nákup cizí měny

Dotaz:

Dobrý den, mám dotazy dva: 1. Jak se orientovat v bankovní tabulce "nákup-prodej" cizích měn, nikdy nevím, zda nákup-prodej klienta nebo z pohledu nákupu-prodeje bankou. 2. Euro a dolar klesají, snažím se vyhmátnout nejnižší cenu na nákup pro letní dovolenou, pořád váhám, podle vás koupit teď, nebo ještě počkat? Děkuji za laskavost. Navarrová

Odpověď:

Dobrý den nebo večer,

k první otázce:

Kurzy měn jsou uváděny vždy z pohledu finannčí instituce, zejména banky nebo směnárny. Tzn. je li v kursu uvedeno nákup USD = 20,--, znamená to, že inistituce nakupuje jeden dolar za dvacet korun. Kurs prodej zase znamená opadk, tzvn. že instituce prodává příslušnou měnu za tuzemskou měnu, v našem případě Kč. Bude-li tedy uvedeno USD = 23,--, znamená to,že Vám banka či jiná finanční instituce prodá dolar za 23,-- Kč.

Kurs prodej je vždy vyšší než nákup, což je v tomto poměru, laicky řečeno, promítnut  výnos dané operace.

Ke druhé otázce: vzhledem k tomu, že nejsem analyltik, tak Vám asi neporadím. Nezabývám se očekáváními vývoje kursu, ale v každé finanční instituci jsou na to specialité. Kursy se stejně odvíjejí od kursovního lístku ČNB. Ta má tým analytiků, takže si můžete na internetu přes jejich stránky příp. najjít časové řady nebo stati, které se zabývají očekáváními. Takže je to na Vás.

 

 

 Otakar SchlossbergerZobrazit všechny dotazy