manipulace s penězi klientů

Dotaz:

Dobrý den,

ráda bych se Vás zeptala, zda má klient banky nějaké zastání v zákonných normách proti bance? Původně jsem měla kreditní kartu vedenou u HVB Bank a mé splátky čerpání úvěru se na účtu u HVB objevovaly hned následující den po odeslání z mého běžného účtu vedeného u Poštovní spořitelny. Po sloučení HVB a myslím Živnostenské banky do Uni Credit jsou mé splátky úvěru připisovány až třetí pracovní den. Banka se samozřejmě ohání zákonným třídenním limitem, který jí povoluje zákon a nezbytností pohybu peněz přes clearingové centrum. Myslím, že tyto podmínky měla i HVB a dařilo se připisovat splátky ihned. Podle mé zkušenosti s HVB jsem posílala i Uni Credit splátky den před splatností, ale narazila jsem. Jejich zpoždění/využití zákonného limitu tří dní, mě stálo cca 200 Kč na úrocích za nedodržení termínu splatnosti.

Domnívám se, že kromě mých 200 Kč na úrocích z mého úvěru, si mou splátkou cca 10000 Kč, vydělali i na bankovním trhu s penězi slušné úroky za ty dva dny, po které zadržovali připsání této splátky na můj úvěrový účet. Lze vůbec prokázat bance, že peníze úmyslně zadržuje a vydělává na tom? Nebylo by už načase změnit zákon a neposkytovat bankám takový prostor pro manipulaci s penězi klientů? Tři dny na převod se mi zdají dost na to, aby kurýr peníze v jedné bance vzal a dovezl je do druhé, natož aby byl převod uskutečněn elektronicky.

Můžete na můj dotaz nějak reagovat, případně mi poradit, jak se takovému jednání banky bránit?





Odpověď:

Dobrý den,

Váš problém je probléme asi celé řady klientů. Ze zákona o platebním styku (mj. zákon č. 124/2002 Sb.) v podstatě opravdu vyplývá, že banky mezi sebou mohou realizovat převod opravdu až za tři dny, tedy jeden den se odepíše z účtu plátce, druhý den se platba předá do zúčtovacího systému ČNB a třetí den připisuje banka příjemce klientovi převáděnou částku. Realizace paltby však může i ve standardních podmínkách trvat kratší dobu a mám osobní zkušenost, že dokonce i jeden pracovní den v rámci dvou bank na území ČR. Ze zákona se obávám banku k rychlejší reakci nepřinutíte. Před fůzí mohl půvondí peněžní ústav mít jiné vnitřní předpisy pro to, jak bude s platbnou pracovat.

Zákon o platební styku se bude měnit, tuším že nejpozději na podzim roku 2009, neboť Česká republika bude muset do tohoto zákona promítnout novou směrnici EU o platebních službách na vnitřním trhu. tato směrnice sice stanovní zpočátku lhůty, které se nezdají býti pro nás atraktivní  (mnohdy jsou delší než dnes u nás), ale cílově se počítá až se lhůtou D + 1.

Rada - budete si, bohužel, se znalostí toho, jak banka splátky úvěru připisuje, odečíst od lhůty, kdy máte úvěr splatit, počet dnů převodu a tento den stanovit jako den splatnosti Vašeho příkazu k převodu. Např. je -li den splátky úvěru 15-tý den v měsíci a převod trvá 3 dny, pak den splatnosti musíte dát 13.  den v měsíci. To znamená, že 13. se platba odepíše z Vašeho účtu, 14. dne bude v zúčtovacím systému a 15 . den bude (musí být) připsána ve prospěch úvěrového účtu jako řádná splátka.

 



Otakar Schlossberger



Zobrazit všechny dotazy