M Bank

Dotaz:

Dobrý den,

rád bych se Vás zeptal na názor týkající se bezpecnosti nové banky Mbank. Osobne jsem intenzivne zvazoval, ze bych k dane bance prestoupil (jeji poplatkova politika je skutecne svezim vetrem mezi ceskymi bankami), co me ale prekvapilo je dle meho nazoru naprosto nevyhovujici uroven bezpecnosti a ochrany klienta jak u platebnich karet tak internetoveho bankovnictvi. Napr. k platebni karte neni mozne si sjednat u jinych bank jiz standartni pripojisteni. Sam jiste jako byvaly financni arbitr vite jak velky je to deficit vzhledem k tomu jak se banky pri ztrate a zneuziti platebni karty vuci klientovi chovaji.V oblasti internetoveho bankovnictvi jsem byl prekvapen jeste vice,kdyz jsem zjistil, ze jediny zpusob zajisteni je fromou klientskeho hesla a cisla. Zadny certifikat ani nic podobneho neni potreba. Prave za podobne mizerny zpusob zajisteni byla kritizovana napriklad Ceska sporitelna a ta take pred nejakym tim rokem presla na overovani prostrednictvim certifikatu.

Odpověď:

Dobrý den,

přístup je sice k účtu podle toho, co píšete, ale pro transakce a vůbec oživení systému mustíe mít mobil, na který Vám příjde heslo,které tam tipujete. Pro transakce z účtu to platí také. Je to podobné jako např. u Komrční banky. Jenže já to prakticky nezkoušel.

Co se karet týká, tak banka, bohužel, vydává karty bez čipu. Tzn., že sama velmi riskuje v tom,ž e bude-li zneužita její karta u ochodníka, který by u čipové musel vyžadovat PIN, pak odpovědnost za takové ztráty ponese taktao vydavatelská banka. Budte-li mít karta čip, pak budete nucen typovat na klávesnici PIN. Ten znáte jen Vy a nikdo jiný. Pokud ztrátíte či Vám ubde ukradena karta a neoprávněný držitel budu znát PIN (to ale v podstatě jen díky Vaši nedbalosti nebo neobezřetnosti), pak za všechno budete moci Vy. Takto je to řešeno v zákoně o platebníms tyku (zákon č. 124/2002 Sb., část III.).

K další bezpečnosti se nemohu vyjádřit, neboť v tomto nejsem takový expert. Případ zneužití interenetového bankovncitví jsem sice řešll, ale pouze několik případů za celých 5 let mého arbitrování. Takže si myslím, že ta problematika není zase až tak na pořadu dne.

 Otakar SchlossbergerZobrazit všechny dotazy