Spoplatnovanie Narodnou Bankou Ceskou

Dotaz:

Dobry den Schlossberg,

chcela by som sa vas opytat. Moj priatel momentalne zijuci v usa si chce zaslat peniaze do CR na moj ucet v CR (priatelka). Pocula som vsak ze ked si posielate vacsiu ciastku z inej krajiny ceska narodna banka ma pravo si vyziadat nejaky doklad odkial ste tie peniaze ziskali. Neviem teraz vsak aby som s tym nemala nejake problemy pretoze taku sumu ja v CR nezarabam aby som sa nedostala k nejakym potizim. Je mozne ze prave on preukaze ze zaplatil dane v tej krajine odkial peniaze dosli a tym padom ma ceska narodna banka necha byt, alebo mi to budu zdanovat aj v CR ??

 

Moja druha otazka je: je lepsie otvorit ucet v CR na jeho meno s tym ze by mi zaslal splnomocnenie (samozrejme notarom overene) a tym padom ja stym nebudem mat nic spolocne ?? Bude si CNB nejak zistovat ked si to poslal sam sebe od kial tie peniaze su ? Musi im preukazat danove papiere aj potom ?? Pocula som to vraj to zacalo koli teroristom ?? Vraj aby tie banky vedeli ze urcity narast penazi (asi do nejakej ciastky v danej mene) nie su z dilovanie drog ci nejakych teroristickych organizacii...Neviem nejak sa mi to nezda...ale vraj nato existuje nejaky zakon kde by som ten zakon mohla najst ???

 

Prosim vas poradte mi. Dakujem

Odpověď:

Dobrý den,

Váš dotaz obsahuje několik poddotazů, taktže se je pokusím nějak povšechně zodpovědět:

Máte pravdu, že dokládání původu peněz má oporu v zákoně č. 61/1996 Sb., o některoých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, ve znění pozdějíších novel. Tuto povinnost nemá přímo ČNB, ale banka, která takovéto poeníze tranzituje nebo která vede účet příjemce. Pokud je však účet příjemce veden u nás. nemůže mýt nikdy anonymní, tudíž banka může požádat majitelel účtu, aby byl doložen původ peněz nebo bylo dodáno vysvětlení o půlvodu peněz. Pokud se bude bance zdát transakce podezřelá, musí tuto nahlásit Finančně analytickému útvaru Ministestva financí ČR, který má jistý čas na to, aby transakci prověřil. Je-li vše O.K., banka částku připíše na účet příjemce. Takže není třeba dokládat dopředu, odkud peníze do ČR přicházejí. Vězte, že podobná opatření budou mít i banky v USA před tím, než peníze do Evropy pustí. Do konce roku se musel vůči ČNB hlásit tvz. platební titul u žástek nad 400 tis. Kč, ale tato povinnost byla zrušena k poslednímu prosinci 2007.

Účet, který bude oteřen, může znít na čí jméno budete chtít. Jen, pokud přítel žije v USA, bude obtížené učinit ověření totožnosti podle jeho průkazu pro potřeby banky, aby účet na jeho jméno jako vlastníka, otevřela. Proto bude asi lepší, když se o tom s přítelem dohodnete. Není to však u řady bank na překážku, účet lze otevřít i kforespondenčně, záleží na postupu té které banky. Jako ověření pak může sloužit např. úředník čs. velvyslanectví v USA (nebo i z konzlátku v Fan Francisku). Zde však radím se poradit s příslušným pracovníkem banky.

 Otakar SchlossbergerZobrazit všechny dotazy