Výsledky bank v České republice za rok 2014 zatím naznačují pokles poplatků


06. 03. 2015  08:53     Miroslav Zeman     komentáře (2)

AKTUALIZOVÁNO DNE 6.3. 2015 - HOSPODÁŘSKÉ VÝSLEDKY BANKA V ČR ZA ROK 2014: Zatím oznámené výsledky tří tuzemských bank ukazují na poměrně významný pokles poplatků. Tento trend se navíc proti minulému roku zesiluje. Pokles poplatků oznámila zatím Komerní banka a Raiffeisebank.

Výsledky bank v České republice za rok 2014 zatím naznačují pokles poplatků
Naopak ČSOB výnosy z poplatků zvyšuje. 

ČSOB je jeden z mála zástupců bank, které již oznámily své hospodářské výsledky a kde výnosy z poplatků a provizí vzrostly a to poměrně výrazným způsobem. Ve srovnání s rokem 20103 se v roce 2014 zvýšili výnosy z poplatků a provizí o celých 7 procent.  Díky tomu i provozní výnosy banky zaznamenaly zvýšení o 1 procento. Z porovnání výsledků této banky je zřejmé, že výnosy z poplatků rostly u této banky rychleji než výnosy z jiných operací.

Jiným příkladem je Raiffeisenbank. Tato banka v průběhu roku 2014 a 2013 realizovala několik opatření ke zvýhodnění svých produktů a to na úkor poplatků. Výnosy z poplatků se pak u této banky snížily o významných 10,5 procenta. Provozní výnosy se ve srovnání s tím snížily o 3,4 procenta. Je tedy vidět, že pokles výnosů z poplatků byl vyšší než u jiných operací této banky. I přesto banka dosáhla velmi dobrého zisku ve výši více než 2 miliardy korun. Ještě v roce 2013 však výnosy z poplatků zůstávaly proti roku 2012 na stejné úrovni. Pokles poplatků o takto vysoké procento tak předznamenává nový trend přístupu banky k poplatkovému zatížení klientů.

K poklesu výnosů z poplatků a provizí došlo i u Komerční banky a opět se nejedná o pokles nepatrný. Pokles výnosů z poplatků a provizí činil u Komerční banky 4,8 procenta. Naproti tomu se provozní výnosy banky snížily o 0,7 procenta. I u této banky tak výnosy z poplatků a provizí klesaly výrazně rychleji než výnosy z dalších operací. Zajímavé přitom je, že ještě v roce 2013 rostl výnos z poplatků a provizí o 1,5 procenta. Trend se tak meziročně velmi významně změnil.

Tento trend poklesu poplatků je o to důležitější, že ho vykazuje jedna z největších bank v České republice.

Z nově získaných informací o hospodaření další velké banky České spořitelny zjišťujeme potvrzení výše uvedeného trendu. Výnos z poplatků a provizí se u této banky nezvýšil a zůstal na stejné úrovni jako v roce 2013. Navíc v rámci tohoto souhrnného výnosu se výnosy z platebních transakcí a úvěrových operací snížily, tedy lidé zaplatili v celkovém objemu za poplatky méně. 

Ze čtyř významných bank, které už oznámily výsledky svého hospodaření došlo pouze u jedné banky ke zvýšení výnosů z poplatků a provizí, u dvou bank tyto výnosy dokonce poklesly a u jedné banky zůstaly tyto výnosy na stejné úrovni.

Na výsledky dalších bank čekáme a o tyto výsledky vám neprodleně přineseme. Zajímavé bude sledovat, zda i ostatní banky půjdou ve výše naznačeném trendu poklesu poplatků a v jaké výši. Pro klienty v České republice je pak tento vývoj velmi výhodný.

 

Banka Výnos z poplatků a provizí v mld. Rozdíl v % Provozní výnosy v %
  2013 2014 rozdíl mezi 2013 a 2014
ČSOB 5,608 5,979 7 1
Raiffeisenbank 2,2 1,97 -10,5 -3,4
KB 7,08 6,8 -4,6 -0,7
Česká spořitelna 11,3 11,3 0 0,2


POJĎTE ROZHODNOUT O SVÉ NEJVSTŘÍCNĚJŠÍ BANCE A OZNÁMKUJTE SVOU BANKU V UNIKÁTNÍM HODNOCENÍ PRVNÍHO KLIENTSKÉHO RATINGU BANK GEEN VSTŘÍCNÁ BANKA ZDE!
zdroj: Bankovnipoplatky.com

geen_vstricnaVýsledky bank v České republice za rok 2014 zatím naznačují pokles poplatků


Je ale otázka, jestli to znamená, že se tyto banky chytli za nos a poplatky snížily, nebo to jen zna...
poplatky
Stejně jsou to pořád obrovské sumy proti malým bankám jako třeba Equa nebo Air bank...
Diskutovat (2)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35509877413

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky


Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018. Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více