Finanční poradna - archiv odpovědí

Nové dotazy již nelze vkládat


Položené dotazy


Dotaz

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak je to s převodem nemovitosti v případě, že jsem se rozešel s přítelkyní (vlastnický poměr je 50% na 50%). Minulý rok jsme šli do 100% hypotéky a v tuto chvíli přítelkyně bydlí již jinde. Chce se vyvázat z hypotéky a zajímalo by nás, pokud by sepsala darovací smlouvu vůči mé nové přítelkyni, která by převzala za ni hypotéku na sebe jako spoludlužník se mnou, tak jestli se platí opět daň z převodu nemovitosti, či nikoliv. Dle OP banky, by změna vyšla na 3 000,-, ale zajímalo by nás, jak je to právě s daní z převodu nemovitosti. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

změna spoludlžníka u hypotéky a souhlas banky s takovým krokem je podmíněn více-méně pouze bonitou novopřistupující osoby. Za tuto změnu většinou zaplatíte poplatek dle sazebníku. Forma darování části nemovitosti ale zcela určitě neznamená vyvázání se z daňové povinnosti - u obdarovaného bude hodnota přijatého daru zároveň předmětem daně z příjmu. Před finálním rozhodnutím tedy doporučujeme poradit se s daňovým poradcem a až následně zvolit vhodnou metodu.

Držíme palce!
www.finberry.cz


Dotaz

Banka mi zaúčtovala poplatek, jehož výše se mi nelíbí. NA reklamaci mi sdělili, že postupovali správně. Dá se ještě nějak něco udělat? Za jedno sdělení někomu se mi 250 korun zdá moc. Děkuji za odpovědi.

Odpověď

Dobrý den,

banka se může řídit pouze svým platným ceníkem a sazebníkem poplatků. Pokuď ten uvedený typ poplatku obsahuje (bez ohledu na jeho přiměřenost), je banka pravděpodobně v právu. To, jestli poskytnutá služba pro Vás měla hodnotu onoho poplatku je samozřejmě čistě subjektivní záležitost a je asi fér si z pohledu klienta porovnat obdobné poplatky u jiných bank.

Hezký den,
www.finberry.cz


Dotaz

Dobry den, problem neni dolozeni adresy (na to bych mela i dalsi doklady krome ridicaku), problem je v tom, ze banky tvrdi, ze obcan CR si muze otevrit ucet pouze po predlozeni OP. Pas pro ne neni prijatelny. Odmitaji pochopit, ze ma situace je trochu neobvykla. Obcan CR bez OP s trvalym pobytem v zahranici. Mam spoustu dalsich dokladu (karticka pojistence, najemni smlouva, prac. smouva atd.), ale banky trvaji na predlozeni OP. Tvrdi mi, ze nejake narizeni rika, ze obcane CR musi mit OP. Odmitaji pochopit, ze nekteri obcane OP nemaji... Jaky je rozdim mezi OP a pasem? Na obojim ma rodne cislo, jmeno atd... Cestovat po EU se da na oboji (dokonce i v zahranici se da ucet otevrit na oboji, ale v CR to nejde?). Je mozne, aby proti me banka diskriminovala jen proto, ze nemam OP (na vydani OP nemam narok ze zakona, jinak bych si jej vyridila). Muzete mi dat nejake cislo zakona atd, ktery rika, ze musim mit OP pro zalozeni uctu? Nebo si proste banky tvori vlastni 'zakony', jak se jim to hodi? Ja ucet v CR zalozit potrebuji (stav. sporitelna mi po 15 letech ukoncila smlouvu a potrebuji ucet, kam vse prevest - do zahranici do neni mozne, uz jsem se ptala)...

Odpověď

Dobrý den,

chápeme Vaše rozčarování, ale nejjednodušší cesta bude tento váš dotaz poslat na klientské centrum vybraných bank a vybrat tu, která vám výjde vstříc.

Základní rozdíl mezi OP a Pasem je uvedení adresy bydliště, ten v pase logicky chybí a i proto ho banky u občanů ČR nechtějí uznávat, resp. k němu vyžadují jiný doklad alternativní k českému OP - třeba OP z jiné krajiny EU, kde má občan ČR trvalý pobyt. Ve vašem případě by se mohlo jednat o britské BRP (Biometric residence permit) (https://www.gov.uk/biometric-residence-permits), ve kterém bude uvedena vaše trvalá adresa ve Spojeném království.

Nemáme ambici suplovat právní poradnu, nebo komentovat obchodní podmínky bank, banky jsou komerční subjekty podnikající na vlastní podnikatelské riziko a tedy mají volnou ruku ve stanovení podmínek pro otevření běžného účtu, resp. k rozsahu dokladů, které k tomuto kroku vyžadují.

Výplata prostředků ze stavebního spoření by nicméně měla být realizovatelná i postovní poukázkou typu B a tedy vyplacena v hotovosti na pobočce České pošty.

hezký den,

www.finberry.cz


Dotaz

Dobry den, potrebuji poradit, jak zalozit sporici ucet v CR. Ziji dlouhodove v Britanii. Jsem obcanem CR, nemam v CR trvale bydliste a nemam OP. Mam cesky pas a britsky ridicak. Posilala jsem nekolika ceskym bankam dotaz o moznosti otevreni uctu, a jejich odpoved je, ze ucet mi otevrou jen na OP. Vysvetlila jsem jim, ze OP nemam, protoze nemam trvale bydliste v CR a tudiz nemam na vydani OP ze zakona narok. Banky trvaji na predlozeni OP s tim, ze nejake narizeni rika, ze obcane CR musi predlozit OP a pres to proste nejede vlak. Je tu nejaka moznost, jak si mohu otevrit ucet v CR nez OP? Zda se mi podivne, ze cizinci z tramtarie, ktery byl v CR par tydnu banky ucet bez problemu otevrou na pas, ale obcan CR takovou moznost nema...

