Domácí důvěra spotřebitelů v březnu dál klesá, už třetí měsíc v řadě


24. 03. 2021  09:27     Tomáš Volf     komentáře (0)

Spotřebitelská důvěra podle dnešních čísel v březnu klesá na 84b. a jedná se tak o již třetí po sobě jdoucí měsíc kontinuálního snižování. Podnikatelská důvěra také padá na 87,7b., zde se však jedná o obrat, protože ještě minulý měsíc mírně rostla. Dnešní čísla jsou tedy zklamáním.

Domácí důvěra spotřebitelů v březnu dál klesá, už třetí měsíc v řadě
U spotřebitelů nadále pokračuje nárůst lidí, kteří očekávají v dalším roce zhoršení celkové ekonomické situace. Stejný trend pozorujeme také u obav z růstu nezaměstnanosti. Špatné zprávy hlásí také statistika těch, kteří počítají se zhoršením své vlastní finanční situace a nebudou tak moci tvořit rezervy.

Velmi sledovaným sektorem jsou služby, které jsou již téměř tři měsíce významně omezeny nebo úplně zavřeny. U nich se důvěra snížila na 76,8b. a je letos zatím nejníže. Současnou ekonomickou poptávku hodnotí více podniků jako horší. Alarmující je, že se zvedl počet podnikatelů ve službách, kteří počítají v dalších třech měsících s propouštěním. To úzce koresponduje s obavami spotřebitelů.

Důvěra lidí v opatření a především v to, že vláda situaci zvládá, není vysoká. Stále jsme svědky nešvaru, který nás provází už rok, kdy dva vládní politici sdělují veřejnosti protichůdné názory a fakta. To samozřejmě nijak nepřidá celkové náladě ve společnosti ani v businessu. Spotřebitelé musí věřit, že je situace pod kontrolou a že se nemusejí obávat o své budoucí příjmy. Jen tehdy budou utrácet a maloobchodní tržby půjdou opět vzhůru. Zatím jsou na sestupné trajektorii.   


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKDomácí důvěra spotřebitelů v březnu dál klesá, už třetí měsíc v řadě

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

17410442247

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

204


ČÍSLO TÝDNE 204 - Už tolik čtenářů hlasovalo v anketě o Nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2021. Zatím vede poplatek za výběr hotovosti z bankomatu vlastní banky. Jaký je váš favorit?


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3660
Kurz USD Americký dolar 1 USD 20,9710
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6385
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5800
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,3195
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1584
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více