hypo

Dotaz: Dobrý den, měla bych na vás otázku s přítelem jsme si chtěli vzít hypotéku. Bohužel, nastala situace, že jsme od ní odstoupili. Avšak hypotéka byla schválena, ale nepodepsaná žádná smlouva, ani vyčíslena měsíční splátka prostě jsme zatím do toho stadia ještě nedošli. Tedy nemáme podepsané žádné smlouvy, ale realitka od nás chce poplatky za přípravy smluv, práci a ostatní věci s tím související, což souviselo s tím odstoupením od hypo. Otázka tedy zní má na to nárok protože nedošlo k podpisu smlouvy? DěkujiOdpověď:

Dobrý den,

na to nemá nárok,neboť to přímo zakazuje zákon o spotřebiteslkém úvěru. Pokud jste nic nepodepisovali, nic jste si nepůjčili a to, že realitka něco dělala, je považováno za sdělování informací. Zákon o spotřebitelském úvěru, který byl publikován pod číslem 257/2016 Sb., o všem hovoří, co musí příslušný zprostředkovatel vůči svému klientovi udělat. Je toho hodně a to vše je bez jakéhokoliv poplatku. Je to ze zákona. Zjistěte si na stránkách ČNB, zda je tento subjekt vůbec oprávněn zprostředkovávat spotřebitelské úvěry. Předpokládám, že jste se začali o hypotéku zajímat až po účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru (viz číslo výše), tj. po 1. 12. 2016. Pokud bude realitka trvat na svém, oznamte případ ČNB, pracovišti, které se zabývá ochranou spotřebitele na finančním trhu.

Uvádím citaci ze zákona:

§ 83

Omezení plateb před poskytnutím spotřebitelského úvěru

(1) Před uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru nevzniká poskytovateli nebo zprostředkovateli právo na odměnu nebo jinou platbu s výjimkou práva na náhradu daní, správních poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění a účelně vynaložených nákladů na ocenění předmětu zajištění spotřebitelského úvěru. Povinnost splnit podmínky pro poskytnutí spotřebitelského úvěru ze stavebního spoření podle zákona upravujícího stavební spoření tím není dotčena.

Z tohoto vyplývá, že zde nejsou žádné náhrady za přípravu smluv... jde pouze o náhrady skutečně zaplacených poplatků či jiných plateb s tím souvisejících. Pokud nastaly, musí Vám tyto být prokázány a předloženy např. doklady o zpalacení vůči poskytovateli, tedy bance.Otakar SchlossbergerZobrazit všechny dotazy