Odpověď

Dobrý den

chápu Vaše částečné zklamání, ale tato oblast je plně v kompetenci jednotlivých bank, resp. jejich pravidel a postupů dle platných obchodních podmínek. U většiny bank klient musí být schopen dokladovat trvalé bydliště. Nezáleží přitom jestli v ČR nebo jiném státě EU. Bohužel, řidičský průkaz jiného členské státu v tomto případě s největší pravděpodobností stačit nebude.

I u cizinců z "tramtárie" je kromě pasu zcela určitě vyžadován ještě další doklad a pak taky prokázání adresy pobytu (nemusí být nutně trvalý) v ČR.

Přejeme hodně štěstí!

team www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, nedávno jsem jsem s poradcem Modré pyramidy podepsala Smlouvu o stavebním spořením. Až doma při čtení podmínek jsem přišla na to, že mi spoustu věcí zatajil a smlouva pro mě není vůbec výhodná. Mám zájem smlouvu zrušit, ale poradce se mi nějak náhodou stále "vyhýbá". Pokud bych se s ním nedohodla na zrušení smlouvy, je pravda, že smlouva po 3 měsících neaktivity (nepošlu tam žadné prostředky) zaniká. Není lepší pro tyto případy přece jen mít "něco" v ruce, kde bude můj požadavek a podpis? Děkuji. EMA

Odpověď

Dobrý den,

vaše zkušenost s poradcem je v každém případě politováníhodná, v žádném případě ale nedoporučujeme čekat, že jakákoliv smlouva sama zanikne v případě vaší neaktivity.

Doporučujeme kontaktovat přímo MPSS a tuto záležitost řešit ve standardním reklamačním řízení, věříme, že MPSS bude mít zájem vás uspokojit a jako klienta vás neztratit.

Hezký den!

www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, převádím si hypotéku k jiné bance, a jelikož jsem původní hypo uzavřel na fixaci po celou dobu splácení (30let), tak musím bance zaplatit POPLATEK za předčasné splacení hypotéky ve výši 25% z jistiny, což je cca 250.000,-Kč. Chci se dotázat, zda se nejedná o rozpor s dobrými mravy?

Odpověď

Dobrý den,

jakékoliv poplatky se vždy řídí platným sazebníkem poplatků příslušné finanční instituce, se kterým obě smluvní strany na začátku souhlasili, nebo se ve smlouvě domluvili, že je možné ho později i jednostranně měnit a upravovat (...většina případů).

Ač se výše poplatku zdá vysoká, je pravděpodobné, že je poplatek oprávněný. K diskuzi samozřejmě zůstává důvod proč fixovat hypotéku na celou dobu 30 let.

Banky většinou přistupují na snížení, nebo celkové odpoštění sankce v případě, že je daná hypotéka nahrazovaná novou, třeba u prodeje původní nemovitosti a současné koupě nové.

hezký den,

www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den. Chtěl jsem si uzavřít hypotéku, k níž jsem požádal o flexibilitu. Jde o hypotéku KB. Hypotéku jsem zatím nečerpal, stav hypotéky je nula, ale musím platit za flexibilitu, tj. poplatek 99 korun jen za to, že jsem již podepsal hypotéční smlouvu. Považuji to za absurdní, že platím za službu, kterou do doby než vyčerpám, nemůžu využít... Není to absurdní poplatek?

Odpověď

Dobrý den,

v momentě kdy podepíšete jakukoliv smlouvu, souhlasíte s tím co je v smlouvě a jiných smluvních dokumentech domluveno. Jakkoliv tedy můžeme rozporovat logičnost toho poplatku, dobrovolně jste se zavázal ho platit a tedy v tétochvíli již není zcela na místě se nad tím pozastavovat. Logika toho poplatku je stejná jako logika poplatku za čekání taxíku :) s ním také nikam nejedete, on "pouze stojí" ale za jeho čas a služby již platíte, jelikož jste objednávkou vstoupil do smluvního vztahu s taxikářem a akceptoval jste jeho cenník služeb.

Hezký den,
www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, před třemi lety si manžel nechal sloučit své půjčky u banky UCB. Jelikož se, jak paní poradkyně sdělila,jednalo o částku vyšší než 500 tisíc,bylo nutné aby měl spoludlužníka. Podepsala jsem... Manžel tři roky platil, teď se dostal do problémů, takže platí neplatí. Rozvádíme se. Mám nějakou šanci se z úvěru vyvázat? Po rozvodu budu sama se dvěma dětmi, bez majetku... Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

odpovědí Vás asi nepotěšíme. V principu je jedno jestli na dané úvěrové smlouvě jste, nebo nejste uvedena jako spoludlužník. Po dobu manželství, ve kterém nebylo společné jmění manželů úředně rozděleno, totiž za závazky každého z manželů ručíte společně a nerozlučně. Za standardních podmínek tedy nemáte moc šancí se ze stávajícího úvěru vyvázat. U případného soudního sporu by situaci z vašeho pohledu dále komplikoval i fakt, že jste smlouvu fyzicky podepsala a tedy jste si byla vědoma souvisejících úvěrových rizik.

Je nám líto, že nemáme pozitivnější informace, přejeme ale hodně štěstí.

team www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, jeden člověk mi již před více než týdnem (9.7., dnes je 17.7.) odeslal platbu z účtu vedeného u Airbank na účet vedený u ČSOB, peníze se mu odečetli, ale platba pořád nedorazila, a to i přesto, že oba účty jsou vedené v České republice, tudíž by měly peníze být už několik dní na účtu. Peníze byli i podle screenu, který mi daný člověk poslal odeslány skutečně na správný účet. Jak se dá daná situace řešit ? Je vůbec reálné, že platba trvá takhle dlouho ? Airbank jsem kontaktoval, zatím je to bez odezvy. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den

standardní mezibanková platba v rámci České republiky musí být připsána na účet přijemce v termínu tzv. "D+1", tedy následující pracovní den po dni, ve kterém byli prostředky odepsány z účtu odesílatele. Pokud trvá převod déle, je evidentní, že se někde stala chyba. Dle našeho názoru ale transakci musí reklamovat odesílatel u své banky (Airbank).

