bankovní tajemství

Dotaz:

Dobrý den pane doktore,

mám jeden dotaz ohledně bankovního tajemství, který se týká periodického doručování výpisů z bankovního účtu. Poštovní doručovatelka "neumí" přečíst jméno adresáta a již ze zvyku hází taková citlivá psaní, jakým výpis z účtu jistě je, do jiné poštovní schránky s podobným jménem v rámci jednoho panelového domu. Někdy se také stane, že prostě nechají výpis na nástěnce s tím, že nikde schránku nenašly. Jaké právní normy podle platného výkladu práva byly zde porušeny?

Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

tato situace, kterou popisujete, je velmi nepříjemná a podle mého názoru je to časovaná bomba do doby,než se některý takový člověk, jako Vy, začne domáhat nápravy u soudu. Podle mého názour zde banka porušila bankovní tajemnství. Ono je jedno, že k tomu využila Českou poštu nebo jiného subjektu s poštovní licencí, ale je to tak podle obchodního zákoníku.

Takže za tuto situaci může příslušná banka. Co bylo porušeno? Jsem názoru, že minimálně zákon o bankách, který ukládá držet informace o bankovních obchodech, peněžních službách  vč.stavů na účtech v tajnosti, tedy aplikovat bankovní tajemství - viz zákon č. 21/19992 Sb., o bankách, § 38 an.. Možná by se dal užit také zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údjaů, který něco hovoří o "choulostivých" či "citlivých" informacích.

Pokud je situace problematická, je na to nutno upozornit banku, která musí s organizací, která zajišťuje doručování, zjednat nápravu. Chápu, že to bude velmi obtížné,ale nedá se nic dělat. Není opravdu pro Vás příjemné, aby soused, ba podobného nebo i stejného piřjímení, znal stavy a obraty na Vašem účtu.Otakar SchlossbergerZobrazit všechny dotazy