Poplatek za předčasné splacení úvěru

Dotaz: Dobrý den. Předčasně jsem splatil konsolidační úvěr u Raiffeisen Bank a za zpracování předčasného splacení mi byl účtován poplatek 4448,- Kč. Na informační lince této banky mi bylo sděleno,že předčasné splacení konsolidačního úvěru je bez poplatku. Poradíte mi,prosím,kde je pravda a jak postupovat,v případě neoprávněného poplatku ? Předem děkuji za odpověď. František.Odpověď:

Dobrý den,

protože jste dostal jinou informaci, než byla skutečnost, tak se oberaťte se stížností na danou banku a trvejte na tom, aby si hovor s Vámi přehráli. Vše se totiž monitoruje z důvodu reklamace. Pokud však banka nebude mít důkaz o tom, co tvrdíte, pak můtete podat podnět ČNB, odboru ochrany spotřebitele. Zde však nečekejte řešení Vašeho problému, jen dáte podnět k přezkumu, zda banka neporušuje zákony. Předkpokládám, že jste stál v roli spotřebitele, že nešlo o konsolidaci podnikatelského úvěru. Asi šlo o hypotéku, že. Pokud ano, bohužel asi si nemůžete podat stížnost u finančního arbitra z důvodu, že se jeho kompetence na hypotéční úvěry, tedy na spotřebitslské úvěry na bydlení, rozšířily až od prosince 2016. Předpokládám, že úvěry byly poskytnuty bankou před účinnosti zákona.

V případě, že Vás banka odmítne, můžete své nároky uplatňovat u soudu. Jen si ale ověřte, jaké byl platný sazebník banky v době, kdy jste o konsolidaci požádal. Banka by správně měla na každou změnu sazebníku klienta upozornit, pokud tak neučinila, je to její chyba.Otakar SchlossbergerZobrazit všechny dotazy