Také je potřeba zdůraznit, že potvrzení o platbě ve formě screenshotu o ničem nevypovídá, obrázek je možné upravit a je taky možné, že banka prostředky odesílateli třeba na druhý den vrátila z důvodu jakékoliv možné chyby třeba v jejím zpracování.

Hezký den,
www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, mám termínovaný vklad na 5 let, úroková sazba 3% p.a. s výplatou úroku při splatnosti. Jaký bude celkový úrok? Bude to 15% nebo 15,92%?

Odpověď


Dobrý den,

a co myslíte vy? :) jen doplním, že k opravdu správnému výsledku ještě potřebujete vědět, jestli banka úrok připisuje k jistině (nevyplácí ho vám, ale technicky připisuje k jistině), jakou úrokovou konvenci banka uplatňuje (tedy na kolik dní banka rozkládá daný kalendářní rok) a podobně. Nakonec nezapomeňte na srážkovou daň z úrokového výnosu.

Držíme palce, team www.finberry.cz


Dotaz

Dobry den, prosim, dokazali byste poradit jakym zpusobem nejlepe/nejlevneji prevest/poslat vysokou castku cca kolem 1.000 000Kc na ucet v zahranici a to mimo Evropskou unii. Vyplati se prevod z uctu u KB nebo je lepsi penize vybrat a prevest jinym zpusobem? Jak probiha prepocet, pokud jsou penize na ceskem uctu v mene EUR a posilaji se na zahranicni ucet v mene USD? Predem dekuji za odpoved a preji prijemny den.

Odpověď


Dobrý den,

doporučujeme obrátit se na jednu z mnoha specializovaných společností, poskytujících služby měnových transferů a cezhraničních převodů peněz. Samozřejmě je možné peníze převést přímo z účtu u KB, ale specializované společnosti téměř určitě poskytnou výhodnější podmínky.

team www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den. Dne 18.5.2015 jsem od Modré pyramidy stavební spořitelny obdržel "Oznámení o ukončení smlouvy o stavebním spoření". Ukončení smlouvy odůvodňuje mimo jiné odkazem na "Všeobecné obchodní podmínky" a tím, že "Modrá pyramida stavební spořitelna již dále nesouhlasí s dalším navýšením cílové částky". Všeobecné obchodní podmínky však nedávají stavební spořitelně možnost výběru, zda souhlasit či nesouhlasit s navýšením cílové částky, konkrétně čl. 9, odst. 7 k přespoření uvádí že "v takovém případě účastník výslovně souhlasí s tím, že přespořenou částku zaokrouhlenou na celé tisíce Kč nahoru stavební spořitelna považuje automaticky za novou cílovou částku a rozdíl úhrady vzniklý navýšením cílové částky stavební spořitelna zúčtuje k tíži účtu účastníka". Právo na nesouhlas s takovýmto postupem má dle čl. 9, odst.7 pouze účastník. Dále je v oboustranně odsouhlasených Všeobecných obchodních podmínkách ujednáno v čl. 10, odst. 1, že "Stavební spořitelna může smlouvu vypovědět jen z důvodů uvedených v těchto VOP". Obdržená informace o "ukončení smlouvy" má fakticky charakter výpovědi a takováto výpověď není dle VOP ze strany stavební spořitelny přípustná. Dále SS uvádí, že "došlo k dosažení účelu Smlouvy ve smyslu ustanovení § 603 zákona č. 89/2012 Sb. občanského zákoníku". § 603 říká, že "Práva a povinnosti zaniknou uplynutím doby, na kterou byly omezeny." Vhledem, k tomu že smlouva byla časově omezena pouze minimální dobou spoření, nelze dle mého názoru toto ustanovení občanského zákoníku použít. Tento paragraf neříká nic o "účelu Smlouvy" a účel smlouvy nebyl z mé strany dosažen. Dále SS uvádí, že pokud ode mě neobdrží vyplněné Prohlášení, bude zůstatek mého účtu stavebního spoření zaslán poštovní poukázkou na moji adresu. Vzhledem k tomu, že se jedná o částku > 300.000,- Kč, chystá se stavební spořitelna porušit zákon 254/2004 Sb. o omezení plateb v hotovosti § 4 odst. 1 "Poskytovatel platby, jejíž výše překračuje částku 270 000 Kč (dále jen „limit“) je povinen provést platbu bezhotovostně.". Vzhledem k uvedeným okolnostem nesouhlasím s ukončením/výpovědí smlouvy o stavebním spořením, protože ho považuji za neplatné. Text výpovědi zde https://goo.gl/GoGn7R, VOP zde https://goo.gl/oSXctR Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

chápu Vaše rozhořčení z postupu Modré Pyramidy, ale odkázat Vás můžu jen a pouze na její klientské oddělení. Není naším úkolem a ani v našich kapacitách posuzovat jednotlivé sporné obchodní případy mezi klienty a poskytovateli produktů.

Poskytnout ale můžeme obecně platnou radu - spořit je možné lépe a výhodněji mimo produktů stavebního spoření, pokud tedy tento produkt využíváte jako produkt spořící, doporučujeme se poohlédnout jinde a s tím také rádi poradíme.

