Zájem o penzijní připojištění roste, stejně jako příspěvky klientů


29. 10. 2012  11:00     ČTK     komentáře (0)

Zájem o penzijní připojištění roste od počátku roku a v posledních týdnech poptávka po spoření ještě akceleruje. Lidé také zvyšují o stovky korun svůj měsíční příspěvek tak, aby dosáhli v příštím roce na vyšší státní podporu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi penzijními fondy. Uzavřít smlouvu za nynějších podmínek je možné do konce listopadu 2012.

S ČSOB Penzijním fondem Stabilita si smlouvu o penzijním připojištění v tomto roce uzavřelo přes 63.000 nových klientů. V souvislosti s plánovanými změnami od ledna 2013 si také od začátku roku klienti navýšili pravidelný měsíční příspěvek na penzijní připojištění v průměru o více než 300 Kč. Průměrný příspěvek u nových smluv činí 550 Kč.
"I když je trh relativně nasycený, stále je mnoho lidí, kteří přemýšlí o sjednání penzijního připojištění. Pokud tak chtějí učinit s nynějšími podmínkami a výhodami, jako jsou garance černé nuly nebo možnost výběru poloviny peněz po patnácti letech spoření, mají tuto možnost jen do konce listopadu," uvedl generální ředitel ČSOB PF Stabilita Karel Svoboda.
U PF Allianz si letos zvýšilo příspěvek téměř 21.000 klientů. Průměrný příspěvek stoupl ze 601 Kč na 776 korun. Fond zaznamenal v tomto roce velký příliv klientů. Loni do Allianz přišlo do konce srpna 32.000 nových klientů, za stejné období letos to je 138.000. "Od léta do našeho fondu měsíčně vstupuje kolem 6000 lidí, ale v říjnu už jich očekáváme 20.000. Odhadujeme, že v listopadu jich přijde dokonce 40.000," řekl ČTK mluvčí Allianz Václav Bálek.
V prvním pololetí si u PF Komerční banky uzavřelo smlouvu 50.000 účastníků, což je meziročně o 90 procent více. Svou měsíční úložku si zvýšilo několik desítek tisíc účastníků. "Očekáváme, že značná část účastníků směřuje toto rozhodnutí až na konec roku. Nejčastěji si klienti zvyšují měsíční úložku o 400 Kč až 500 Kč na 1000 Kč. Průměrný měsíční vklad účastníka v PFKB se v posledním roce pohybuje kolem 550 Kč, a je tak nad průměrem trhu, kde činí 440 Kč," uvedl výkonný ředitel fondu Pavel Jirák.
PF České pojišťovny do konce září uzavřela 126.000 smluv, což je 31procentní meziroční nárůst. "V září bylo ve srovnání se stejným měsícem loňského roku sjednáno o 65 procent smluv více a výrazné nárůsty zájmu klientů očekáváme i do konce října a v listopadu. Pravděpodobně půjde o několik desítek tisíc nových klientů," odhadl mluvčí největšího tuzemského fondu Petr Brousil. Vklad zatím navýšilo 160.000 klientů PFČP, což je meziročně více než dvojnásobek. Nejčastěji si jej navyšují o 350 Kč.
U PF Generali již pětina klientů sama aktivně navýšila své měsíční úložky tak, aby v rámci svých možností dosáhli na co možná nejvyšší státní příspěvek. Průměrné navýšení se podle mluvčího fondu Jiřího Cívky pohybuje v rozmezí 300 až 400 korun měsíčně. Zvýšený zájem o penzijní připojištění vznikl současně se zvýšeným zájmem médií o téma penzijní reformy na přelomu loňského a letošního roku, podotkl.
ING PF zaznamenal od ledna do konce srpna zvýšení příspěvku u 33.000 klientů. V průměru činilo navýšení 380 Kč. Průměrný sjednaný měsíční příspěvek u klienta k srpnu 2012 představoval 480 Kč. Od ledna do konce září eviduje fond 21.000 nových klientů, tedy asi o 36 procent více než ve stejném období loni.
V rámci plánované důchodové reformy se od ledna změní výše státního příspěvku. Nyní na něj lze dosáhnout již při měsíční úložce 100 Kč. Nově jej získají pouze ti, kteří budou spořit alespoň 300 Kč měsíčně. V případě, že budou však lidé odkládat 1000 Kč měsíčně, navýší se jejich státní příspěvek až na 230 Kč, proti nynějším 150 Kč, což je maximální výše příspěvku. Současný systém penzijních fondů bude od ledna příštího roku platit jen pro nynější účastníky. Nové nabídnou i odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení.
 

 


Zájem o penzijní připojištění roste, stejně jako příspěvky klientů

Diskutovat (0)