ukradení platební karty a nákup zboží

Dotaz:

Vážený pane doktore,

mé sestře byla v zaměstnání ukradena platební karta ( dále ještě hotovost, mobilní telefon) a vzápětí  bylo na tuto kartu zakoupeno v několika obchodech zboží. Policie tuto  krádež vyšetřovala a následně vyšetřování zastavila, pachatel neznámý.

Hypermarket Lidl, kde zlodeji nakoupili zboží za několik tisíc ,vrátil sestře peníze na účet, jelikož uznal své pochybení ( v obchodě byl instalován kamerový systém, nesouhlasil podpisový vzor).

K jednání  s ostatními obchodníky však sestra potřebuje kopii dokladu o nákupu zboží hrazeném platební kartou. Jedná se o kartu České spořitelny. Při dotazu jí odpovědná pracovnice ČS sdělila, že podpisy na dokladech nesouhlasí s podpisovým vzorem, ale odmítla jí je dát v kopii. Jenže bez tohoto dokladu nelze jednat s ostatními obchodníky o navrácení peněz.

Můžete nám poradit jak dále postupovat a jestli tento postoj České spořitelny je správný. V tomto případě chrání zloděje co kartu ukradli před svým klientem.

Děkuji.

J.Stránská

 

Odpověď:

Dobrý den, paní Stránská,

obdivuji Vás, jak daleko jste už pokročili při vyřizování své lapálie. Je dobře, že obchod Lidl uznal chybu.

Můžete na to jít ale také jinak - reklamovat navrácení transakcí přes svou banku, která Vám vydala odcizenou kartu. Tam požádat o zajšitění navrácení peněz za nákupy na kartu, protože podpisy na účtenách nejsou provedeny držitelem karty. Pokud Vás Vaše banka odmítne či odmítne to řešit, pak můžete předat tuto stížnost finančnímu arbitru. Já měl takových podobných případů kolem 90 % všech případů. Pokud se prokázalo, že podpisy na účtenkách jsou falešné, byla banka vždy odsouzena (viz příklady nálezů na internetových stránkách FA).

Jinak - spořitelna není povinna z žádného předpisu předkládat originály účtenek. Pouze pokud to chce i ona. Pokud není vstřícná, nemůžete ji bez sprvního či soudního řízení přinutit. Proto, abyste se dostali k účtenkám, můžet zahájit řízení u FA, které je zadarmo a je to řízení podobné správnímu řízení.

Na protější liště na tomto servru je odkaz na FA, tam je prolink na jeho stránky. Je tam formulář na zahájení řízení a také vše kolem.

Dalšími podrobnostmi o postupu v daném případu se nebudu pro jeho celkem složitost rozepisovat, to bychom nechali v případě podání Vaší stížnosti u FA na něm.

Přeji Vám ve Vašem snažení úspěch, abyste dostali zpět své neoprávněně odebrané peníze.

 

 Otakar SchlossbergerZobrazit všechny dotazy