Hezký den,

team www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, nevim již na koho se můžu obrátit ohledně rady.. Přišel nám dopis od REIFFEISSEN ohledně toho že nám kvůli situaci na trhu vypovídají smlouvu na stavební spoření vedené na mou manželku... Kvůli úročení které nejsou schopni plnit (2%) tuto chtěji vypovědět. Měla smlouvu založenou v roce 2003 na cílovou částku 200tis. Vzhledem k tomu že se měnilY podmínky tak jsme tuto ještě před změnami podmínek (jednalo se o změnu státní podpory která se posléze stejně snížila i u starých smluv) navýšili. V roce (asi) 2008 na 600tis. Jelikož chápu, že mají možnost získat peníze na trhu levněji než na 2% úrok tak bychom k tomu přistoupili, mám ale problém v tom že máme naspořeno sotva 250tis a z cílové částky navýšené na 600tis jsme dopláceli rozdíl cílových částek tedy 4tis korun a tuto částku nám reiffeisen ani nenabídla vrátit, Poradce který s námi smlouvu uzavíral říkal že to je bohužel možné, mě to připadá velice nemorální jelikož pokud bychom odstoupili od smlouvy my museli bychom vrátit v případě nedodržení podmínek určité sankce za předčasné zrušení apod, nevím tedy pokud toto udělá spořitelna tak proč by si měla nechat poplatek za něco co nám neposkytli? děkuji za odpověď popř. o radu kam se obrátit protože rozdíl nenaspořené částky je stále 3,5tis korun které byly zaplaceny zbytečně. s pozdravem Zdeněk

Odpověď

Dobrý den,

dle prvotního náhledu na Váš případ budou podstatné podmínky, za jakých došlo k navýšení cílové částky. Je totiž velice nepravděpodobné, že by stavební spořitelna vypověděla smlouvu ve stavu spoření (tedy ne ve stavu již dospořeném). Doporučujeme proto přímo se spořitelnou projít smluvní dokumentaci a zejména dokumentaci související s navýšením z roku 2008 a pečlivě si ověřit jakou smluvní a právní formu ono navýšení mělo a jak se v souvislosti s navýšením cílové častky posunul i termín pro její dospoření.

V každém případě, pro účely spoření a zhodnocení úspor stavební spoření není ideální, na trhu existuje množství jiných, výhodnějších možností, se kterými rádni pomůžeme.

Hezký den,

team www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, potřebuji poradit, jak uchopit naši situaci s přítelem. V září se budeme brát a chtěli bychom si pořídit vlastní bydlení. Přítel ještě dva měsíce bude splácet exekuci, a také má asi 20tis. dluh u své zdravotní pojištovny. Také se snažíme o miminko. Chtěla bych se zeptat, jaké jsou naše šance na získání hypotéky; zda bude problém přítelova exekuce (předpokládám, že v době žádosti o hypotéku již splacená); zda bude problém mé případné těhotenské bříško. Můj hrubý příjem je 26400,-CZK, přítelův 23000,- CZK (plus většinou nějaké prémie cca 1000,-CZK; na účet příteli v současnosti chodí výplata ve výši cca 12300,-CZK). Našetřeno bohužel nic nemáme. Děkuji a přeji příjemný den.

Odpověď

Dobrý den,

vaše situace není jednoduchá, ale ani neřešitelná. Samozřejmě je nutné, aby v momentě podání žádosti o hypotéku byla exekuce již kompletně doplacena, dluh u zdravotní pojišťovny se problémem může stát hodně rychle právě překlopením do další exekuce. Důležitý je také stav vás obou v úvěrových registrech, tedy platební disciplína u minulých půjček.

Ani těhotenství nebrání čerpání hypotéky, tady je ale potřeba zachovat střízlivý odhad vašich příjmů a tedy i možnosti splácet budoucí hypotéku - po narození dítěte Váš příjem klesne o více jak dvě třetiny a mateřská, resp. rodičovský příspěvek téměř určitě použijete v plné výši na výdaje související s dítětem.

Shrnuto - hypotéka jako taková problém nebude v případě vyřešení současných dluhů a čistého úvěrového registru, je jen potřeba její výši zvolit střízlivě a udržatelně, s čím rádi pomůžeme.

Hezký den,

team www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, mám účet u mBank, v lednu jsem převáděla do slovenské banky Zuno částku 6000,-. Mbank si za toto strhla 220,-Kč. 28.3. mi byla stržena částka 1547,93,-Kč , po mém doptání mi bylo sděleno , že je to poplatek zprostředkovatelské bance ( Česká spořitelna ) , jelikož byla vybrána možnost poplatkové instrukce OUR. Je opravdu poplatek zprostředkovatelské bance oprávněný a reálný? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

bohužel neznáme do detailu poplatkovou strukturu mBank ani typ platby, který jste zvolila. Obecně lze říct, že jednalo by se o platbu SEPA, je ten poplatek opravdu nezvykle vysoký, na straně banky příjemce by se jednalo o téměř 26 procent platby, což je možné považovat na téměř nereálné.

V případě pochybností zcela určitě podejte reklamaci poplatku a žádejte banku o přesné vyčíslení nejen jeho výše, ale i struktury.

Hezký den,

team www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, můj obchodní partner mi poslat omylem na účet větší sumu EUR. Fakturuji v EUR a částku mi připsala banka na CZK účet v Kč. Tuto sumu musím vrátit. Když jsem se domlouval s partnerem na vrácení peněz v EUR tak jsem zjistil, že na kurzu značně prodělávám. Musím mu tedy vrátit přeplatek v EUR nebo mu ho mohu poslat v Kč ve výši jako mi je připsala banka na můj CZK účet ? Je to přeci jeho chyba .

Odpověď

Dobrý den,

bohužel v této věci Vám asi nebudeme schopni pomoct. Neznáme detaily vaší domluvy s bankou (o vedení příslušných účtů a účtování transakcí v jednotlivých měnách) a ani domluvu s vaším obchodním partnerem o pravidlech a odpovědnostech ve vztahu ke společnému platebnímu styku.

