Využijete? Refinancování hypoték tlačí sazby dolů a pomáhá růst


31. 08. 2012  10:42     Luboš Svačina     komentáře (0)

V průběhu července české banky sjednaly 5636 hypoték v celkové hodnotě 9,14 miliardy korun, tedy o 6,5 % více, než v loňském červenci. Celkově od začátku roku již suma poskytnutých hypoték dosahuje bezmála 69 miliard korun. Jak velkou část však tvoří refinancování?

Hypotéky

Podobně jako v předchozích letech, tak i letos se v objemu sjednaných hypoték projevila prázdninová sezóna. Oproti červnu suma poskytnutých hypoték podle předpokladů sice klesla (- 2,5 mld. Kč; -21,4 %), nicméně v porovnání s loňským červencem si letos banky v objemu sjednaných hypoték o 6,5 procenta polepšily. S částkou 9,14 mld. Kč se uplynulý měsíc v hodnotě sjednaných hypotečních úvěrů řadí na 3. příčku za červenec 2007 (10,7 mld. Kč) a 2008 (12,2 mld. Kč). V součtu od začátku roku potom částka poskytnutých hypoték již dosahuje bezmála 69 miliard korun, což v porovnání s rokem 2011 znamená, že trh meziročně roste o 7 procent. .    .

Příčiny meziročního růstu celkové sumy sjednaných hypoték zůstávají již několik měsíců více méně stejné. Na jedné straně jsou to nízké úrokové sazby, velice dobrá dostupnost hypoték a bydlení vůbec (stabilní ceny nemovitostí), ale na druhé straně nesmíme zapomenout, že v sumě poskytnutých hypoték je započteno také refinancování, jehož vliv v posledních letech výrazně roste a v tomto roce může podle našich kvalifikovaných odhadů tvořit 25 – 30 procent vykazované produkce. Pokud bychom připustili, že podíl refinancování se loni pohyboval těsně pod 20 procenty, pak po očištění docházíme k závěru, že trh hypoték v letošním roce v objemu nové produkce spíše stagnuje, či dokonce mírně klesá. Bohužel banky přesné statistiky o struktuře své produkce Ministerstvu pro místní rozvoj ČR, ani serveru hypoindex.cz neposkytují, a ČNB tato data nezveřejňuje.

Stavební spoření

Stavební spořitelny v uplynulém měsíci svým klientům poskytly úvěry v celkovém objemu 3,54 miliardy korun. Největší díl z této částky si opět připsala Českomoravská stavební spořitelna (1,8 mld. Kč) následovaná RSTS (0,62 mld. Kč), SSČS (0,52 mld. Kč), Modrou pyramidou (0,38 mld. Kč) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,22 mld. Kč). V součtu stavební spořitelny za první pololetí svým klientům půjčily 25,6 mld. Kč.Začátkem roku jsme očekávali mírné oživení, to se však zatím nekoná a stavební spořitelny dál hledají způsob, jak v době nízkých úrokových sazeb hypoték upoutat pozornost klientů a navýšit objemy poskytovaných úvěrů. Zatím však loňské výsledky spíše dokonale kopírují.

Trh financování bydlení

Od začátku roku hypoteční banky a stavební spořitelny svým klientů na účely bydlení půjčily 94,6 miliard korun, tedy o necelých 5 miliard korun více, než v loňském roce. Trh bydlení tedy aktuálně roste o 5,2 %. V součtu za celý rok očekáváme, že stavební spořitelny zopakují loňský výsledek na úrovni necelých padesáti miliard Kč.  Stejně tak to vidíme i v případě hypoték, jejichž objem za rok 2012 by měl s velkou pravděpodobností přesáhnout  hranici 120 mld. Kč a se započtením bank, které Hypoindexu ani MMR své obchodní výsledky nereportují (mBank, Oberbank, LBBW Bank, Equa Bank) by při příznivé situaci mohl dosáhnout až 128 mld. Kč.

Úrokové sazby hypoték

Průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték v červenci v souladu s našimi očekáváními založenými na vývoji indexů nabídkových úrokových sazeb (indexy GOFI) klesly o 2 setiny procentního bodu na 3,59 %. Na základě vývoje nabídkových úrokových sazeb očekáváme, že i sazby reálně poskytnutých hypoték (hypoindex.cz) v následujících 2 měsících otestují hranici historického minima, které nyní leží v případě na úrovni 3,56 %. Vliv refinancování přitom registrujeme také v případě vývoje úrokových sazeb. Tento typ hypotéky resp. segment klientů je totiž extrémně citlivý na cenu a vzhledem k jejich třetinovému zastoupení je jedním z důležitých faktorů tlačících úrokovou sazbu na dosah rekordních minim.

 .    

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o., Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR),  www.hypoindex.cz, www.financninoviny.czVyužijete? Refinancování hypoték tlačí sazby dolů a pomáhá růst

Diskutovat (0)