Nesázejte při spoření dětem všechno na jednu kartu


05. 04. 2022  09:20     dTest     komentáře (0)

Kdo by nechtěl usnadnit dětem vstup do samostatného života a na začátku jim finančně vypomoci? I v tomto nešťastném a chaotickém období se v rodinách činí velká i malá rozhodnutí, která z pohledu financí ovlivní to, s čím se bude potýkat další generace. Jaké možnosti spoření nebo investování se nabízejí a jak z nich zvolit tu nejlepší?

Nesázejte při spoření dětem všechno na jednu kartu
Pokud vás napadlo, že tím nejlepším produktem, jak finančně přispívat dětem na budoucnost, by mohlo být spoření a začali jste se rozhlížet po spořicích účtech, pak vás poslední roky jistě přesvědčily o opaku. Na druhou stranu, v dnešní době, kdy sazby nejsou nulové, ale o něco vyšší, to sice není ta nejefektivnější metoda, ale máte své jisté. „Odkládání peněz stranou a spoření má svůj význam, ale musíme si uvědomit, že drobné střádání po troškách se může projevit až ve velmi dlouhém časovém horizontu, anebo také vůbec. Vše záleží na mnoha dalších okolnostech, zejména na výši inflace,“ uvedla ředitelka dTestu Eduarda Hekšová. Pokud máme prostředky uloženy s úrokovou sazbou, která inflaci převyšuje, pak nám s během času peníze z účtu alespoň nemizí, ale to nebývá pravidlem. Nutno přiznat, že v dnešní době je tomu právě naopak a rozdíl, pro vkladatele bohužel do mínusu, může být již více než 10 %.

Stavební spoření

Typickým produktem, který je u nás velmi oblíbený právě i pro účely spoření dětem, je stavební spoření. Jen v loňském roce bylo uzavřeno více než půl milionu nových smluv o stavebním spoření. Díky státnímu příspěvku ve výši maximálně 2000 Kč za rok nám právě stavební spoření umožňuje alespoň zdánlivě na inflaci vyzrát. Při současném nárůstu to už tak úplně nefunguje, ale věřme, že to je jen přechodné období. Pozor si musíme v každém případě dát na dodržení podmínek, tedy stanovení cílové částky, dodržení minimální šestileté doby spoření, odeslání alespoň 20 000 Kč na stavební spoření ročně (lze i na několik let předem), a přitom mít k účtu stále připojen požadavek o státní podporu. Stavební spoření je navíc koncipováno jako počáteční fáze produktu, který nám umožňuje vzít si v budoucnu úvěr.

Investice na finančním trhu

Další možností je středně nebo dlouhodobá investice, záleží na tom, v jakém okamžiku věku dítěte se pro takový krok rozhodujeme. „Na rozdíl od spořicích a vkladových produktů u bank a družstevních záložen, které jsou pojištěny až do výše 2 500 000 Kč (ekvivalentu 400 000 EUR), nám sice investování na finančním trhu nabízí možnost vyššího výdělku, ale musíme si být vědomi i rizika, které s sebou takový krok nese,“ upozorňuje Hekšová a vysvětluje: „Ať si již vybereme některou z možností kolektivního investování v podílových fondech, anebo se při vyšších finančních možnostech a především znalostech, rozhodneme pro samostatný postup, platí, že získat můžeme stejně jako ztratit, a to zpravidla úplně všechno, co jsme investovali.“

Komodity

Investovat ale nemusíme jen do finančních produktů, ale také do komodit, protože ty jen tak nezmizí, a ani je nelze do nekonečna tisknout nebo řetězit. Mezi ty, které jsou u nás dlouhodobě oblíbené, patří samozřejmě nemovitosti. Pokud se ubíráme tímto směrem, je dobré si uvědomit, že zdaleka nemusí jít jen o byty nebo rodinné domy na dobré adrese, ale investice do pozemku, skladových prostor anebo garáže, nemusí být také úplně od věci. Mezi ty komodity, k nimž právě v této době obracíme znovu pozornost, patří zlato a stříbro. I tady lze najít vhodné prodejce a spočítat si, jestli se nám vstupní náklady vyplatí. Investovat pak můžeme třeba i po malých částkách a stejně pravidelně jako na finančním trhu. Podstatné je především ujištění se o tom, že skutečně investujete do samotné komodity, a ne pouze do produktu, který je na vývoj komoditních cen navázán, a také rozhodnutí o tom, kde a jak chcete mít své mince, plátky nebo cihly uloženy.

Ani jednu z cest nelze označit jako správnou, nebo špatnou. „Všechny mají svá úskalí, která se v delším časovém horizontu mohou projevit negativně. Vhodné je proto zvolit kombinaci jistoty a rizika, které odpovídá vašemu naturelu a představě, jakou o výsledku spoření pro své děti máte,“ uzavírá Hekšová. Nechte si poradit, ale stejně jako při výběru jiných věcí, nedejte jen na slova prvního poradce. Rozhodněte se až na základě informací z více stran, a především podle vlastního uvážení.Nesázejte při spoření dětem všechno na jednu kartu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28068024064

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

46


ČÍSLO TÝDNE - 46 právě tolik miliard korun investuje v České republice do rozšíření výroby čipů společnost ONSEMI. Jedná o největší investici v dějinách ČR.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3990
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,2870
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,9710
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2225
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0270
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1120
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více