ukonceni spotrebniho uveru

Dotaz: Vazeny pane doktore, rada bych se zeptala na banku Moneta. Vzali jsme si zbozi od firmy Multiservis na splatky, uhradili jsme dle dohody vsechny splatky na slozenky; pote jsem pozadala o zuctovani tak, abychom smlouvu ukoncili a zbozi uhradili(predcasne platby). Zadny nedoplatek jsme nedostali, domnivala jsem se proto, ze bylo zbozi radne doplaceno a vztah je ukonceny. pozn. fy Multiservis skoncila - prevzala ji banka Moneta. Po nekolika letech jsem se dovedela, ze na mne vymaha nedoplatek, vcetne pokut, penale, uroku i exekucniho rizeni. Rada bych se tedy zeptala, jak mam proti bance postupovat, kdyz jsem zadny nedoplatek od Multiservisu nemela, ucet byl zruseny stejne jako firma. Navic mam u banky Moneta ucet, takze pokud by doslo k jakemukoliv nedoplatku, mohla mne banka kontaktovat s tim, ze nebylo zbozi doplaceno, coz poprela firma Multiservis, ktera nam zadne douctovani neposlala, tedy v dobre vire, ze je vse splaceno, nebylo ani koho kontaktovat, jsem jiz dale nic neshaneli. DekujiOdpověď:

Dobrý den,

důlelžité bude, zda jste podala stížnost v bance. Pokud máte doklady o plném zaplacení daného zboží, pak je bance doložete (raději kopie), že jste vša zaplatila řádně a včas. Otázka také je, jak dlouhá doba uplynula, neboť existují promčecí doby - závazek ze smlouvy by byl promlčen po třech letech, nejpozději však do deseti let od jeho vzniku.

Pokud kdokoliv vymáhá pohledávku (dluh), pak by o tom dlužník měl asi vědět. Tzn. je otázka, jakým způsobem a kdy Vás někdo vyzval, abyste dluh uhradili apod. Jde např. o formální jednání jako např. doručení výzvy k úhradě dluhu apod. Co se exekuce týká, tak opět - plátce je povinen obdržet exekuční příkaz, aby ho mohl splnit...... otázkou je, jaké návrhy na exekuci byly apod. Je to poměrně obsáhlejší problematika.

Hlavně - komunikujte s bankou...... a pak se uvidí...

 

 Otakar SchlossbergerZobrazit všechny dotazy