Důvěra Čechů v ekonomiku nečekaně roste


24. 08. 2022  11:02     Tomáš Volf     komentáře (0)

Spotřebitelská důvěra Čechů v srpnu nečekaně roste na 77,1b. Lidé se méně obávají zhoršení své i obecné ekonomické situace. Roste počet těch, kteří hodnotí svou stávající situaci lépe než před rokem. Velké nákupy jdou však stranou. Důvěra podnikatelů jde dolů, a sice na 97,6b.

 

Důvěra Čechů v ekonomiku nečekaně roste
Hlavními ukazateli jsou nyní spotřebitelská inflace a nezaměstnanost. Index mizérie, tedy součet těchto dvou procentuálních hodnot, v červenci dosáhl historického maxima 20,8b. Poměr je však příznivý. Ceny sice rostou robustním tempem, ale nezaměstnanost na 3,3 % je stále velmi luxusní. Češi nejspíš ve větší míře nebudou chtít své zaměstnaní opustit z obavy z výpadku příjmů. To povede k ochlazení tlaku na růst mezd, což by mohlo mírně uvolnit ruce firmám a podnikům.

Češi pracují, ale růst mezd nedokáže pokrýt zdražování, a to nemusíme být ani zdaleka na vrcholu cenového výtahu. Pokud dojde k zastavení dodávek plynu a dalších komodit z Ruska, inflace poroste ještě rychleji. V rámci předvolebních kampaní nabírá strašení obyvatel na obrátkách, ale vláda nemůže pomoci všem, ani by neměla. Populistickými gesty v podobě mimořádných příspěvků dochází k dalšímu zadlužování země, ale situaci rodin to neřeší. Příspěvky musí být výrazně více adresné a pro mnohem užší skupiny obyvatel.

Celý článek naleznete ZDE!

Tomáš Volf

Analytik

edevizy.czDůvěra Čechů v ekonomiku nečekaně roste

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

29457899445

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,5510
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,1430
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0710
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,1220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,3765
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,7750
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9611
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více