DOVOLENÁ 2013:
Desatero zásad bezpečné manipulace s platební kartou v zahraničí!


19. 08. 2013  12:07     BankovniPoplatky.com     komentáře (1)

Stále více Čechů jezdí na dovolenou pouze s platební kartou, tedy bez velkého množství hotovosti v peněžence nebo ledvince. A je to tak správně. Karta je skladná, zaplatíte s ní všude a v případě krádeže vám dává čas reagovat, narozdíl od krádeže hotovosti. Stejně jako v Česku, i v zahraničí se ale vyplatí být ostražitý. Přinášíme proto několik užitečných rad, které se při platebním styku mohou hodit…

DOVOLENÁ 2013: Desatero zásad bezpečné manipulace s platební kartou v zahraničí!
Bezpečnost karet v zahraničí

Počet kriminálních činů v souvislosti s platebními kartami není v Česku masovým jevem, přesto jich dlouhodobě přibývá. Podle policejních statistik dochází každoročně k téměř deseti tisícům trestných činů neoprávněného držení platební karty, škodu možno vyčíslit v desítkách milionů. Počet zneužitých karet však neroste jen v Česku, ale i v zahraničí.

.

VYBERTE SI NEJLEPŠÍ KREDITNÍ KARTU ZDE!

.

Platební karty přitom představují užitečného pomocníka. Nicméně každý, kdo v cizině platí kartou nebo vybírá z bankomatu, by měl respektovat některé bezpečnostní zásady. Přečtěte si proto naše desatero základních rad. Na co byste si měli během dovolené dávat pozor při používání platební karty a jakých chyb byste se měli vyvarovat?

DESATERO ZÁSAD PLATEB V ZAHRANIČÍ

1. DOZOR

Nenechávejte platební kartu nikdy bez dozoru a buďte ostražití před všudypřítomnými zloději. Za žádných okolností nikomu nesdělujte PIN, ani obsluze v restauraci či recepci v hotelu

2. NOŠENÍ

Platební kartu je vhodné ukládat ve vnitřních kapsách blízko těla, v pouzdrech, apod. Noste platební kartu odděleně od osobních dokladů a peněz. Pravidelně kontrolujte, zda kartu máte.

3. ZÁSTAVA

Nikdy nedávejte kartu obchodníkovi jako zástavu, třeba v půjčovně aut nebo mopedů. V podezřelých provozovnách raději plaťte v hotovosti, nebo upozorněte policii.

4. MANIPULACE

Sledujte obchodníka při manipulaci s kartou a v žádném případě nenechte číšníka v restauraci nebo recepčního v hotelu, aby vám s kartou zmizel z dohledu. Snadno si může opsat číslo karty, její expiraci a především CVV nebo CVC kód na zadní straně karty napravo od podpisu. Tyto údaje pak umožní zloději nakoupit např. v  internetových obchodech.

5. OPAKOVANÉ NAČTENÍ

Zbystřete svoji pozornost, pokud by se prodavač v obchodě pokoušel kartu načíst kvůli jedné transakci v několika různých terminálech. Je třeba mít na paměti, že bankovní terminály vždy vydávají potvrzení o platbách, a to i v případech, když neproběhnou. Pokud tedy z terminálu nevyjede žádné potvrzení, může to být znamením, že jde o podezřelou transakci.

6. KONTROLA + DOKLADY

Vždy je třeba zkontrolovat, zda karta, kterou vám vrátil obchodník nebo personál hotelu či restaurace, je doopravdy vaše. Uschovávejte si doklady o všech transakcích pro případnou reklamaci a ihned po návratu z dovolené je srovnejte s údaji na bankovním výpise.

7. OPATRNOST U ATM

Při výběru z bankomatu si nejprve prohlédněte otvor, do kterého vkládáte kartu. Pokud vypadá nestandardně, zvolte raději jiný bankomat. Vybírejte vždy sami, při zadávání PIN kódu do bankomatu si zakryjte druhou rukou klávesnici a řiďte se výhradně pokyny na obrazovce. Nikdy neuschovávejte opsaný PIN kód společně s platební kartou. Nikdy nevěřte pověrám typu „Když zadáte PIN obráceně, … Když stornujete platbu ihned po zadání PIN, …“ atd. Základní proces výběru z bankomatu je stejný všude na světě…

8. LOKALITA ATM POMÁHÁ

Kartu používejte nejlépe v bankomatech uvnitř nebo v malé blízkosti od bankovních poboček. Tyto bankomaty často hlídají kamery, které mohou zaznamenat, kdyby někdo k přístroji připevnil čtecí zařízení. V pobočkách pracovníci své ATM několikrát denně kontrolují...

9. VŽDY CHTĚJTE POTVRZENÍ

Pokud by bankomat vaši kartu zadržel a nevysvětlil to informací na lístečku nebo na obrazovce, od bankomatu neodcházejte a spojte se s bankou nebo případně i s policií. Stejný postup platí, pokud z bankomatu nevyjely bankovky, protože v něm může být instalováno zařízení, které peníze zadržuje.

10. OKAMŽITÁ BLOKACE

V případě ztráty nebo krádeže, oznamte událost okamžitě bankovnímu operátorovi na bezplatné infolince a kartu ihned zablokujte. Pokud vaši kartu někdo zneužije, můžete případně ještě před odjezdem na dovolenou zmenšit ztráty nastavením maximálního denního limitu pro provedení bankovních transakcí. Vhodné je i zřízení pojištění proti ztrátě karty (některé karty jej mají automaticky v sobě).

.

JDE O VAŠE PENÍZE – NOVÁ HYPOTÉKA, NEBO JEN REFINANCOVÁNÍ? KLIK A JE TO!

.DOVOLENÁ 2013: Desatero zásad bezpečné manipulace s platební kartou v zahraničí!

Diskutovat (1)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

22709144117

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

2,13


ČÍSLO TÝDNE - 2,13 procenta činila průměrná sazba hypoték v ČR v měsíci červen. I přes zvyšující se sazby lidé žádají o hypotéky stále více. Objemy poskytnutých hypotečních úvěrů jsou rekordní.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4950
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,4980
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5835
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,8810
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7190
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1250
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1851
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více