III. díl:
Půjčka a zadlužení se stává standardem


24. 05. 2019  00:02     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Páteční seriál - lichva a katolictví: Dříve bylo zadlužení pro člověka poměrně velkým problémem a to i ve společenských vztazích. Zadlužený člověk představoval nezodpovědného dlužníka, který nemá dost vlastních prostředků, aby si mohl hradit výdaje z vlastních zdrojů. To samozřejmě neplatilo a neplatí o investičních půjčkách. ČTĚTE DÁLE!

III. díl: Půjčka a zadlužení se stává standardem
Stačí se podívat na vývoj v posledních sto letech, abychom si povšimli, jak se za tuto relativně krátkou dobu změnil společenský náhled na dluh, úrok a půjčování. Ještě před 25 lety v době socialistického Československa jsme znali tak novomanželské půjčky, nebo tzv. bezúročné či nenávratné půjčky, které spíše fungovaly jako druh dotace. Ani u podniků nebylo zadlužování samozřejmé, resp. muselo být řádně naplánováno. Spotřebitelské půjčky v této době byly spíše zbytečné, protože mezi lidmi bylo velké množství oběživa a velmi vysoké úvěry a oproti tomu bylo jen velmi málo zboží, nebo zboží předražené (elektronika, automobily, nábytek). Lidé tak nezaznamenávali problém nedostatku peněz, ale spíš problém nedostatku zboží za nějakou přijatelnou cenu.

V současné době, zejména v době boomu spotřeby a konzumního způsobu života je zadlužování zcela standardní. Dá se říci, že kdyby se zadlužování nyní jednorázově zastavilo, výrazně by klesla ekonomika a došlo by k propadu cen mnoha druhů zboží a služeb. Ekonomika, tak jak ji dnes známe, je na půjčkách a úrocích přímo závislá. Tím jsou na tomto systému závislý vlastně všichni lidé, a to i ti, kteří aktuálně vůbec nic nedluží.

Nezadlužujeme se ale jen my jako občané, ale zadlužují se drtivě i celé státy. Není výjimkou, že stát dluží více, než činí jeho celoroční hrubý domácí produkt, tedy veškerá hodnota, která se v daném státě vytvoří či vyrobí v průběhu jednoho roku. V současné době navíc předlužení států vede k pravidelným ekonomickým krizím. Typickým příkladem zbankrotovaného, předluženého státu jsou země jako Řecko, Portugalsko, nebo Kalifornie v USA.

Dá se říci, že v posledních letech jsme skutečně povolili dluhům uzdu a některé dluhy už jsou neuříditelné.

Pro doložení narůstajícího zadlužení domácností a států můžeme použít příklad USA,  tedy nejbohatší světové ekonomiky. Zatímco v roce 1976 měly americké domácnosti půjčeno 83 mld. USD,  v roce 2006 to bylo už nepředstavitelných 1.012 bilionů USD. I za touto ekonomickou a vyčíslitelnou změnou ale stojí filosofická změna: půjčka přestala být stigmatem a dokladem finanční nedostatečnosti půjčujícího si (ale naopak průvodním jevem úspěšné existence, kdy si jedinec může dovolit upsat svůj výdělek, protože jej nebude postrádat a je si jím jist).

Opět nelze na věc pohlížet černobíle. Půjčky nejsou ani dobré ani špatné. Záleží, jak je používáme a v jakém rozsahu. Pro ekonomiku i odpovědné dlužníky jsou a mohou být dluhy prospěšné a mohou vést k dalšímu pokroku a rozvoji ekonomiky. Pro ty méně odpovědné se však dluh stává nebezpečím a rizikem a to jak na straně věřitele, tak na straně dlužníka.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY POPISUJÍCÍ KATOLICKÉ A ISLÁMSKÉ BANKOVNICTVÍ NALEZNETE ZDE!

Karikatura - aspekty islámského bankovnictvíIII. díl: Půjčka a zadlužení se stává standardem

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

18837172070

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7300
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4490
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2760
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,7700
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4685
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0014
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více