Dotaz
majitel uctu/penez z dedictvi
Dotaz: Vazeny pane doktore, zdedili jsem ucet u Ceske sporitelny a.s., /dva dedicove, Ceska sporitelna nas pozadala o podani zadosti, kdy v ramci zadosti podane jednim z dedicu zrusila ucet a penize druheho prevedla na ucet Ceske sporitelny, s cim jsme povinni v zadosti souhlasit, nikoliv prevest na jmeno jednoho z nich, ci ponechat do vycerpani obou dedicu, dale s tim, ze to co nam odesle na ucet je konecnym vyporadanim cimz bychom se vzdali vsech prav vuci Ceske sporitelne, nebot dedictvi probehlo na zaklade rozhodnuti soudu nikoliv dohody, v pripade cerpani druheho dedice mimo rozhodnuti soudu by doslo k souhlasu s vydanim penez na jeho ucet, aniz by za to Ceska sporitelna nesla odpovednost, a prevod uctu resp. prevedeni penez na jiny ucet dedice nebo vydani potrva 1 mesic od vydani zadosti, v teto dobe nelze s penezi disponovat, ackoliv jine banky maji opravneni dispnovat s penezi na zaklade rozhodnuti soudu ihned, rada bych se zeptala, na tento postup, zda-li je Ceska sporitelna nejak postizitelna za jednani s klienty, pokud bez pravniho duvodu drzi penize/pozn. jen ucet u Ceske sporitelny, z ktereho neodchazeji pravidelne platby, zruseny na zaklade zadosti jednoho ze dvou dedicu, aniz by o tom byla povinna informovat vsechny strany, dekujiOdpověď:
Dobrý den,
Váš dotaz je tak složitý, že se v něm ale vůbec neorientuji. Je to věcí dědického řízení a do toho já nevidím. Mohu se vjádřit jen k tomu, zda převody byly provedeny správně a podle zákona o platenbním styku. Toto je spíše dotaz na advokáta, který je oprávněn poskytovat právní rady. Já nikoliv. Omlouvám se.
Možná bych doplnil, že žádná banka není oprávněa držet peníze bezdůvodně. Pokud rozhodnutí soudu o vypořádání dědictví nabylo právní moci, pak je banka povinna činit ve smyslu tohoto rozhodnutí. Je však na dědicích, aby doložili, že rozhondutí nabylo rávní moci. Obávám se, že banka si to sama zjišťovat nebude. Té je to totiž jedno.....
Otakar Schlossberger
Zobrazit všechny dotazy