Čtvrtina Čechů se zadlužuje rizikově. Před dluhovou pastí pomůže konsolidace a refinancování půjček


03. 09. 2018  00:08     tisková zpráva     komentáře (0)

Máte půjčku na auto, vyčerpaný kontokorent a také úvěrovou kartu. Splátky tak posíláte hned několika směry, přičemž si každý z věřitelů nezapomene naúčtovat příslušné poplatky. Možná stojí za to, uvažovat o sloučení půjček do jediného úvěru.

Čtvrtina Čechů se zadlužuje rizikově. Před dluhovou pastí pomůže konsolidace a refinancování půjček




Tomuto opatření se říká konsolidace. Celý dluh si navíc můžete přestěhovat k jiné úvěrové společnosti pomocí takzvaného refinancování. Aby vše provázela také řádná úspora, je třeba si pohlídat několik věcí.

„Po rozvodu jsem zůstala sama s malou dvouletou dcerou. Bývalý manžel mě zanechal v dluzích a bohužel mi nezbylo nic jiného než sáhnout po úvěrových kartách. Ráda bych tyto dluhy zkonsolidovala a dostala se na nižší splátku, abychom mohly s dcerou něco našetřit a užít si spolu ty nejlepší letní a zimní prázdniny,“ zdůvodnila svůj zájem o změnu například matka sedmileté dcery ze středních Čech, která se s žádostí obrátila na společnost Zonky. 

„Správně nastavená konsolidace dluhů by klientovi měla umožnit platit jen jeden poplatek za úvěry, a to jen jedné společnosti. Když má totiž klient více půjček najednou, vedle samotné splátky jistiny a úroků platí například i pojištění schopnosti splácet, vedení účtu, výpisy z úvěrového účtu a další vedlejší náklady, které se platí pravidelně s půjčkou,“ říká Pavel Novák, ředitel služby Zonky. To všechno pak navyšuje částku, která každý měsíc mizí z kapsy dlužníka.

Se sloučením dluhů bývá spojeno i snížení samotné splátky. K dalším přednostem konsolidace patří možnost individuálního nastavení doby splácení nebo určení dne, ke kterému se bude splátka hradit.

Samotnou konsolidaci často provází i takzvané refinancování půjčky.

Nižší úrok, nižší splátky?

Refinancování úvěru znamená vzít si novou půjčku s lepšími podmínkami a tou zaplatit původní úvěr. Takovou půjčku dlužníkovi poskytne jiná banka nebo nebankovní instituce. Ty zpravidla nabízejí výhodnější podmínky pro splácení a zejména výhodnější úrokovou sazbu. Dlužník tak získá nový úvěr, u kterého si může například prodloužit dobu splácení, odložit některé měsíční splátky nebo mimořádně splatit část úvěru.

Pozor by si ale klienti měli dát na nevýhodné nabídky společností, u kterých se například prodraží delší doba splácení. K tomu dodává Anna Bláhová, šéfka péče o zákazníky služby Zonky: „Úspěšně refinancovat znamená splácet menší nebo stejný počet splátek jako u původní banky. Hodně lidí ale skočí na první na oko výhodnou nabídku a nastaví si mnohem nižší splátky. Jen si už nevšimnou, že délka splácení je o několik let delší. Takové refinancování se nikdy nemůže vyplatit. Za roky navíc platíte úroky. Zatížení úvěrem na delší dobu s sebou navíc nese riziko, že se dostanete do platební neschopnosti.“

Některé banky si také účtují poplatky za předčasné splacení půjčky. Většinou to bývají 2 % z nesplacené částky a vyžadovat mohou i další vysoké poplatky. Klient by proto neměl hledět jen na nízkou úrokovou sazbu, ale započítat opravdu všechno. Když chce například nižší úrok, ale také pojištění neschopnosti splácet, může to být pro banku tak drahé, že dlužník ve finále zaplatí víc.



Čtvrtina Čechů se zadlužuje rizikově. Před dluhovou pastí pomůže konsolidace a refinancování půjček

Diskutovat (0)


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více