Vánoční sezóna je v online letos dlouhá a teprve vrcholí, využití odložené platby skokově stouplo na dvojnásobek


23. 12. 2019  01:49     Tisková zpráva     komentáře (0)

Letošní výrazně dlouhá vánoční nákupní špička v online vrcholí a teprve se začíná chýlit ke svému konci. Vyplývá to z údajů platební služby MALL Pay, která umožňuje nakupovat zboží s odloženou splatností.

Vánoční sezóna je v online letos dlouhá a teprve vrcholí, využití odložené platby skokově stouplo na dvojnásobek
Podle ní objednávky nejvýrazněji vzrostly se třetí adventní nedělí a jejich hodnota a množství se stále drží. Změna s největší pravděpodobností přijde až se závěrem tohoto týdne, teprve pak začne klesat počet i hodnota objednávek a hlavní zájem zákazníků se přesune do kamenných obchodů. Hlavní dárky pro nejbližší rodinu jsou však ve většině případů již nakoupené, zákazníci nyní brouzdají především po slevových akcích a dokupují spíše drobnosti do tisícikoruny za kus. Využití odložené platby MALL Pay stouplo v průběhu špičky na dvojnásobek, meziročně by odloženku mohlo na Vánoce využít třikrát víc lidí než loni.

V meziročním srovnání hlavní vánoční špička v online trvá výrazně déle, jen nyní před Štědrým dnem získají obchodníci hned několik dnů navíc. Velkým e-shopům se totiž letos podařilo dobře zvolit mix způsobů doručení a přesvědčit zákazníky, že odbavit zvládnou i objednávky na poslední chvíli. Lepší efekt než loni měly zároveň kampaně na Black Friday, kterým se vánoční sezonu podařilo nastartovat. Výrazně větší množství nákupů než v loňském roce pak bylo také uhrazeno s pomocí odložené platby - podle odhadů MALL Pay to může být až trojnásobek v meziročním srovnání. Konkrétně u MALL Pay narostl v počtu transakcí listopad oproti říjnu letošního roku asi na dvojnásobek, prosinec na tom pak bude obdobně. K nárůstu popularity odloženky mimo jiné přispěly samy e-shopy, které tuto platební metodu často promovaly ve vlastních vánočních kampaních a umožnily zákazníkům zaplatit za dárky až v lednu.

S pomocí odložené platby momentálně nakupují více ženy (a to v poměru 55 ku 45 procentům), které přes MALL Pay zároveň v průběhu měsíce realizují větší množství nákupů. Mírně pak narostl počet uživatelů starších 55 let, kterých je nyní skoro pětina, což potvrzuje domněnku stoupající online gramotnosti i ve starší generaci. Zatímco v první polovině měsíce prosince se v nákupech hodně objevovalo bílé zboží, elektronika nebo potřeby pro domácnost a zahradu, přičemž každý třetí nákup byl nad 1500 korun, nyní se obsah košíku postupně mění především na kosmetiku, módu a dětské zboží v akci a zhruba ¾ všech objednávek se vejdou do tisícovky. Velkým překvapením letošního roku je zájem o celou řadu nových produktů – s odloženou splatností zákazníci začali nakupovat například jízdenky pro cesty po Česku i do zahraničí, ať už pro vlastní potřebu nebo jako dárky.

“Dlouhá vánoční sezona je skvělou zprávou pro celou e-commerce. Je důkazem, že se e-shopy dokázaly dobře připravit na všechny typy zákazníků – od zkušených po ty, co nakupují vůbec poprvé. Skvělý servis se navíc podařilo zajistit zákazníkům ve městech i regionech. Oceňuji také pečlivý přístup k logistickému mixu a zavádění nových metod plateb, jako je například zmiňovaná odloženka, které výrazně zvedají pohodlí při nákupu a odstraňují bariéry. Rostoucí zájem o ni a způsob využití jasně indikuje, že diverzifikace platebních metod má smysl,” zmiňuje Adam Kolesa, CEO MALL Pay.

Za růstem zájmu o odloženou platbu tak jako každý rok stojí ovšem také zákazníci, kteří v ní vidí způsob, jak si zajistit dárky na dluh, na které by jim jiné instituce nebyly ochotny půjčit. Ani u MALL Pay však nemají šanci projít vstupním scoringem. Počet odmítnutých registrací tak před Vánoci narostl asi o čtvrtinu. 

"Odložená platba MALL Pay rozhodně není nástroj pro notorické dlužníky. Naopak – primárně má sloužit jako nástroj pro zjednodušení nákupů lidem, kteří nechtějí zbytečně vstupovat do svých úspor a mimo jiné i těm, kteří nechtějí využít spotřebitelský úvěr například i ze strachu ze zbytečného zadlužení se,” zmiňuje Kolesa. “Pozitivní je pak skutečnost, že těchto případů máme méně než loni. Mám dojem, že finanční gramotnost roste a lidé si půjčují výrazně opatrněji a raději hledají jiné cesty. Ostatně příklon k odložené platbě jakožto nástroje bez jakéhokoliv navýšení je toho důkazem.”Vánoční sezóna je v online letos dlouhá a teprve vrcholí, využití odložené platby skokově stouplo na dvojnásobek

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

36248514853

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

57


ČÍSLO TÝDNE 57 právě tolik procent Čechů nakupuje pravidelně na internetu. Je to o 18 procent více než v roce 2019, tedy před nástupem koronavirové krize. Zájem o internetové nakupování se bude zvyšovat i nadále.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4360
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,4870
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5265
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,7645
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4935
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,9650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1393
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více