Jediné doporučení tedy bude - domluvit se s obchodním partnerem na pravidlech. Pokud poslal platbu na špatný účet a vám vznikla újma v důsledku kurzovního pohybu, logicky by měl manko snášet on, budeme-li se pohybovat v hypotetické rovině.

Hezký den,
www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, vstoupil jsem do II. pilíře důchodového pojištění. Jenže jsem zapoměl oznámit svému zaměstnavateli, že jsem tak učinil. Když jsem to oznámil zaměstnavateli, uplynul cca 1,5 roku (samozřejmě, že jsem to neudělal schválně, prostě jsem na to zapoměl). Teď mi přišel z finančního úřadu dopis, že na pojistném dlužím cca 35.000Kč. Chci se zeptat, zda je nějaká možnost, jak lze snížit toto pojistné na minimum, nebo alespoň o nějakou část. Již jsem FU kontaktoval a domluvil se na schůzce. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

situace je to nepříjemná, jelikož zákon stanovuje jasnou povinnost vstup do II. pilíře zaměstnavateli oznámit. Právě zaměstnavatel je ze zákona "plátce pojistného" a tedy za vás v důsledku neoznámení odváděl 1,5 roku pojistné ve špatné výši.

Co s tím - pojistné budete muset doplatit. Je určitě správné že jste FÚ kontaktoval proaktivně z vaší strany, takto totiž máte nárok na snížení případného penále minimálně o polovinu (penále je 10% z dlužné částky), ve výsledku to ale záleží na příslušném FÚ.

Držíme palce!
www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Chci vypovědět kreditní kartu u Citibank, v podmínkách mají, že jim musím zavolat a zažádat o jakýsi výpovědní formulář. Je to asi z toho důvodu, aby mohli klienta přesvědčovat, aby to nedělal. Stačí sepsat klasickou výpověď se všem náležitostmi a s ověřeným podpisem ji poslat bance? Musí takovou výpověď akceptovat, nebo má nárok trvat na vlastním výpovědním formuláři. Děkuji

Odpověď

Dobrý den

je potřeba si pečlivě pročíst příslušné ustanovení obchodních podmínek banky. Obecně sice platí, že výpověď obsahující všechny potřebné náležitosti je platná, ale banka si tento proces může v obchodních podmínkách upravit třeba zmíněnou podmínkou použití vlastního formuláře. Předpokládáme, že tuto informaci Vám bez problémů poskytnou přímo na infolince Citi, přesvědčovat k jiným věcem se zcela určitě nechat nemusíte.

Hezký den,
team www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jsem vlastníkem 1/4 rodinného domu a plánuji rozsáhlou rekonstrukci, zhruba ve výši 1,3 mil. Tuto rekonstrukci bych chtěl financovat hypotékou, a tudíž bych zastavil svou 1/4 domu. Znamená to pro mě nějaké větší problémy s vyřízením? Případně je lepší varianta financování? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

u rodinného domu bude zcela určitě potřeba se domluvit i s vlastníkem/vlastníky zbývajících 3/4, jelikož do zástavy pro financující banku bude potřeba dát celou nemovitost - není možné ručit pouze její čtvrtinou. Jiná situace by nastava v případě, že by jste pro banku měl jako zástavu k dispozici jinou nemovitost v požadované hodnotě.

Co se týče výše hypotéky, vše záleží na znalecké hodnotě nemovitosti kterou plánujete rekonstruovat - její ohodnocení bude nutnou podmínkou každé banky a až na základě výsledku bude posuzována akceptovatelnost požadované výše hypotéky. Pokud pro rekonstrukci již máte vypracovaný projekt, banka bude schopna odhadnout i hodnotu budoucí, tedy po rekonstrukci.

Podstatné pro banku bude taky prokázání výše vašeho příjmu a jeho zdroj, tedy jestli jste zaměstnanec, podnikatel, nebo máte příjem z jiného zdroje.

Co se týče vyřízení hypotéky jako takové, vše záleží na výsledku výše uvedených kroků a hlavně domluvě všech vlastníků nemovitosti - konzultanti Finberry Vám s celým procesem rádi pomůžou.

Hezký den,
www.finberry.cz


Dotaz

Dobry den, v Dubnu 2016 mi konci 3lete fixacny obdody na hypoteku a zbyva cca 1,2 mil kc. Mohou zbytek penez zaplatit najednou bez toho aby jsem se obaval sankci od banky? Dekuju

Odpověď

Dobrý den

samozřejmě, v případě konce fixačního období máte právo hypotéku částečně nebo i celkově vyplatit bez sankcí a jakýchkoliv poplatků. Můžete na použít vlastní zdroje, nebo hypotéku refinancovat do jiné banky. Pozor si dejte na čas, většina bank má až měsíční lhůtu na vyřízení vaší žádosti o mimořádnou splátku. Nenechávejte to tedy na poslední chvíli, nemusíte to totiž stihnout.

Nabídku na případné refinancování s nejlepší možnou úrokovou sazbou Vám rádi zpracují i konzultanti finberry, stačí se ozvat na info@finberry.cz.

Hezký den!
www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, chtěl bych investovat částku 300 tisíc kč. s investičním horizontem 10let. Mám vybrané dvě varianty a chtěl bych Vás požádat o vzájemné posouzení těchto variant. 1 varianta - AXA generaceX: částku vložit na AXA CZK Konto a dále po měsíčních intervalech posílat 2500kč do podílových fondů AXA - Vyvážený profil 2 varianta - CS Vyvážený Mix FF: částku vložit na Sporoinvest dále po měsíčních intervalech posílat 2500kč do podílových fondů Vyvážený Mix FF. Prosím o Váš názor na vybraná řešení. Prosím o Váš názor na vybraná řešení. Jenom pro úplnost dodávám, že u druhé varianty mam nákup pod. listů. zcela zdarma (bez poplatků) Velmi děkuji

Odpověď


Dobrý den,

asi Vás nepotěšíme, ale posuzovat vhodnost konkrétní investice nebo porovnávat několik vedle sebe stojících investičních alternativ bez znalosti klienta, předchozí důkladní analýzy jeho potřeb, očekávání, finanční historie a bez pečlivé definice klientského investičního profilu by z naší strany bylo spekulativní a vůči vám neprofesionální.

