Důchodové reformě lidé nerozumí proto, že ji vysvětlují politici, kteří mají sami rezervy, myslí si ekonom Pikora


08. 04. 2012  12:43     BP.com     komentáře (0)

Ekonom a analytik Vladímír Pikora ze společnosti Next Finance se v čekých médiích proti penzijní reformě už několikrát vymezil. Nám přijdou jeho názory velmi konzistentní, proto jsme jej vyzpovídali v krátkém interview. Jak jinak než právě na téma penze...





BP.com: O reformě se hodně hovoří, přesto se informovanost lidí nijak dramaticky nezvyšuje, pohříchu ani nevzniká po informacích žádná velká poptávka. Kde vidíte největší příčinu tohoto stavu?

Důchodové reformě podle nedávných průzkumů nerozumí 64 % lidí. To je podle mě způsobené tím, že se jí snaží vysvětlit politici, kteří jí také podle mě často nerozumí. To je jako když Váš učitel chemie nerozumí chemii. Pak je málo pravděpodobné, že jí budete rozumět Vy. Ze složité věci se tak pro běžné lidi stává věc ještě složitější. Navíc politici se tváří, že vlastně znají nějaké řešení, když mluví o penzijních fondech. Řada lidí si pak myslí, že vše za ně vyřeší nějaký poradce z fondů, takže tu složitost mohou s klidem nechat na něj – a v tom je právě ta chyba. Bojím se totiž, že ti údajní poradci nebudou zajištění na stáří rozumět více než politici.

BP.com: Na našem webu jsme informovali o tom, že některé transformující se fondy nesplnily včas podmínku o poskytnutí zákonné informace. Co si o tom myslíte?

V naší zemi je všechno možné. Spolehnout se nelze na nic. Politici kdysi vychvalovali stavební spoření, aby ho v loňském roce skoro zadupali do země. Nyní vychvalují penzijní fondy. Kde je ale jistota, že penzijní fondy neskončí jako stavební spoření? Vámi uváděné nesplnění podmínek mě proto nikterak nepřekvapuje a nešokuje. Jsem připraven na mnoho dalších údivů veřejnosti.

BP.com: Jsou opodstatněné debaty o tom, že je tato reforma zbytečná, že stačilo transformovat penzijní připojištění a upravit PAYG, tj. že celý druhý pilíř neměl vzniknout? Proč ano, případně ne?

Myslím, že ano. Tato diskuse podle mě odráží jednu zásadní věc – důchodová reforma proběhla bez většího společenského konsensu. Řekl bych, že dnes už je téměř jisté, že po volbách přijde reforma reformy. Pokud budou ve vládě jiní politici než dnes, což je vzhledem k preferencím dost pravděpodobné, bude nakonec vše jinak, než se dnes uvádí. Nelze ani vyloučit, že bude druhý pilíř úplně zrušen. Dnešní diskuse o tom, zda ano či ne tak vlastně signalizuje, co vše lze v budoucnu čekat, a je proto užitečná.

BP.com: Co říkáte na způsob financovaní penzijních fondů (uvažované 1% provize) a pojišťoven (10 % provize z výnosů nad stanovenou valorizaci)... Je to podle Vás vhodné řešení?

Nejsem si zcela jistý, zda všichni chápou, že penzijní fondy a celá reforma je ohromný byznys a někdo ho musí financovat. Forma jeho financování je právě v provizích. Vzhledem k tomu, jak jsou finanční produkty v ČR drahé, nešlo asi očekávat, že by byly provize zásadně nižší, než se nyní uvádí. Tím neříkám, že to je správně. Již jsem mnohokrát řekl, že já nehodlám využívat penzijní fondy k zajištění na stáří, protože se domnívám, že dokážu zhodnotit své peníze sám lépe a s menšími riziky.

.

VŠE PODSTATNÉ O PENZIJNÍ REFORMĚ NALEZNETE V SEKCI "SPOŘENÍ => PENZIJNÍ FONDY"!



Důchodové reformě lidé nerozumí proto, že ji vysvětlují politici, kteří mají sami rezervy, myslí si ekonom Pikora

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

12466137792

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

300


ČÍSLO TÝDNE - 300 právě tolik miliard korun odeslaly tuzemské společnosti svým zahraničním vlastníkům ve formě dividend. Většina zisku těchto firem tak skončila v zahraničí.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3140
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4540
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8640
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,6035
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9030
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4000
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0905
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více