zahranicni platby

Dotaz: Dobrý den pane Schlossbergere. Chtěl bych vás porosit o radu v následující záležitosti. Moje firma obchoduje s firmami v EU. Vystavuji faktury v USD a moji zákazníci mi posílají platby v USD na můj b.ú v ČR přes IBAN. V loňském roce mi několik plateb bylo připsáno na můj účet ve značně nižší hodnotě než bylo zasláno mým obchodním partnerem. Navíc tyto platby nebyly na výpise označeny jako platby od něj ale jako převod z jiné tuzemské banky. Při dotazu v v bance kde mám vedený účet mi bylo sděleno, že platby byly připsány na můj účet přes prostředníka, který za platbu v USD nakoupil Kč a pak následně zakoupil zpět USD a ty zaslal na můj účet avšak ponížené o kurzovní rozdíl. Žádnou takovouto službu jsem si ani já ani můj obchodní partner neobjednal a touto transakcí jsem přišel o cca 1 500 USD. Banka však tvrdí že je vše v pořádku a chybějící rozdíl mi nehodlá uhradit. Prosím tedy o radu, zda se s tímto problémem dá něco dělat. Děkuji. S pozdravem. Jiří VeselýOdpověď:

Dobrý den,

z dotazu lze vysledovat asi to, že Váš obchodní partner vyplnil tuzemský platební příkaz na USD ve Váš prospěch. Z toho pak lze vyvodit, že banka plátce musela odkoupit USD za Kč, převedla platbu přes mezibankovní plat. systém v rámci ČR (jde o CERTIS, který provozuje ČNB) a Vaše banka jako banka příjemce na základě informace z banky plátce, že máte dostat USD zpětně nakoupila Kč a prodala USD. Obě banky vždy použily kurs, který je pro banku výhodnější. Pak se může stát, že při vyšší částce mohou kursové rozdíly dělat i sumu, kterou uvádít.

Aby se toto nestávalo, je nutné, aby Váš obchodní partner (byť je v ČR) posílal platby v USD jako zahraniční platbu (tedy přes zahraničí, nejspíše přes banku v USA). Platba nebude podléhat kursovým vlivům, ale bude trvat o něco déle a bude ale zpoplatněna jako platba zahraniční. Abyste se dobral skutečné pravdy, bylo by vhodné prodiskutovat s plátci takových plateb, o kterých píšete, jaký platební příkaz použili. Pokud použili zahraniční a banka příkazce (plátce) to sama změnila, je to chyba banky a pak by měla rozdíly hradit ona.Otakar SchlossbergerZobrazit všechny dotazy