FINANČNÍ GRAMOTNOST:
Jak na investice 2 - chci to zkusit sám
Kazuistika: Pojištění neschopnosti splácet – pozor na výluky
KAZUISTIKA: Vypořádání majetku po rozvodu stálo Lenku nejen nervy, ale i více než milion korun
FINANČNÍ GRAMOTNOST: Kdy si vzít úvěr u banky
TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Jak porovnávat úvěry na internetu? Přehled webů porovnávačů
Češi jsou tradičně jako nárok k investicím velmi nedůvěřiví. Jejich postoj a obavy potvrzuje i průzkum realizovaný v roce 2015 na vzorku tisíce respondentů pro společnost Partners z nějž vyplynulo, že 48 procent Čechů cítí i investování obavy a nedůvěru. Zajímavé je, že větší obavy mají ženy. Právě 55 procent žen, na rozdíl od 41 procent mužů vyjádřilo k investicím nedůvěru a obavy. Malý a drobný investor přitom nemusí trávit dny osobně na burze jako tomu bylo před několika desítkami let. Dnes stačí počítač, připojení k internetu a minimální kapitál.
Investování je stále jednodušší
Investovat do akcií, dluhopisů nebo nemovitostí si lidé představují stále poměrně složitě. Je to přitom velmi jednoduché. Samotný způsob ovládání a realizace investic lze přirovnat například k internetovému bankovnictví. I v případě investic si začínající investor zaregistruje vlastní účet na příslušné investorské aplikaci. Takové aplikace lze zřídit při investicích do akcií, komodit, nebo třeba dluhopisů. Investování s cennými papíry prostřednictvím internetu a internetových aplikací představuje nejoblíbenější formu investování. Umožňuje během několika vteřin nakoupit nebo prodat akcie, nebo jiné cenné papíry, investor má veškerý přehled o stavu finančních prostředků i hodnoty akcií a využít lze i dalších doplňkových služeb. Investorům jsou k dispozici české trhy RM-SYSTÉM a BCPP. V zahraničí pak americké, německé, polské či maďarské trhy.
Rady pro úspěšné investování
Investovat by jste měli jen do produktů a společností, jejichž význam je srozumitelný i dítěti a lze je jednoduše nejen vysvětlit, ale i pochopit. Jsou takzvaně blbuvzdorné. Potraviny, voda, energie jsou příklady komodit, které nás jistě přežijí. Vždy je třeba investovat pouze část vlastních zdrojů, nikdy všechny volné prostředky. Počítejte také s tím, že vaše znalosti jsou o 90 % menší, než si sami myslíme a připouštíte. Emoční inteligence, intuice a zdravý selský rozum jsou přitom důležitější než nabiflované znalosti. Čím více se naučíte o ekonomii, investování a penězích, tím méně budete chápat, co se v posledních letech děje v reálné ekonomice, ve světě investic a s penězi. Připusťte si, že v mnohých případech u úspěšné investice sehrálo roli i štěstí a náhoda, nebo naopak velká smůla.
Svá stanoviska a postoje měňme tak často, jak se mění fakta, okolnosti a kontext. Co včera platilo, už dnes fungovat nemusí.
Chceme-li být úspěšnými investory, potřebujeme k tomu dvě základní věci -pokoru a čas.
Jak investují Čeští milionáři
Zajímavé je sledovat jak a do čeho investují tuzemští milionáři. Podle aktuálních průzkumů tvořila v roce 2016 hotovost pouze 16 % investičního portfolia českých i slovenských dolarových milionářů. Naopak v nemovitostech měli Čeští milionáři podíl 27 % portfolia a v akciích 23 %. Dluhopisy a směnky tvořily 21 % investičního portfolia. Tuzemští milionáři pak preferují bezpečnější investice, které lze rychle přeměnit v hotovost. I tento přístup může být inspirací pro malé a střední investory.
VÍCE SE O FINANČNÍ GRAMOTNOSTI A NEJRŮZNĚJŠÍCH RADÁCH DOZVÍTE ZDE!