Více než tři miliony Čechů měly loni nějakou pohledávku


03. 11. 2015  13:00          komentáře (0)

Více než tři miliony Čechů, tedy 44 procent ekonomicky aktivních obyvatel, měly podle dat Bankovního a Nebankovního registru klientských informací loni nějakou pohledávku. Jde o množství srovnatelné s Německem, i tam dluží téměř každý druhý, uvedl jednatel inkasní společnosti EOS KSI Vladimír Vachel.

Více než tři miliony Čechů měly loni nějakou pohledávku
"Z nesplacených pohledávek, které evidujeme, má 48 procent menší hodnotu než 10.000 korun. Nejčastěji jde o nezaplacené zboží či služby. Průměrné zadlužení poté činí 20.375 Kč na osobu," uvedl.

Naopak rozdílná je ve srovnání s Německem průměrná částka, kterou dlužníci splácí. Zatímco Češi splácí průměrně přes 3000 korun, Němci vydají i trojnásobek upozornil Vachel. Západní sousedé považují za prioritu splatit první dluhy rodině, naopak Češi hlavně bankám.

Zatímco v Německu se téměř polovina lidí dluhům úzkostlivě vyhýbá, přístup Čechů k zadlužení je mnohem laxnější. "Až pětina dlužníků nám například alespoň jednou porušila splátkový kalendář. Více než Němci si také Češi kupují spotřební zboží, na které nemají. Jen EOS KSI eviduje 13 procent případů, kdy jednotlivec splácí dvě a více pohledávek. Naštěstí nyní sledujeme pokles spotřebních půjček, které lidé na rozdíl od hypoték nepovažují za investici do budoucna," dodal Vachel.

Podle posledních čísel České národní banky tvoří spotřebitelské úvěry ale stále téměř 20 procent dluhů českých domácností. Dluhy českých domácností dál rostou, ke konci září bankám dlužily 1,308 bilionu korun. Za devátý měsíc jim dluhy stouply o 7,2 miliardy a meziročně jsou vyšší o 70,4 miliardy korun, informovala ČNB v pátek.

Schopnost lidí splácet své závazky se v letošním třetí čtvrtletí podle sdružení Solus poprvé od loňského září zhoršila. Podíl lidí s dluhem po splatnosti na konci září mírně vzrostl na 8,12 procenta z červnových 8,10 procenta. Celkově má závazek po splatnosti zhruba 700.000 Čechů.Více než tři miliony Čechů měly loni nějakou pohledávku

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6897478601

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Nákupy kartou na internetu nadále potvrdíte u Air Bank i bez aplikace. Připravuje pro vás náhradní řešení


Nedávno jsme vám oznámili, že se začátkem dubna rozloučíme s možností potvrzovat některé nákupy kartou na internetu prostřednictvím samotného opsání číselného kódu z SMS. To pořád platí. Podle směrnice Evropské unie PSD2 to totiž už není dostatečný způsob ověření. Nic se nezměnilo ani na našem doporučení používat k potvrzování mobilní aplikaci My Air, protože je to nejen bezpečnější, ale také o dost pohodlnější způsob. Ostatně proto už většina z vás aplikaci k potvrzování používá.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,3470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,1170
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7465
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,5755
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7565
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3973
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více