Rádi tuto věc s Vámi probereme osobně, kontaktujte nás přes www.finberry.cz pro domluvení případných dalších kroků.

Hezký den!
team finberry


Dotaz

Dobrý den, před cca. 6ti lety jsem si zřídil kreditní kartu od Komerční banky. Platnost karty skončila před cca. 1,5 rokem. Tím jsem věc považoval za ukončenou. Nyní se banka ozvala, že chce uhradit poplatek za vedení karty za období, ve kterém již karta nebyla aktivní. Po mém dotazu, jak je možné, že mám platit za období, ve kterém již karta nebyla aktivní (banka ani nezaslala novou kartu), mi bylo pracovnicí banky řečeno, že údaj "Platnost do" uvedený na kartě není důležitý a že karta platí dál. Má tedy banka právo po mě vymáhat poplatky za zmíněné období? Děkuji za odpověď Tomáš Hájek

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz je potřeba rozdělit do dvou částí...

Tou první částí je platnost Smlouvy o vydání kreditní karty, ve které musí být uvedena i její časová platnost a pravidla vydávání karet (plastů), které jsou pouze prostředkem k čerpání a využívání domluveného úvěrového limitu... Na tady tu část zřejmě reagovalal i pracovnice banky, která vás sice infomovala ze "karta platí dál", myslela ale pravděpodobně právě Smlouvu o vedení karty, která může platit dál (že pracovnice banky nezná rozdíl mezi plastem a smlouvou ponechme stranou). Tady je klidně možné, že smlouva je uzavřena na dobu neurčitou a podstata problému tkví v tom, že po expiraci původní karty vám banka nezaslala novou, i když u sebe v systému ji technicky "vydala" a tedy ji eviduje a taky účtuje příslušné poplatky. Důležité tedy je, jak vám banka novou kartu zaslala, tedy jestli na pobočku (musí tedy evidovat záznam o jejím doručení a ne-odevzdaní do vašich rukou), nebo obyčejnou poštou, kdy skutečné doručení na vaši adresu není možné dohledat. Banka taky musí evidovat moment aktivace nové karty, tedy operaci, která vždy vyžaduje zapojení klienta a která novou kartu po fyzickém doručení klientovi "zapne". V obou případech reklamujte fakt, že nová karta vám nebyla doručena, nemohla být tedy ani aktivována a logicky jste tedy nemohl úvěrový limit využívat. Banka nemá právo vám poplatek za její vedení účtovat.

Druhou možností je, že Smlouva o kreditní kartě opravdu přestala platit v den expirace karty (plastu), ale ve Smlouvě je klauzula o její automatické obnově a na tu se pracovnice banky odvolává. Opět lze použít argumenty o nedoručení nové karty, taky je ale nutné zjistit jestli banka opravdu má váš souhlas s automatickou obnovou smlouvy, pokud ano - jestli jste ho poskytl bance za základě dostatečných a srozumitelných informacích, které vám byli před podpisem smlouvy poskytnuty.

Ať je skutečný důvod jakýkoliv, platí obecné pravidlo že banka nesmí účtovat poplatky za produkty, které nevyužíváte, resp. využívat nejste schopni - u nedoručené a neaktivní karty to platí beze zbytku, proto podejte reklamaci a určitě nic neplaťte.

Přejeme hodně štěstí - do budoucna zkuste vybrat banku, která vám kreditní kartu poskytne za férovějších, nebo ideálně žádných měsíčních poplatků za její vedení.

www.finberry.cz

 


Dotaz

Dobrý den, rád bych se zeptal na Váš názor na situaci u meziúvěrů stavebních spořitelen: Jako klient skupiny Wustenrot jsem při při prodeji RD, financovaného obvyklým MÚ/Ú v poměru 15 a 8 let trvání k velké nelibosti zjistil, že bych za předčasné splacení (i při prodeji nemovitosti) musel zaplatit za každý zbývající rok MÚ 3% z cílové částky! Jde se tomuto nějak bránit, například z odůvodněním na jednostranné zhoršení podmínek smlouvy ze strany spořitelny, ke kterému prokazatelně k 1.1.2014 došlo? Děkuji a přeji příjemný den.

Odpověď

Dobrý den,

je nám to líto, ale server bankovnipoplatky.com se rozhodl naši poradnu ukončit a nahradit komerční poradnou od Zuno bank, vašemu dotazu se tedy již nemůžeme věnovat, zkuste se obrátit právě na poradnu Zuno.

děkujeme, team finberry.
www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den. Mám prosbu ohledně práva na vyúčtování splátek. V srpnu 2013 mi Home Credit sloučil dva úvěry a k 13.8.2013 jsem dlužil 99 189,- Kč. Po zaplacení 5 ti splátek po 2883,- Kč ( 14 415,- Kč) mi dluh narostl(!) na 99 710,- Kč. Žádám už 5x o řádné vyúčtování, ale marně. Dostávám odpověˇpouze slovy "vše je v pořádku". Jejich měsíční vyúčtování je pouze slovní " nejste v prodlení". Mám právo chtít podrobné vyúčtování ? Nevím jaké poplatky a služby (žádné jsem si neobjednal) platím. Děkuji za radu. Chlaň František

Odpověď

Dobrý den,

jelikož se jedná o půjčku nebankovní a neznáme konkrétní detaily vaší smlouvy, není možné odpovědět paušálně.

