VII. díl - Islámské bankovnictví – a zákaz rizikových a riskantních obchodů


26. 07. 2019  00:15     Miroslav Zeman, spolu s REID Creative     komentáře (0)

V VII. díle seriálu o Islámském bankovnictví, který vám přináší serveru www.bankovnipoplatky.com se budeme zabývat vztahu islámského bankovnictví k rizikovým a riskantním obchodům, které jsou v moderních ekonomikách i v bankovnictví běžné. 

VII. díl - Islámské bankovnictví – a zákaz rizikových a riskantních obchodů
Islámské bankovnictví není zajímavé pouze odmítáním úroku, ale také odmítáním rizikových a riskantních obchodů, které můžeme jinak nazvat i spekulacemi. Islámské bankovnictví se vyznačuje určitou odpovědností a umírněností. Jeho hlavním smyslem není za každou cenu investovat, ale hospodárně využívat finančních prostředků a zdrojů pro financování obecných potřeb, podporu slabších a financování projektů, které přináší prospěch nejen jednotlivci, ale společnosti jako takové.

Spekulativní a rizikové investice jsou proti smyslu islámu

Spekulativní investice jsou odmítány jako zavrženíhodné jednání. Jeho smyslem je spekulativní vytváření fiktivní hodnoty, která nemá dlouhého trvání a vždy je dosažena na úkor někoho jiného či k jeho tíži.
Dá se říci, že některé arabské finanční instituce zákaz spekulativních obchodů neuznávají. Na druhou stranu je tento zákaz obecným konsensem v islámských zemích a spekulativní obchody se tak zde vyskytují výrazně méně než v ostatních částech světa.

Uvedené skupině prohřešků - spekulativních obchodů se v islámském světě říká "gharar". Gharar znamená „rizikový nebo nejasný obchod“. Odsouzeníhodnou chybou je situace, když se vytváří peníze, aniž by se vytvářela hodnota – vzniká tak propast, která znesnadňuje fungování trhu a znehodnocuje celou směnu.

Typickým příkladem ghararu jsou spekulace na trhu s hypotékami (když praskla bublina na americkém trhu, islámské finanční instituce je pocítily rozhodně nejméně ze všech), spekulace s cennými papíry, nebo fondy s velkým podílem rizika, dále také spekulace, jež jsou závislé na vůli přírody (třeba prodej komodit před jejich sklizní) nebo třeba prodej jednotlivin, jejichž existence je nejistá (patří sem i některé formy pojištění). Gharar dále zahrnuje i platbu „dopředu“ před vykonáním díla či poskytnutím služby.

V příštím díle se budeme věnovat Islámskému bankovnictví a zákazu rizikových a riskantních obchodů.

I. díl seriálu o islámském bankovnictví najdete ZDE!

II. díl seriálu o islámském bankovnictví najdete ZDE!

III. díl seriálu o islámském bankovnictví najdete ZDE!

IV. díl seriálu o islámském bankovnictví najdete ZDE!

V. díl seriálu o islámském bankovnictví najdete ZDE!

VI. díl seriálu o islámském bankovnictví najdete ZDE!

 

Karikatura - aspekty islámského bankovnictvíVII. díl - Islámské bankovnictví – a zákaz rizikových a riskantních obchodů

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

28031640919

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

2139


ČÍSLO TÝDNE - 2139 právě tolik koronavirem nakažených lidí bylo odhaleno v České republice během jednoho dne. Konkrétně středy. Výrazně se tak zvyšuje nárůst nemocných, což bude vést k nepříznivým ekonomickým důsledkům. Jedná se o dosavadní rekord.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více