Možná půjčka na můj op

Dotaz: Dobrý večer. Nevím jestli můj dotaz patří sem. Nedávno se mi podařilo někde vytratit občanský průkaz. V den kdy jsem zjistil ztrátu op večer zazvonil starší pán že našel můj op. Ztrátu jsem tedy na úřad nehlásil. Nyní mám obavy že si na můj op klidně někdo mohl vzít půjčku. Jde někde zjistit jestli k tomu mohlo dojit? Pokud to jde zjistit, tak za jak dlouho se o to zajímat, hned nebo vydržet týden, měsíc... Zajít raději na úřad nahlásit ztrátu op? Vysvětlit situaci co se stalo. Průkaz mám tedy u sebe už ale hlavou běží myšlenka že si průkaz mohl ofotit a zažádat o půjčku může třeba až za nějakou dobu. Proto bych raďeji průkaz vyměnil z této obavy. Nedejbože že by tam ta půjčka byla a ztráta op není nahlašena, pak by asi nezbývalo nic než půjčku platit? Děkuju za odpověď, pokud sem moc nepatří můj dotaz tak se předem onlouvámOdpověď:

Každá finanční instituce je povinna provádět identifikaci klienta podle průkazu totožnosti. Tím je zejména OP. V něm je i fotografie a také trvalý pobyt. Banka či jiná instituce je povinna řádně ověřit všechny údaje předtím, než úvěr či zápůjčku poskytne. No ale mohlo by se stát to, co píšete. O existenci úvěru (jak píšete půjčky) se nedozvíte. Pouze ČNB vede registr účtů, ale tam jsou povinny hlásit účty jen banky a družstva. Ostatní subjekty nikoliv, tedy ani nebankovní poskytovatelé těchto zápůjček či úvěrů.

Proto by asi bylo lepší ztrátu a opětovné nalezení nahlásit a OP si nechat vyměnit.Otakar SchlossbergerZobrazit všechny dotazy