Doporučujeme velice pečlivé nastudování smlouvy, obchodních (úvěrových) podmínek a souvisejících dokumentů, zejména sazebníku poplatků. Úvěrová společnost má právo účtovat pouze poplatky jednoznačně a srozumitelně uvedené v sazebníku poplatků a to samé platí i o výši úroků, nebo celkového RPSN. Je samozřejmě více jak překvapivé, že i po zaplacení 5ti splátek došlo k celkovému nárustu vašeho dluhu, ale k jednoznačnosti a srozumitelnosti samozřejmě patří i jasné vyúčtování splátek úvěru ve struktuře jistina, úrok, poplatky a případně i sankční úrok nebo sankční poplatky. Zde je taky nutné si ověřit na jakém postupu a na jaké formě úvěrového výpisu jste se s úvěrovou společností domluvili ve smlouvě nebo úvěrových podmínkách, toto je u jednotlivých společnosti zásadně liší (zejména na nebankovém trhu hotovostních půjček...).

Dalším řešením může být samozřejmě podání oficiální stížnosti a její následné postoupení nadřízenému orgánu dozoru, třeba Kanceláři Finančního arbitra ČR (http://www.finarbitr.cz/).

Hodně úspěchů!

www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, když si např. 15. 3. 2014 vložím vklad (na spořící účet) do banky, od jakého dne mi ho začíná úročit? Hned od 15.? Nebo až od 16.? Jde mi o to, kolik dní mi první rok (tj. od 15. 3. do 31. 12) bude banka úročit. Děkuji za odpověď, hezký večer

Odpověď

Dobrý den,

banka úroky připisuje na konci "technického bankovního dne", tedy v momentě jakési denní uzávěrky. Váš příklad je poněkud komplikovanější, 15. 3. je sobota a většina bank vám tedy peníze na účet připíše až s pondělním datem 17. 3.  i když je na pokladně banky fyzicky vložíte již v sobotu. Ale pokud to zobecníme, ano, za den, ve který vložíte peníze na účet, vám již budou vypočteny úroky, připsány budou následně na konci měsíce.

hezký den,
www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, zajímalo by mne zda penzijní fond (v mém případě Allianz), u kterého mám vedené penzijní připojištění (3.pilíř), má zákonnou povinnost zaslat roční výpis z účtu. Mám tu zkušenost, že penzijní fond mi odmítá tento výpis zaslat s tím, že cituji" Nárok na jeho odeslání mají účastníci, kteří mají sjednánu částku přesahující 1000 Kč/měsíc." Dost dobře to nechápu. Prosím o příp. číslo zákona a paragrafu, kterým by se fond měl řídit.

Odpověď

Dobrý den,

výpisy z účtů penzijního spoření řeší jednoznačně příslušný zákon, tedy zákon o doplňkovém penzijním spoření č. 427/2011 Sb. v §125, kde uvádí, že "Penzijní společnost je povinna zaslat účastníkovi nebo jinému příjemci dávky bezplatně výpis za kalendářní rok do jednoho měsíce po skončení kalendářního roku a v případě převodu prostředků účastníka nebo účastnického fondu k jiné penzijní společnosti bez zbytečného odkladu."

Doporučujeme tedy kontaktovat vaši penzijní společnost a žádat o nápravu.

hezký den,
www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, před rokem jsem si s přítelkyní vzal půjčku, bohužel po roce v práci jsem byl propuštěn, momentálně se dostáváme do složité situace, kdy příjem máme 11 000 a odtah kolem 13 000 (nájem, služby) na méně se nedostanem. Předpokládám že z důvodu, výplaty přítelkyně nám nepomohou ani s příspěvkem na bydlení. Z odtahu je jen 4000 právě na úvěr u ČS. Myslíte, že se domluvím s bankou o naši neschopnosti splácet a na nějakém bankou navrhované situaci, do doby než se najde nová práce. Obávám se, že se se mnou nebudou chtít bavit se slovy, že jsem uzavřel smlouvu za nějakých podmínek ... Ještě bych dodal, že půjčku mám pojištěnou, ale podmínky v ní uvedené pro ztrátu zaměstnání splněny nebyly. Děkuji za odpověď a radu. Svůj problém Vám mohu detailněji popsat neveřejně, ale víceméně je to nejdůležitější zde. S pozdravem.

Odpověď

Dobrý den,

neznáme podrobnosti vašeho případu, ale obecně lze říct, že pokud klient v minulosti splácel své závazky korektně, má každá banka snahu se na splácení domluvit - klient, který nesplácí, je totiž pro banku výrazně větším problémem, než-li klient, který se ozve sám a má snahu svoji situace aktivně řešit... Určitě tedy doporučujeme banku informovat o vaši nepříznivé finanční situaci ještě předtím, jak nastane problém se splácením, požádejte třeba o prodloužení splatnosti půjčky a tím i snížení měsíční splátky, nebo zkuste půjčku refinancovat u jiné banky za nižší úrokovou sazbu.

Co se týče pojištění splácet - bohužel nejčastějším problémem je, že zaměstnanec akceptuje ukončení pracovního poměru tzv. "dohodou", což prakticky znamená, že ze zaměstnání odešel sám a dobrovolně, proto bohužel žádné plnění z pojištění ztráty zaměstnání očekávat nemůže.

hezký den,
www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, mám následující dotaz. Měl jsem na sebe (za svobodna) hypotéku, kterou jsem nesplácel - exekuce v roce 2013 - prodejem bytu jsem zaplatil bance exekuci. Nyní by si moje manželka chtěla vzít ,,pro sebe,, hypotéku na byt. Nebude jí v tom bránit moje finanční historie? Případně jakým způsobem by se ona k hypotéce dostala, aby si mohla pořídit bydlení a začít ,,normálně,, fungovat? Nikdy žádné dluhy, ani půjčky neměla. Moc Vám děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

banky v úvěrových registrech zpravidla kontrolují 4-5 letou finanční historii žadatele o hypotéku. Záznam o tzv. zesplatněné hypotéce a vykonané exekuci v roce 2013 Vám může výrazně zkomplikovat čerpání hypotéky nové a to i navzdory tomu, že jste v uplynulém roce svůj problém řešil jako svobodný. Manželé v rámci SJM vždycky o hypotéku žádají společně a banky samozřejmě posuzují finanční a platební historii obou žadatelů.

