Refinancování hypotéky a banka si účtuje poplatek za původní úrokové zvýhodnění

Dotaz: Dobrý den, za dva měsíce mi končí pětiletá fixace na hypotéku u ČS. Chci od nich odejít a oni mi chtějí připsat k vyčíslení dluhu ještě 13 tis. Kč, za to, že mi v té době dali lepší úrokovou sazbu. Ve smlouvě to uvedeno není pouze s odkazem na výhodný hypoteční program ČS před pěti lety a všeobecné obchodní podmínky, které nebyly přiloženy ke smlouvě. V době zřizování hypotéky mne a ní mou paní na toto úskalí nikdo neupozornil. je možné se bránit soudní cestou, nebo je tam nulová šance na odpuštění této částky. DěkujiOdpověď:

Dobrý den,

doba fixace právě slouží k tomu, abyste se pak rozhodl, zda budete pokračoat ve smlouvě či ne - zda splatíte předčasně vše nebo odejdete jinam. Pokud ve smově o úvěru nebylo žádné takové ujednání, pak nelze nic takového uplatnit. Za obsah smlouvy lze také považovat platné podmínky k poskytnutí úvěru, které mohou být samostatnou součástí smlouvy.

Podle mého názoru, pokud by takové ujednání, o kterém píšete, ve smlouvě bylo, bylo by možno to považovat za "nátlak" banky na klienta a tudíž za ustanovení, které je v rozporu s dobrými mravy, neboť podmínky umožňují na jedné straně odejít jinam nebo předčasně slpatit, na straně druhé Vám za to dávají sankci. To, že si stanovili úrokovou sazbu takovou, jakou Vám dali, bylo jejich obchodní rozhodnutí, které jste akceptoval.

 

Jistě, soudní cestou se bránit můžete, bohužel finanční arbitr Vám s tímto nepomůže. Můžete také podat stížnost útvaru ochrany spotřebitele v ČNB. Oni sice Váš problém jako takový řešit nebudou, ale je to pro orgán dozoru a dohledu podnět, že by mohla banka porušovat zákon.Otakar SchlossbergerZobrazit všechny dotazy