Finanční arbitr řeší stále více podnětů


07. 03. 2010  02:24     Petr Kolář     komentáře (0)

Hned na začátku chci říct, že nejsem chronický stěžovatel. Ale stěžuju si rád a vždy, když se mi něco nelíbí. Ale laskavý čtenář jistě dobře ví, že není stížnost, jako stížnost.





Čechům se totiž dlouhodobě nedařilo hájit svá práva. Tu při jednáních na úřadech, tu při dohadování podmínek úvěrových či hypotečních smluv. Jsme totiž líní a bojíme se. Raději dáme úplatek. Ale poslední čísla ukazují, že se možná blýská na lepší časy. Poslední zpráva Finančního arbitra totiž říká, že se Češi stále více obracejí na finančního arbitra, aby jim pomohl řešit jejich spory s bankami a dalšími finančními institucemi. Statistiky ukazují, že za poslední tři roky se počet podnětů arbitrovi zvýšil na víc než dvojnásobek. Ještě v roce 2007 arbitr obdržel 340 podnětů, v roce 2009 už to bylo ale 757 případů. Řeknete si, no a co, nějakých ani ne osm set stížností. Jenže je to dobrý signál. Ukazuje totiž, že i v tak sofistikovaných produktech, jako jsou bankovní služby, platí staré dobré heslo, co si neuhádáte sami, to nemáte. Je sice pravda, že na některé klientské problémy pravomoc finančního arbitra nestačila, ale co, zákazníci budou příště chytřejší a vyřízení jejich žádosti o poznání efektivnější. A člověk se naučí starat se zase víc sám o sebe a nespoléhat se na jiné. Zpráva finančního arbitra říká, že ve 118 případech navrhnul jeho úřad zahájit řízení s provinilou institucí a dohromady šlo o více než 31 milionů korun. Škarohlídům jistě nahraje i další statistický údaj, totiž, že většina stížností neuspěla. Z celkového počtu 86 sporů, které byly uznány jako oprávněné, totiž arbitr vyhověl jen třetině stížností, zbylé dvě třetiny návrhů byly zamítnuty. Nenechte se ale odradit, radí odborníci. Zpráva finančního arbitra uvedla, že provoz úřadu spolkl loni 10,5 milionu korun a proti předpokladům ušetřil víc než 600 000 korun. Arbitra platí ze svého rozpočtu Česká národní banka, ale vláda nyní navrhuje, aby ho platilo ministerstvo financí, tedy daňoví poplatníci. Pokud tomu tak skutečně bude, nebyla by to vůbec ztracená investice. Naopak. Já bych se přimlouval za to, aby ho ze svých rozpočtů platily přímo banky. Faktem je, že už nyní řada z peněžních domů svého arbitra má, ale Česku sluší a bude i nadále slušet samostatná instituce.     Co si o tom myslíte vy? Napište nám na info@bankovnipoplatky.com


Finanční arbitr řeší stále více podnětů

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

12463441664

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

300


ČÍSLO TÝDNE - 300 právě tolik miliard korun odeslaly tuzemské společnosti svým zahraničním vlastníkům ve formě dividend. Většina zisku těchto firem tak skončila v zahraničí.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3210
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4030
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8690
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5540
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8400
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4150
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0907
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více