Neznamená to ale automatickou diskvalifikaci z jakékoliv hypotéky - banka pečlivě posoudí obchodní parametry požadovaného úvěru, tedy jaký objem vlasních zdrojů do financování vložíte (a tedy jaké % hodnoty nemovitosti chcete čerpat), o jakou nemovitost se jedná, kde se nachází a v jakém je stavebním stavu. Rozhodující bude také věrohodné prokázání dostatečných příjmů obou žadatelů a pozitivní úvěrová historie manželky. Tyto všechny vstupy nakonec rozhodnou, jak se banka (nebo více bank) k vaší žádosti postaví. Zkusit je to určitě zapotřebí.

V případě dotazů nebo návrhu dalších možných kroků se můžete obrátit i na některého z našich finančních expertů.

Hodně štěstí!
www.finberry.cz


Dotaz

Dobrý den, dostala jsem se do situace, kterou musím řešit přes nebankovní půjčku. Mohla bych od Vás dostat tip na spolehlivou instituci, která mi toto umožní? Velmi děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel nepíšete, jak zásadní je to situace a proč ji musíte řešit právě nebankovní půjčkou... Obecně lze říct, že nebankovní půjčky nikdy Vaši situaci nezlepší, ani nevyřeší... Pokud je důvodem jiný úvěr, který nedokážete včas splácet, čerpáním nebankovní půjčky sice problém vyřešíte na několik týdnů, pak se ale vrátí v několikanásobné výši... Taky platí, že většina problémů se splácením "standardních" bankovních půjček se dá řešit přímo s bankou, pokud klient komunikaci nezanedbá - každá banka raději přistoupí třeba na prodloužení doby splatnosti a změnu podmínek úvěru, než-li by se hrnula do exekuce, která je nákladní a často s nulovým výsledkem...

Pokud ale čekáte obecnou odpověď na výběr nebankovní společnosti, zcela určitě je potřeba vybírat mezi standadními společnostmi typu Provident, Cetelem nebo HomeCredit a obloukem se vyhnout jakýmkoliv nabídkám z novinových inzerátů nebo letáků v poštovních schránkách. Taky je potřeba do posledního detailu prostudovat předkládanou úvěrovou smlouvu, nic nepodepisovat po jejím prvním předložením ale poradit se třeba s dalším členem rodiny... Pravidlem by taky mělo být nepodepisování žádného dokumentu, kterému nerozumíte - standardem u každé seriózní společnosti by mělo být klientské centrum, na které je možné se v každém okamihu obrátit a své dotazy předložit k vysvětlení.

Hezký den,
www.finberry.cz


Dotaz

Dobry den, mam hypoteku a banka mne informovala,ze k 31.12.2013 dojde ke zmene obchodnich podminek. Procetl jsem si tedy smlouvu a zde je uvedeno, ze pokud s tim nebudu souhlasit, mohu bance vyjadrit nesouhlas s prijetim novych obchodnich podminek. Pak by zustaly v platnosti puvodni obchodni podminky. Banka ma vsak,dle smlouvy, pravo v takovem pripade smlouvu vypovedet. Oslovil jsem banku, ze bych chtel vyjadrit nesouhlas s obchodnima podminkama a navrhl reseni. Me reseni banka akceptovat odmitla a navic mne informovala, ze pokud nebudu s prijetim podminek souhlasit, dojde k vypovedi smlouvy a nauctovani poplatku za predcasne splaceni smlouvy. Konkretne: pokud by nedošlo k dohodě a banka by využila svého práva vypovědět smlouvu, mohlo by být ze strany banky požadováno jednorázové splacení úvěru. V případě, že by se termín požadovaného mimořádného splacení neshodoval s termínem změny úrokové sazby, má banka právo požadovat poplatek dle Sazebníku banky (položka F.13.2.) ve výši 5 % z výše mimořádné splátky za každý započatý rok před koncem platnosti úrokové sazby nebo pevné odchylky, max. 25 % z výše mimořádné splátky. Moje otazka tedy je - zda je tento postup banky spravny? Ja bych chapal platit poplatky za predcasne splaceni, pokud porusim nejake podminky, ale v tomto pripade by davala banka vypoved me a nikoliv ja ji? Predem dekuji za vysvetleni

Odpověď

Dobrý den,

v případě, že k ukončení hypotečního vztahu s bankou dojde z důvodu neakceptace změn obchodních podmínek, banka by neměla za mimořádné splacení celé zbývající hypotéky účtovat žádný poplatek, jelikož, jak správně uvádíte, jedná se o ukončení smlouvy z rozhodnutí banky.

V každém případě je ale nutné pečlivě prostudovat konkrétní hypoteční smlouvu a související obchodní podmínky, zejména do hypotečních smluv banky rádi přidávají ustanovení, nad kterými se často a docela hrozivě pozastavujem...

hezký den,
www.finberry.cz


Sekce obsahuje celkem 41 dotazů. Výše vypsáno 0 - 30

Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

39593956432

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

2440


ČÍSLO TÝDNE - 2440 právě tolik korun bude stát od ledna roku 2025 roční dálniční známka. Poplatek za používání dalnic tak zdraží o 140 korun. Vláda plánuje, že každý rok se tento poplatek bude zvyšovat.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3730
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1490
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8790
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2760
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,9240
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,3100
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0974
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více