Index mizérie a bídy má Česká republika nejhorší. Jak se měří naše bída?


06. 11. 2020  00:11     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Pan Poplatek a paní Poplatková se podivili, že existuje tzv. Index mizérie, nebo také index bídy, podle kterého se hodnotí ekonomické problémy občanů a země. "Takže konečně můžeme změřit míru naší mizérie a míru našich nekonečných problémů,"  řekli si Poplatkovi a podívali se na celý index podrobněji.

Index mizérie a bídy má Česká republika nejhorší. Jak se měří naše bída?
Česká republika má pravděpodobně nejvyšší index mizérie od krize v roce 2009. Index mizérie neboli tzv. index bídy, je prostým součtem dvou makroekonomických hodnot, míry inflace a nezaměstnanosti. Jedná se o kombinaci rostoucích cen a počtu lidí bez práce. Vysoké ceny dopadnou nejen na nezaměstnané, ale i na lidi s příjmy. Zaměstnanci navíc budou mít hlouběji do kapsy, protože reálná mzda půjde s velkou pravděpodobností dolů.

Vláda a ČNB se „postaraly“ o vysokou inflaci a zdánlivě nízkou nezaměstnanost. Tato kombinace znamená, že index mizérie měl v září oficiální hodnotu 7 bodů. (inflace = 3,2 %, nezaměstnanost = 3,8 %). S příchodem ledna však ceny výrazně neklesnou a budou se nadále pohybovat v blízkosti 3 %. Nezaměstnanost se však stane reálnou a ta se ve skutečnosti může nyní pohybovat kolem 8 %. Index mizérie může tedy převyšovat 11 bodů, což je od krize v roce 2009 nejvyšší číslo. Zatím nejhůře na tom byla česká ekonomika v únoru 2012, kdy index mizérie dosahoval 10,9 bodu. Tento smutný rekord jsme pravděpodobně už nyní překonali, ale reálně ho uvidíme až začátkem roku 2021.

Poplatkovi ví a denně vidí i v obchodě, že inflace roste v České republice téměř nejvíce v Evropě. Poplatkovi také vědí, že mnoho jejich známých a přátel přišlo o práci a jsou doma, byť jsou oficiálně ještě stále zaměstnáni. Jejich zaměstnavatelé totiž pobírají podporu a náhradu mzdy za tyto zaměstnance. Jakmile však programy jako anticovid apod. skončí, má výrazně vyskočit i míra nezaměstnanosti. Právě tu reálně ekonomové odhadují na 8 až 9 procent. Z premianta v nejnižší nezaměstnaností se vyšvyhneme bohužel do termného evropského průměru.

Pan Poplatek by podobný index indexem mizérie asi nenazval. Je totiž velmi zjednodušený a málo vypovídající. Fakt, že nás ale čekají těžké časy je bohužel pravdivý. Dva lockdowny ekonomiky během jednoho roku je totiž bohužel až příliš.Index mizérie a bídy má Česká republika nejhorší. Jak se měří naše bída?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35459974359

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky


Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018. Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více