Mám se bát kampeliček nebo už ne?

Dotaz:

Mám celkem jednoduchý dotaz. Jaký je váš názor na bezpečnost uložených peněz v kampeličkách? Nemůže se podle vás opakovat situace z 90. let, kdy krachovala jedna záložna za druhou a klienti se téměř ničeho nedomohli. Je dnes vůbec rozdíl mezi kampeličkami a bankami? Banky mě totiž štvou svými poplatky, které u kampeliček nejsou, ale tam zase mám určité obavy. Děkuji za odpověď a přeji vše dobré.





Odpověď:

Dobrý den,

já nevidím důvod, proč byste neměl dnes věřit družstevním záložnám. Dnes jsou i tyto finanční instituce dozorovány Českou národní bankou a vklady, které přijímají, jsou pojištěny stejně, jako vklady u bank (tedy 90 % vkladu, max. však do vývši 25 ti. euro). Toto je uvedeno v § 14 zákona č. 87/1995 Sb, o spořitelních a úvěrních družstvech ve znění pozdějších předpisů. Pokud Vám tedy úrovneň služeb a cen vyhovuje lépe, nic Vám nebrání stát se jejich klientem. Nakonec většina těchti institucí má své internetové stránky, takže si je můžete projít vč. výsledků hospodaření.

Jinak rozíly samozřejmě jsou veliké, ale to je na podrobný robor přesahující tuto on-line odpovědnu. Spčívají v tom, že v podstatě klient družstvení záložny stává "členem družstva", protože aktivity uvedeé v zákoně mohou být poskytovány jen jejím členům (viz § 3 zákona). Jde např. o přijímaní vkladů od člnů, poskytování úvěrů členům, provádění platebního a zúčovacího styku pro členy apod.



Otakar Schlossberger



Zobrazit všechny dotazy