Domácí maloobchodní tržby v listopadu rostly nejrychleji od listopadu 2001


13. 01. 2022  09:48     Tomáš Volf     komentáře (0)

Podle dnešních ranních domácích dat z ČSÚ vzrostly v listopadu meziročně maloobchodní tržby o 13,2 % a meziměsíčně klesly o 1 %.

Domácí maloobchodní tržby v listopadu rostly nejrychleji od listopadu 2001
Jedná se o robustní zrychlení útrat Čechů v obchodech koncem loňského roku. Ani prudké zdražování nebere zatím domácím spotřebitelům vysoký apetit k nákupům, který je největší za posledních 20 let.

I když by se na první pohled mohlo zdát, že silný růst cen podlomí chuť utrácet, zatím se to neděje. Je to dáno především nízkou nezaměstnaností a důvěrou spotřebitelů, že se jejich situace v budoucnu výrazně nezmění a své zaměstnání neztratí. Pokud by se tak stalo, jsou Češi přesvědčeni, že novou práci najdou rychle. Tato kombinace důvěry je skvělou zprávou pro obchodníky a jejich kasy.

S tím, jak ceny porostou i v dalších měsících a je jasné, že porostou ještě prudce, bude se měnit skladba nákupních košíků Čechů. Přednost dostane zboží denní potřeby a zejména nezbytné potraviny. Naopak prodejce zbytného zboží nebo zboží dlouhodobé spotřeby čeká velký boj o zákazníka. Tyto dražší položky jsou vesměs financovány úvěry, které jdou prudce nahoru, takže ochota Čechů se zadlužovat bude nejspíš zpomalovat. Spotřebitelé by však mohli těžit z konkurenčního cenového boje.

ČNB se zatím nedaří inflaci zkrotit ani v nejmenším. Ceny úvěrů poletí ještě výrazně vzhůru a ceny zboží na pultech obchodů také, takže pokud vyprchají hlavní dva důvodu růstu maloobchodních tržeb, a sice nízká nezaměstnanost a zejména nízká srovnávací základna z loňského roku, může letos přijít meziroční propad tržeb maloobchodníků.

Češi v listopadu 2021 vzali útokem především obchody s oděvy a obuví, kterým vzrostly tržby o neuvěřitelných 283,5 %, se sportovními potřebami (růst tržeb o 47,9 %) a s výrobky pro domácnost, kde šly tržby nahoru o 32,9 %.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKDomácí maloobchodní tržby v listopadu rostly nejrychleji od listopadu 2001

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

14588834114

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

5,75


ČÍSLO TÝDNE 5,75 na tolik procent vzrostla základní úroková sazba stanovená Českou národní bankou. Lidem s úvěry a hypotékami nastávají velmi těžké časy. Bankám budou platit o tisíce korun více.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7130
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,5620
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3075
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3730
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,6450
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,3750
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9947
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více