I hypotéky měly v létě prázdniny


24. 09. 2019  10:40     Tisková zpráva     komentáře (0)

V srpnu bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 6 153 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční pokles o 27,4 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně klesl o 23,9 % na 14,294 mld. Kč. Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték klesla meziměsíčně o 7 setin procentního bodu na 2,61 procenta (y/y +0,08 p.b.). Průměrná výše hypotéky dosáhla 2,323 mil. Kč (y/y + 110 000 Kč).

I hypotéky měly v létě prázdniny
 

241

„Ve výsledcích hypotečních bank se opět začala projevovat sezónnost (letní prázdniny), která byla před rokem 2016 naprosto běžná,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. „Situaci tedy nevidím nijak dramaticky. A menší než loňské budou i objemy hypoték v následujících měsících. Loni v říjnu začala platit přísnější pravidla pro poskytování hypoték, což akcelerovalo poptávku v měsících předcházejících této změně a v září až listopadu se tato poptávková vlna překlápěla do produkce a objemy sjednaných hypoték nadměrně narostly,“ dodává Libor Ostatek.

V úhrnu od začátku roku banky zatím uzavřely hypotéky za 113,3 mld. Kč. Za loňskými výsledky tak zaostávají o zhruba 25 miliard. „V součtu za celý rok očekáváme, že se objem sjednaných hypoték bude pohybovat okolo 180 miliard,“ říká Libor Ostatek.

Sazby hypotéky po prázdninách výrazně zlevnily

Průměrná úroková sazba v srpnu sjednaných hypoték činila 2,61 %. Během srpna a září však nabídkové sazby dál razantně klesly, což zachytil náš index nabídkových sazeb a tento pokles se později začne propisovat i do sazeb realizovaných hypoték. „Minimální nabídkové sazby se již nyní pohybují zhruba na úrovni 2,3 %,“ upřesňuje Libor Ostatek.

242

Stavební spoření je stále v útlumu

Stavební spořitelny v srpnu sjednaly 41 588 nových smluv, což je o pětinu více než ve stejném období loňského roku. V úhrnu od začátku roku roste počet sjednaných smluv o 7 %. Hlavní podíl na tom má Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), které se jak v červenci, tak nyní v srpnu podařilo v počtu sjednaných smluv (vč. navýšení) překonat i ČMSS. Zájem o nové smlouvy u této stavební spořitelny meziročně vzrostl o 69 %, přičemž v plusu byla ještě Wüstenrot stavební spořitelna (+13 %). Ostatní tři spořitelny uzavřely méně smluv než před rokem.

Lepší to není ani v oblasti úvěrů. Spořitelny v srpnu sjednaly 4 587 úvěrových smluv, což je o čtvrtinu méně než loni a celkový objem úvěrů meziročně klesl o 29,7 % na 4,260 mld. Kč. V úhrnu od začátku roku objem nově poskytnutých úvěrů činí 32,5 mld. Kč, což je o 32 % méně než loni. Pokles zaznamenávají všechny stavební spořitelny. Nejmenší je pokles Wüstenrot, jejíž produkce dokonce v posledních 3 měsících roste, čímž částečně umazává ztrátu ze začátku roku.

243

Zdroj: Golem Finance, www.hypoindex.cz, Stavebky.cz, ČTKI hypotéky měly v létě prázdniny

Diskutovat (0)


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více