zmatky vadí především Exekutorské komoře. Poškozenými jsou totiž věřitelé. "Zákon je napsán natolik nejasně, že bezesporu ztíží postavení věřitelů při vymáhání jejich pohledávek," řekla mluvčí komory Monika Zajícová.

Ombudsman to myslel jinak

Při výkladu zákona je podle exekutorů potřeba brát v úvahu, že ochránce veřejných práv Otakar Motejl, který koncept minimální částky výplaty navrhnul, sám není spokojen s formulací, která se pak do občanského soudního řádu dostala. Původně totiž chtěl, aby dlužníci nezůstali úplně bez prostředků, když jim exekutor účet zablokuje. Do července jim mohl nechat jen tisícovku v hotovosti a věci nezbytné k životu. Pokud někdo dostával třeba sociální dávky na účet, k těmto penězům se pak vůbec nedostal. Ombudsman chtěl, aby banky částku vyplácely jednorázově, jen z jednoho účtu a na všechny exekuce dohromady. "Chtěl jsem, aby to byla jednorázová částka. Tohle je zase typicky česká hra," říká Otakar Motejl. Problém ale považuje za nafouknutý. Upozorňuje, že pokud někdo dluží milion, exekuci nezmaří, i kdyby se mu podařilo vybrat minimální částku desetkrát, tedy šedesát tisíc korun. "Přiveďte mi někoho, koho to poškodilo, a já se mu omluvím," říká. Zástupci bank, exekutorů a úřadu ombudsmana nyní chystají novelu, která by příslušný právní předpis zjednoznačnila. Ta ale začne platit nejdříve v prosinci.  

Exekuce

325
Tolik klientů České spořitelny se zablokovaným účtem požádalo o výplatu minimální částky. Ostatní oslovené banky nedodaly přesná čísla. 700 tisíc
Exekutorská komora očekává, že letos soudy nařídí zhruba 700 tisíc exekucí. Loni jich přitom bylo nařízeno 550 tisíc. 124
Tolik soudních exekutorských úřadů v Česku funguje. Každý má přitom 5 až 100 zaměstnanců.  


V zákoně je díra. Banky mají problém

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

16377072512

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2390
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,6230
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8460
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3705
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8130
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4150
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0724
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více