prevod penez na ucet Ceske sporitelny

Dotaz: Vazeny pane doktore, rada bych se zeptala na postup Ceske sporitelny. V dedictvi jsme dve sestry a matka obdrzely penize na bankovnim uctu, vzhledem k tomu, ze jsem zjistila, ze trvale platby neodchazeji z uctu, dosla jsem do pobocky Ceske sporitelny a.s., kde mi bylo sdeleno, ze je ucet zruseny, na zaklade dotazu mi klientske centrum odeslalo nasledujici sdeleni - tim, ze jeden z dedicu uplatnil usneseni z dedictvi, byl ucet zruseny, aniz by byly vyporadane naroky vsech dedicu, a penize prevedeny na ucet Ceske sporitelny a.s. Ackoliv tedy jeden dedic nemel ani plnou moc ani pravo k peneznim prostredkum na uctu, pouze k 1/3, tento na zaklade usneseni mel zrusil ucet u Ceske sporitelny a.s., aniz by byly vyporadane vsechny podily, a dokonce si penize sporitelna prevedla na svuj ucet, a to bez pravniho duvodu. dekuji za Vas odborny nazor



Odpověď:

Dobrý den,

těžko Vám sdělím svůj odborný názor, neb nejsem ani notář, ani soudce a v dědickém řízení se nijak moc nevyznám. Jako bankéř jsme vždy čekali na rozhodnutí soudu, tehdy se účet po smrti majitele musel zablokovat. V současné době tomu tak není, pokud za života majitel sám bance nesdělí, že účet i platby z něj se mají zrušit (např. trvalé příakzy).

Pokud banka činila na základě usnesení soudu, tak nic dalšího udělat nemohla, podle mého názoru. Banka není od toho, aby zjišťovala, zda am nejsou další dědici. To je věc soudu. Nicméně soud stejně bude rozhodovat podle zákona a penze na účtu budu, nebo by měly  být, rozděleny podle dědických podílů - viz. občanský zákoník. Příp. podle závěti či smlouvy o dědictví, ale i tak nelze opomenout ty neopomenutelné dědice. Ale do podrobností se nelze pouštět bez dalších znalostí a hlavně znalostí zákona a jeho aplikace.



Otakar Schlossberger



Zobrazit všechny dotazy