Zvedli vám úrok hypotéky? Běžte jinam (HN)


20. 08. 2008  11:29     Pavel Cechl     komentáře (0)

Další články

Pět týdnů před koncem fixace se zeptejte své banky i konkurence, jaký nový úrok nabídnou.

Více než 80 tisícům Čechů letos podle údajů GE Money Bank končí fixace hypotéky. Jste-li jedním z nich, můžete ušetřit tisícové částky přechodem k jiné bance.

Konec fixačního období totiž znamená, že banka klientovi nabízí nové podmínky pro další období - tedy novou výši úrokové sazby. "Banky však často po fixaci přihodí až jedno procento navíc oproti novým klientům," říká Jan Lener, finanční konzultant Broker Consulting. Pokud se tedy rozhodnete přejít se svou hypotékou k jiné bance, můžete získat lepší podmínky.

HN pro vás proto ve spolupráci s Asociací hypotečních makléřů připravily rady, jak při refinancování postupovat.
1. Hlídejte si konec fixace.Podívejte se do své úvěrové smlouvy, kdy vám končí fixační období. Nové pak začne den po konci této lhůty.
2. Oslovte svou banku.Přibližně pět týdnů před koncem fixačního období se aktivně zajímejte o nové podmínky úvěru. "Vaše stávající banka by vás měla kontaktovat sama, ale může se stát, že vám svou novou nabídku pošle jenom dva týdny před vypršením fixace," říká Petra Horáková Krištofová, manažerka Asociace hypotečních makléřů. A to už je na vyjednávání se stávající i konkurenční bankou pozdě. Toto období je také příležitostí ke změně podmínek smlouvy, například doby splácení. Úvěr je možné i navýšit nebo splatit.
3. Zajímejte se o aktuální nabídku konkurenčních bank.Některé mají speciální, zvýhodněné podmínky pro refinancování hypoték. Zajímejte se nejen o úrokové sazby, ale také o administrativní požadavky a schvalovací lhůty. Ptejte se pět týdnů před koncem stávající fixace - dříve to nemá smysl, protože se úrokové sazby stále pohybují a nabídky bank by pak už nemusely být aktuální.
4. Najměte si poradce.Obcházení jednotlivých bank se můžete vyhnout, když využijete služeb renomovaného hypotečního makléře. Některé naleznete například na www.ahmcr.cz nebo přes webové vyhledávače. Jejich služby by měly být pro klienty zdarma. Podobně jako jiní finanční poradci bývají placeni přímo bankami. Ověřte si proto předem, že mají podepsánu smlouvu s většinou bank.
5. Porovnejte nabídku své banky a nabídky konkurenční.Nezapomeňte na to, že pro cenu úvěru není rozhodující pouze úroková sazba, ale také poplatky za zpracování úvěru a vedení hypotéky. Mohou totiž úvěr podražit mnohem více než několik desetin procenta v úrokové sazbě. Poplatek za poskytnutí úvěru přitom v současnosti požaduje pouze Volksbank a Poštovní spořitelna. Pro rozhodování je také důležité, zda banky vyžadují životní pojištění a nový znalecký odhad nemovitosti. Poplatek za odhad nemovitosti v současnosti vyžaduje pouze mBank, Volksbank a Česká spořitelna.
6. Domluvte si schůzku.Pokud považujete nabídku konkurenční banky za jednoznačně výhodnější, zkuste si domluvit schůzku ve stávající bance. Její pracovníky požádejte, aby nabídku přehodnotili.
7. Kontaktujte konkurenci.Pokud vám nevyjdou vstříc ve vaší bance, zahajte jednání o refinancování hypotéky s konkurencí. Ujistěte se, jaké dokumenty k refinancování potřebujete, kolik vás to bude stát a zda je banka v dané lhůtě schopna hypotéku schválit.
8. Připravte si dokumenty.Pro vyřízení nové hypotéky budete potřebovat následující dokumenty: žádost o refinancování, původní odhad ceny, čestné prohlášení o výši příjmu, původní smlouvu o hypotečním úvěru, kopii občanského průkazu a někdy i aktuální fotografii nemovitosti. "Důležitá je také takzvaná kvitance. Tedy souhlas původní banky s tím, že pokud včas obdrží prostředky ve vyčíslené výši, tak stáhne svoje zástavní právo z katastru nemovitostí. A uvolní tak dispoziční právo," říká Radek Šiller, poradce společnosti Top Consultant. Všechny dokumenty pak doneste do nové banky k podpisu hypoteční smlouvy.
9. Splňte podmínky pro čerpání úvěru. Podejte návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí ve prospěch nové banky. Nezapomeňte také na pojištění nemovitosti. Pokud stávající pojistka vyhovuje nové bance, změňte vinkulaci v její prospěch. Pokud ne, stávající pojištění vypovězte a uzavřete nové. Opatřete si také souhlas původní banky se splacením úvěru. Je v něm uvedeno číslo účtu, na který nová banka převede peníze a úvěr za vás splatí. Tento dokument musíte zanést do nové banky.
10. Nezapomeňte na změnu trvalého platebního příkazu.Je potřeba zrušit starý platební příkaz a zadat nový, směrovaný na bankovní účet nové hypoteční banky. Pak je nutné upravit zasílanou částku podle sjednaných podmínek.

MEZITITULEK: Hypotéky na refinancování

 

 

Max. doba

Min. úrok

Min. úrok

Min. úrok

Poplatek

 

splácení (let)

při fixaci

při fixaci

při fixaci

za vedení

 

 

na rok (%)

na 3 roky (%)

na 5 let (%)

hypotéky

 

 

 

 

 

(Kč/měs.)

Bawag Bank

40

5,52

5,19

5,29

150

Česká pojišťovna

40

5,59

5,59

5,59

150

Česká spořitelna

30

5,69

5,59

5,59

200

ČSOB

25

5,59

5,59

5,59

150

GE Money Bank

40

5,50

5,45

5,39

150

Hypoteční banka

25

5,59

5,59

5,59

150

mBank

45

5,19

5,29

5,41

0

Komerční banka

30

5,49

5,49

5,49

150

Poštovní spořitelna

40

5,59

5,59

5,59

150

Raiffeisenbank

30

5,79

5,79

5,79

150

Volksbank

40

individuálně

4,74

4,84

150

Wüstenrot**

30

nenabízí

nenabízí

5,19

150

* Poskytuje pouze 5-letou fixaci.

 

 

 

 

 

Zdroj: BankyZvedli vám úrok hypotéky? Běžte jinam (HN)

Diskutovat (0)


Další články k tématu

Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20111244960

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

5740


ČÍSLO TÝDNE - 5740 korun. Právě tolik bude činit dle rozhodnutí vlády tzv. paušální daň. Každý živnostník s příjmem do 800 tisíc korun ročně tak bude moci hradit sociální, zdravotní i daň v jedné paušální částce. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více