Ekonomika ČR klesla v důsledku koronaviru méně než se čekalo


02. 06. 2020  10:15     Tomáš Volf     komentáře (0)

Zpřesněná čísla o HDP za první čtvrtletí ukazují, že česká ekonomika propadla meziročně o rovná 2 % a mezičtvrtletně o 3,3 %, což znamená revizi oproti prvním odhadům směrem k lepším výsledkům.

Ekonomika ČR klesla v důsledku koronaviru méně než se čekalo
Není překvapením, že nejhůře se dařilo oborům jako zpracovatelský průmysl (-3,4 %), doprava, obchod, ubytování či pohostinství. Naopak nárůst zaznamenalo stavebnictví (2,5 %).

Na poptávkové straně se nedařilo tvorbě kapitálu a zahraniční poptávce (-0,5 %). Investiční výdaje se za 1.Q propadly o 1,4 %.

Výdaje domácností reálně mezičtvrtletně klesly o 2 %, meziročně se nezměnily.

Jedním z klíčů k růstu ekonomiky drží v rukou Češi. Pokud uvěří, že poslední měsíce byly jen nepříjemným výkyvem a na dlouhodobé skvělé kondici domácí ekonomiky se nic nemění, jsme na dobré cestě. Domácnosti i firmy potom nebudou navyšovat úspory a začnou více utrácet i za zboží dlouhodobé spotřeby, což povede k další stabilizaci celé ekonomiky.

Ve druhém čtvrtletí pokračuje propad průmyslové produkce, maloobchodních tržeb a nárůst nezaměstnanosti. Sazby ČNB dostala de facto k nule (0,25 %) a další na řadě jsou netradiční nástroje, z nichž přicházejí v úvahu intervence proti koruně. Ta v posledních dnech posiluje vlivem snížené averzi k riziku na trzích. Kombinace téměř nulových sazeb, vyšší inflace a silné koruny musí dělat vrásky na tvářích centrálních bankéřů. Do konce roku by se měla situace pomalu zlepšovat s tím, jak se budou uvolňovat tržní podmínky u našich obchodních partnerů.

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Ekonomika ČR klesla v důsledku koronaviru méně než se čekalo

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

32385838861

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 50 000

50000


ČÍSLO TÝDNE - 50 000 právě o tolik klesl počet lidi v exekuci. Nově tak představuje počet lidí v exekuci 736 425 lidí. Pokles počtu lidí v exekuci je velmi dobrou zprávou v této neklidné době. Právě 50 000 lidí mohlo začít život s čistým štítem a bez nesplácených dluhů.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více