IV. díl:
Regulace lichvy se v průběhu doby snižuje


31. 05. 2019  00:06     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Páteční seriál - lichva a křesťanství: V minulých článcích tohoto seriálu jsme si již řekli, že lichva a pohled na ní se v průběhu doby měnil. A nejinak je tomu i v posledních desetiletích. Jen za posledních sto let se náhled na lichvu a rozsah její regulace výrazně měnil. ČTĚTE DÁLE!

IV. díl: Regulace lichvy se v průběhu doby snižuje
Snižování regulace lichvy úzce souvisí s uvolněním stavidel zadlužování v posledních desetiletích. Není přitom podstatné, jak je lichva v jednotlivých právních řádech definována. U nás se například rozumí úrok vyšší než 60 procent jistiny ročně. Není přitom vyloučeno, aby lichva představovala i nižší úrok než je stanovená hranice.

Zatímco ještě za první republiky byla lichva přísně a jednoznačně regulována nejvyšším možným úrokem u půjčky, v době socialismu již lichva v zásadě existovat nemohla, v současné době je lichva stanovena pouze judikáty soudů, které se však liší v různých konkrétních případech.

Je zde tak zcela zjevná cesta k postupnému uvolňování regulace ve věci lichvy v posledních dvaceti letech.

Obdobný vývoj zaznamenávají například i Spojené státy Americké a to v delším časovém horizontu.

V roce 1965 měl každý stát USA limitovány úroky na spotřebitelské úvěry, ale v současnosti má 9 států úplnou deregulaci, také v roce 1965 celkem 45 států mělo omezeno roční úrokovou sazbu pod 60%, v roce 2007 jich bylo už jen 7. Že je tento vývoj považovaný i současnou americkou administrativou za nevhodný, je patrné z omezení úrokových sazeb, za které je možné půjčovat členům americké armády a jejich rodinám.

I v našich podmínkách zaznamenáváme v současnosti snahu o větší regulaci lichvy a její omezování, ačkoliv prosazení takové regulace není zjevně jednoduchá záležitost. I při regulaci lichvy bychom se však měli vyvarovat extrémů, do kterých naše politika čas od času zabředne.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY POPISUJÍCÍ KATOLICKÉ A ISLÁMSKÉ BANKOVNICTVÍ NALEZNETE ZDE!

Karikatura - aspekty islámského bankovnictvíIV. díl: Regulace lichvy se v průběhu doby snižuje

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

18841343234

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7300
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4490
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2760
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,7700
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4685
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0014
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více